INTERVENTNI ZAKON

Sodnikom dvig za največ 12 odstotkov

Interventni zakon naj bi začel veljati januarja 2025.
Fotografija: Da bi nove plače prejeli šele prihodnje leto, so že pred časom označili za nedopustno. FOTO: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Da bi nove plače prejeli šele prihodnje leto, so že pred časom označili za nedopustno. FOTO: Voranc Vogel

Vlada je razkrila nekaj podrobnosti predloga interventnega zakona, s katerim naj bi uresničili odločbo ustavnega sodišča in ki je zdaj pripravljen za medresorsko usklajevanje. Med drugim predvidevajo višje uvrstitve v plačne razrede za posamezne funkcije sodne veje oblasti, za sodnike prve stopnje za največ tri plačne razrede oziroma približno 12 odstotkov.

Napovedujejo tudi, da se plačni razred okrajnega sodnika svetnika izenači z najnižjim plačnim razredom poslanca, posledično pa naj bi se spremenile uvrstitve preostalih funkcionarjev sodne oblasti. Razlika med uvrstitvijo vrhovnega sodnika in najnižje uvrščenega ministra naj bi znašala en plačni razred oziroma štiri odstotke, vrhovni sodnik svetnik pa bi bil izenačen z najnižje uvrščenim ministrom.

Po medresorskem usklajevanju in potrditvi na vladi načrtujejo, da bo državni zbor predlog obravnaval na novembrski oziroma najpozneje na decembrski redni seji. Sodniki bi bili do višjih plač upravičeni od januarja 2025. Celostna ureditev materialnega položaja sodne veje oblasti bo opravljena v okviru enovite prenove plačnega sistema in nove umestitve vseh funkcionarjev v plačni sistem javnega sektorja, ki bo predvidoma uveljavljena v začetku prihodnjega leta.

Sodni svet se bo do predloga interventnega zakona opredelil na jutrišnji seji, medtem ko so v Slovenskem sodniškem društvu komentirali, da interventnega zakona kljub urgencam uradno še niso prejeli.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije