Slovenski politiki nagovorili sledilce za 1. maj, ne boste pa verjeli, kaj je objavil Jelinčič (VIDEO)
Po torkovih kresovanjih so godbe na pihala danes zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekajo značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati dopoldne priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.
Po njegovih besedah imajo najboljše rezultate tista podjetja, ki imajo spoštovanje do sodelavca. »Vsak, ki svoje delo dobro opravi, mora iz tega dela dobiti tako plačo, da lahko normalno živi, in tudi družbe, ki prispevajo v proračun, da zagotavljajo javno šolstvo, javno zdravstvo, kajti brez tega nas ne bo. Jaz trdim, da bo takšen kapitalizem prej ali slej odšel, ne vem, na kakšen način, ne vem, ali bo z uporom ali bo enostavno z razumevanjem, da smo vsi ljudje in da vsi pač želimo normalno živeti,« je v nagovoru zbranih na Rožniku dejal Janković. Praznovanje praznika dela pa je povezal tudi z 9. majem, dnevom Ljubljane, mesta heroj.
O prazniku dela
Praznik dela poziva delavce po vsem svetu k medsebojni solidarnosti. Praznovati so ga začeli leta 1890 v spomin na dogodke v Chicagu v ZDA. Tamkajšnji delavci so 1. maja 1886 zahtevali osemurni delavnik, pri tem pa jih je ovirala policija. V spopadu je bilo ubitih več protestnikov. V Sloveniji so 1. maj kot državni praznik uzakonili leta 1948.
Druga internacionala, ki je bila ustanovljena leta 1889 v Parizu in jo je vodil naslednik Karla Marxa Friedrich Engels, je na ustanovitvenem kongresu sprejela resolucijo o osemurnem delovniku in sklenila, da bodo vsako leto 1. maja organizirali množične manifestacije v spomin na krvave dogodke v Chicagu.
Protestniki v Ljubljani: Povezovanje ključno za graditev moči delavk in delavcev
Na praznik dela so se na protestu v Ljubljani zbrali predstavniki sindikatov, študentov in drugih civilnodružbenih organizacij. Govorci so opozorili, da imajo delavci vsako leto manj razlogov za praznovanje in da je povezovanje delavskih bojev ključno za graditev moči delavcev. Protest je šele začetek skupnega boja za lepšo prihodnost, pravijo.
Protest v organizaciji sindikatov Mladi plus in Zasuk, študentskega društva Iskra in Centra za družbeno raziskovanje - Cedra se je začel na Kongresnem trgu, kjer so se zvrstili govori in delavske pesmi, potem pa so se po Slovenski cesti odpravili še do Miklošičevega parka, kjer je potekal drugi del protesta. V množici so nosili transparente z napisi 1. maj delavcu nazaj, Delavstvu oblast - kapitalizem mora past.
Opozorili so na razraščanje prekarnosti na trgu dela, posledice, ki jih ima prekarnost na celotno družbo ter nasploh na položaj delavk in delavcev v današnjem času. Po besedah Mojce Žerak iz Sindikata Mladi plus je širjenje prekarnosti na trgu dela nesprejemljivo. Kritična je bila do aktualne vlade, ki je pred volitvami obljubljala rešitve, tudi v koalicijsko pogodbo je zapisala, da se bodo sistemsko lotili problema prekarnosti. »Zdaj smo že na polovici njihovega mandata, rešitev pa še vedno ni na vidiku,« je dodala Žerak.
Protesta se je udeležilo več sindikatov in drugih civilno-družbenih organizacij, med njimi tudi stavkajoči z upravnih enot, dostavljavci hrane in Gibanje za pravice Palestincev, ki so prebrali poziv palestinskih sindikatov k prekinitvi oboroževanja Izraela.
Tudi v SD in Levici opozorili na sporočilo praznika dela
Na sporočilo praznika pa so opozorili tudi v SD in Levici. Praznik dela je simbol solidarnosti in bojev za pravice delavcev, je poudarila koordinatorka Levice Asta Vrečko. Podpredsednik SD Matjaž Nemec pa je poudaril, da raven spoštovanja delavskih pravic predstavlja lakmusov papir stanja družbe.
V SD so praznik pospremili s sloganom Naj izgorevajo samo kresovi! »Boj za pravico vseh do dela in za pravice, ki izhajajo iz dela, so temeljno poslanstvo socialne demokracije,« so v stranki zapisali na družbenem omrežju X.
Po besedah Aste Vrečko pa je 1. maj praznik vseh, ki živijo od svojega dela. »Vseh, ki si želite pravično in vključujočo družbo. In vseh, ki se zavedate, da je za družbo pomembno delo prav vsakega posameznika. Hvala za vaše delo, trud in boj. Marsikdo med vami pa se žal sooča z izkoriščanjem, slabim plačilom in neprimernimi delovnimi pogoji. Naša odgovornost je, da gradimo družbo, kjer je vsako delo cenjeno in omogoča dostojno plačilo, da lahko vsak dostojno živi od svojega dela,« je zapisala v poslanici. Kot je dodala, je v Levici boj za pravice delovnih ljudi ena izmed temeljnih vrednot.
Politiki svojim sledilcem sporočajo ...
Sodeč po objavah na družabnih omrežjih, pa so tudi slovenski politiki praznovali 1. maj. To so sporočili svojim sledilcem.