V soju tisočerih lučk: spet najbolj okrašeni na Dolenjskem
Po dveh letih premora zaradi znanih okoliščin je praznično najbolj okrašeni kraj na Dolenjskem spet zaživel v soju tisočerih lučk in milo rečeno navdušil vsakogar, ki si je prišel ogledat njihovo vizijo božično-novoletnih praznikov. Zgodba še ni končana, Zavinek, vasica v občini Škocjan z okoli 70 prebivalci, bo s svojo pravljično podobo navduševal staro in mlado do praznika Svetih treh kraljev, 6. januarja. Robert Janežič, predsednik Turističnega društva Zavinek in eden od motorjev celotne vsakoletne akcije, je zadovoljen z letošnjim obiskom, »vas je vsak večer polna«, atrakcijo namreč v dveh tednih v povprečju obišče med 20.000 in 25.000 ljudi od blizu in daleč, pač odvisno od vremena.
Priprave na okrasitev vasi se začnejo novembra, ko v delavnici popravljajo svetlobne elemente in ustvarjajo nove, letošnja novost je t. i. božična zgodba z besedilom in sliko, letos so imeli precej dela z obnovo obstoječih figur, zob časa namreč niti njim ne prizanaša. Vsako leto jih postavijo drugače oz. posodobijo, da je vedno znova zanimivo tudi za redne obiskovalce, stalnica pa ostaja brezplačna topla dobrodošlica, ki ogreje prste in grla obiskovalcev.
Začeli s prvo nagrado
Koliko figur so letos postavili na pobočje pod vasjo, Janežič niti ne šteje več, je pa mogoče občudovati klasične jaslice, živali, naravne elemente, risane in druge pravljične junake ter instalacije, ob katerih se lahko samo čudimo domišljiji ustvarjalcev, nekatere figure se tudi premikajo. Uporabili so okoli deset kilometrov svetlobne cevi.
In kako se je zgodba začela? Še v prejšnjem tisočletju, leta 1996, je takratni župan pozval občane in občanke, naj okrasijo svoje domove in vasi ter poskušajo tudi tako poskrbeti za čim lepše božično-novoletno vzdušje. Vaščani Zavinka so okrasili kapelico v središču vasi, most, ki prek potoka Radulja pelje k njim, in svoje domove, dobili so prvo nagrado za najlepše okrašeno vas v občini ter očitno dovolj zagona za naprej.
Obseg okrasitve se je večal, prihajalo je čedalje več ljudi, glas se je širil po Dolenjski in tudi širše, s tem pa je prišla tudi odgovornost poskrbeti za varnost, parkirna mesta, obiskovalce. Slednji se lahko od mraka do 21. ure pod kozolcem, kot rečeno, brezplačno pogrejejo s kuhanim vinom in čajem, mimogrede, lipo in bezeg zanj naberejo in posušijo spomladi, ter prirediteljem namenijo kakšen prostovoljni prispevek, ki bo pomagal kriti strošek elektrike.
Organizatorji obiskovalcem svetujejo, naj svoje avtomobile parkirajo v Škocjanu in se peš odpravijo do vasi po širokem in osvetljenem pločniku. Pot do dolenjskega Betlehema je dolga le dober kilometer, pri tem pa si lahko za piko na i pred župnijsko cerkvijo ogledajo jaslice, ki jih je postavil prizadevni domači župnik Tone Dular.