PREMIK KAZALCEV

Spali bomo uro manj

S premikom urinih kazalcev na zadnjo nedeljo v marcu bomo prešli na poletni čas in se poslovili od zimskega obdobja. 
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Romolotavani Getty Images, Istockphoto
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Romolotavani Getty Images, Istockphoto

LJUBLJANA – Premik kazalcev z 2. ure na 3. nam bo »ukradel« uro spanja. Uro bomo na zimski čas ponovno premaknili 28. oktobra. 

Med letoma 1980 in 1994 je EU sprejel vrsto direktiv, ki so usklajevale premik ur po Uniji. Ure v skladu z evropsko direktivo premikamo zadnjo nedeljo v marcu ob 2. uri in zadnjo nedeljo v oktobru ob 3. uri. Premikanje ur je v veljavi tudi zunaj EU, vendar pa ga ne uporabljajo Rusija, Kitajska in Japonska, piše na spletni strani Evropskega parlamenta.


Zagovorniki in nasprotniki


Zagovorniki premika ure poudarjajo, da s tem prihranimo energijo, več svetlobe zmanjša število prometnih nesreč in obseg kriminala, pozitivne učinke naj bi beležilo tudi gospodarstvo. Nasprotniki premika pa menijo, da energetskih prihrankov ni, negativni učinki naj bi se kazali tudi na biološki uri ljudi. Nekatere pobude državljanov pa pričajo, da so ljudje zaskrbljeni zaradi premika ure ob začetku in koncu poletnega časa, ugotavljajo v Evropskem parlamentu. Številne študije niso prišle do skupnega zaključka, vendar pa ugotavljajo negativen učinek na zdravje ljudi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije