Slovenski čebelarji na nogah! »Spet nas poneumljajo«
Čebelarska zveza Slovenije se je ogorčeno odzvala na napoved proizvodnje nadomestka medu brez uporabe čebel, ki ga je razvilo podjetje Narayan iz Slovenske vasi na Dolenjskem. Podjetje bi tako na trgovske police po Evropi postavilo prvi (veganski) med na svetu, ki bi bil torej narejen brez uporabe čebel.
Na skorajšnji začetek prodaje prehranskega izdelka ohney se je ostro odzval Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS), ki pravi, da takšen izdelek ima lakho okus in teksturo medu, vendar to ni med, je kritičen. »Spet nas poneumljajo! Med brez čebel ne obstaja! Košček zdravja je le v medu, ki so ga pridelale čebele!«
Pri tem je opozoril na zapis iz Evropske direktive o medu, iz katerega »je jasno razbrati, da lahko kot med označimo zgolj pristen med, v nasprotnem primeru smo v prekršku in zavajamo potrošnika,« pravi Noč in dodaja, »da med ne uživamo, ker je sladek, ampak zato, ker je v njem košček zdravja. Ta košček zdravja pa izhaja iz narave s pomočjo dela čebel in noben umeten nadomestek tega zaklada narave ne more nadomestiti. Med je pomemben del apiterapije! Slovenci smo narod čebelarjev, živimo s čebelami in dobro poznamo pravi med, ki ga naše čebele naberejo v naši lepi neokrnjeni naravi. Bodimo še bolj pazljivi, da ne nasedemo zavajanju o raznih umetnih medovih, ki nikakor niso med!,« je oster predsednik ČZS in Slovencem polaga na srce, »naj med kupujejo direktno iz rok lokalnega čebelarja, na trgovskih policah pa bodimo pozorni na poreklo, ki naj bo slovensko.«
Kaj o medu pravi evropska direktiva?
Direktiva Sveta 2001/110/ES (3) opredeljuje med kot naravno sladko snov, ki jo izdelajo čebele Apis mellifera (v nadaljnjem besedilu: čebele). Med je sestavljen v glavnem iz različnih vrst sladkorjev, predvsem fruktoze in glukoze, in drugih snovi, kot so organske kisline, encimi in trdni delci, ki pridejo v med pri zbiranju. Direktiva 2001/110/ES omejuje človekovo poseganje, ki bi lahko spremenilo sestavo medu, in tako omogoča ohranjanje naravnega značaja medu. Direktiva 2001/110/ES zlasti prepoveduje dodajanje sestavin živil, vključno z aditivi za živila, ter kakršnega koli drugega dodatka razen medu. Navedena direktiva podobno prepoveduje odstranjevanje katere koli sestavine, ki je značilna za med, vključno s cvetnim prahom, razen če se takemu odstranjevanju ni mogoče izogniti pri odstranjevanju tujih primesi. Te zahteve so skladne s standardom Codex Alimentarius za med (Codex Stan 12-1981).