Soočenje Nataše Pirc Musar in Anžeta Logarja, kot ga še niste videli
Predsedniške volitve so tik pred vrati, v enem zadnjih soočenj sta svoja stališča ponovno izmenjala Nataša Pirc Musar in Anže Logar. Tokrat je soočenje, v organizaciji N1, potekalo nekoliko drugače: kandidata sta vprašanja zastavljala drug drugemu. Takoj na začetku sta se na željo Logarja dogovorila, da se bosta vikala, tako kot doslej, je dejal, a je kmalu, ko je Pirc Musarjevi premešal kakav, dogovorjeno pravilo s temi besedami prekršil: »Imaš rada zelo sladko ...« Protikandidatka je sicer odvrnila, da brez sladkorja.
Pobudo glede vprašanj je prevzela Pirc Musarjeva, ki je tudi nekdanja novinarka in voditeljica.
»A vas lahko nekaj vprašam? Zakaj vi vedno nastopate iz pozicije, da veste vse in da imate prav? Recimo, mene je zelo presenetila vaša včerajšnja intervencija v Tarči, ko ste poimensko navedli nekatere novinarje. Jaz nisem začutil, da bi z nekim pozitivnim kontekstom navajali te novinarje, jaz niti nisem vedel, kdo bo vodil te Odmeve, kdo bo gost,« je dejal Logar. Pirc Musarjeva je zavrnila trditev, da misli, da ima vedno prav, in poudarila: »Povem svoje mnenje in tega se ne bojim in tega se ne bom bala niti kot predsednica.«
Predsednik z mnenjem
Logar je omenil, da mora biti predsednik vseh državljanov in da se v razpravah za začetek ne sme postaviti na eno ali drugo stran, saj da bi s tem sam določil smer razprave. Pirc Musarjeva z njim ni delila mnenja. Dejala je, da pa predsednik ali predsednica mora znati poslušati, mora pa tudi znati zagovarjati določene vrednote.
»Verjamem v to, da mora predsednik ali predsednica ob ključnih zdrsih demokracije povedati svoje mnenje. Nepovedati svojega mnenja in se delati mediatorja in biti na strani nikogar in nikoli ne imeti svojega mnenja, to je predsednik, ki si ga ne želim. Želim si predsednika ali predsednice, ki se zaveda moči besede. Želim si, da na funkcijo pride oseba, ki nima strankarskega nahrbtnika, ker bo tudi tistim, s katerimi deli isti svetovni nazor, lažje povedala, kadar bo ta politična skupina zdrsnila v dialogu ali političnih kompetencah ali če pride do zdrsa demokracije,« je dejala Pirc Musarjeva.
Logar, depeša in krivosodje
Logar je dejal, da v državi lahko vsakdo razpravlja, nikoli ni oporekal odločitvam ustavnega sodišča in zase dejal, da je najbolj svetel primer tistega, ki spoštuje institucije, vladavino prava, zakone in pravilnost postopkov. Pirc Musarjeva ga je soočila, da pa je v tujino poslal depešo o pravosodju, ki da ga imenujejo v stranki, iz katere prihaja, krivosodje. »Ne, o medijski (depeši, op. p.) je šla na zaprosilo Sveta Evrope. Stokrat sem razložil, verjamem, da vi razumete, a iz verjetno političnih vzgibov znova izpostavljate. Ministrstvo za zunanje zadeve po depešnem sistemu pošilja zaprosila, ki jih dobi iz resornih organov,« je dejal in dodal, da nimajo izbire, da tega pa recimo ne bodo poslali naprej.
Po okoli 37 minutah razprave je Pirc Musarjeva edinemu konkurentu dejala: »Da ne bom samo jaz spraševala, dajte še vi malo mene.« Na vprašanje, kako je, mu je odvrnila: »V redu, komaj čakam, da bo konec.«