Spet pogrešali državnike: požvižgajo se na napadene branitelje Kuma
Na Kumu so zasavski veterani vojne za Slovenijo in obiskovalci zaznamovali 31. obletnico napadov JLA na oddajnik na najvišjem zasavskem vrhu in dan državnosti. Pri veteranskem spomeniku so spomin na dogodke pospremili tudi praporščaki in godba iz Hrastnika.
Slavnostna govornika, predsednik Združenja veteranov vojne za Slovenijo Ladislav Lipič in Božo Majcen, predsednik območnega združenja, sta obudila spomine in bila kritična do odnosa nekaterih politikov do dogodkov, ki so se leta 1991 v osamosvojitveni vojni zgodili ne le na zasavskem Triglavu, ampak tudi v Sloveniji nasploh.
Dvakrat napadeni
Pripadniki pehotnega voda Teritorialne obrambe krajevne skupnosti Dobovec pod poveljstvom podčastnika Marjana Dolinška so bili na Kum poslani 26. junija 1991 z nalogo zavarovanja RTV-oddajnika. Dva dni pozneje je na Kum prišlo tudi 48 pripadnikov 32. lahke topniške baterije protizračne obrambe iz 87.
Območnega štaba TO Trbovlje z nalogo zavarovati oddajni center pred morebitnim poskusom zavzetja s strani desantnih enot Jugoslovanske armade. Enoti je poveljeval poročnik Rok Strniša. Sicer dobro opremljena in usposobljena baterija je takrat ostala brez svoje glavne oborožitve, osmih enocevnih 20-milimetrskih protiletalskih topov flak. Strelivo je bilo v celjskih skladiščih, ki so bila pod nadzorom jugoslovanske armade. Kot nadomestno orožje so uporabili štiri enocevne 20-milimetrske topove M75 partizanc in težki mitraljez browning 12,7 mm.
28. junija se je zgodil prvi letalski napad, ki je slovenske teritorialce popolnoma presenetil. Do takrat si namreč nihče ni mislil, da bodo stvari zares šle tako daleč. V napadu je bilo lažje poškodovanih 7, nekateri pravijo da 9, teritorialcev in eden pogrešan. Hudo ranjen je bil Ivan Starina, ki je kot trajni invalid leta 2004 umrl za posledicami teh poškodb. Štiri dni pozneje je bil Kum po nekaj lažnih alarmih drugič napaden. Okrog 10. ure sta dve letali tipa OREL preleteli Kum in mitraljirali južni del zgradbe oddajnika. Med drugim napadom so bili branitelji Kuma pripravljeni.
Protiletalska obramba je bila razporejena na dobro maskiranih položajih malo pod vrhom Kuma, na Kozlovi gori. Ko sta letali preleteli vrh Kuma in streljali na zgradbo oddajnika, se je nanju usula toča krogel iz pehotnega in protiletalskega orožja. Eno letalo je bilo med prvim preletom poškodovano, pozneje so našli steklo pilotske kabine nižje v gozdu. Kaj se je zgodilo s pilotoma, ni znano. Kum so teritorialci čuvali mesec dni.
Brez poslancev
Na počastitvi obletnice se je zbralo precejšnje število obiskovalcev. Med njimi so bili tudi predstavniki lokalnih oblasti v Zasavju, trboveljska podžupanja Maja Krajnik in zagorski ter hrastniški župan Matjaž Švagan in Marko Funkl. Prisotnim pa ni ušlo, da na obletnici ni bilo nikogar iz vrst državne oblasti ali koga od poslancev.
Vsem trem zasavskim poslancem je bilo poslano vabilo na elektronsko pošto, v osmih letih so se le redki prikazali na slovesnosti.
»Občinski veljaki se redno udeležujejo slovesnosti na Kumu, česar smo veseli. Vsem trem zasavskim poslancem je bilo poslano vabilo na elektronsko pošto z naslovom državnega zbora, v osmih letih mojega predsednikovanja so se le redki prikazali na slovesnosti. Pa nas to ne moti, vseeno želimo biti in ostati nestrankarski, čeprav v našem govoru včasih izrazimo nestrinjanje z načinom vodenja in delovanja politike, sploh pa tega dela, ki je povezan z veterani,« pravi o tem Božo Majcen.