ŠE V RAZVIJANJU

Spodbudna novica glede cepiva, ljudje razvili imunski odziv

Nemško cepivo proti novemu koronavirusu je sprožilo imunski odziv pri 'poskusnih zajčkih'.
Fotografija: FOTO: Shutterstock Photo
Odpri galerijo
FOTO: Shutterstock Photo

Cepivo proti covidu19, ki ga razvija nemško biotehnološko podjetje CureVac, je pri ljudeh, ki so jih poizkusno cepili v prvi fazi testiranja, sprožilo imunski odziv. V okviru prve faze testiranja cepiva so v Nemčiji in Belgiji poizkusno cepili več kot 250 zdravih posameznikov, starih od 18 do 60 let, poroča tiskovna agencija Reuters. Iz CureVaca so sporočili, da so prostovoljci razvili približno toliko protiteles proti koronavirusu kot ljudje, ki so preboleli hudo obliko koronavirusne bolezni 19.

Zdi se, da so po cepljenju v telesu prostovoljcev nastale tudi T-celice. Gre za vrsto limfocitov, ki imajo pomembno vlogo pri imunski odpornosti. Vendar pa v podjetju to še analizirajo.


Stranski učinki


Stranski učinki so se večinoma pojavili po drugem od dveh odmerkov cepiva. Šlo je za utrujenost, glavobol, bolečino v mišicah in v manjšem obsegu vročino. Stranski učinki so običajno izginili 24 do 48 ur po cepljenju. »Vmesni podatki prve faze so zelo spodbudni,« je ob tem dejal izvršni direktor podjetja Franz-Werner Haas. Tretjo oziroma zadnjo fazo testiranja, v kateri bo sodelovalo okoli 30.000 prostovoljcev, nameravajo začeti še pred koncem leta. V podjetju so dodali, da si želijo skleniti partnerstvo z velikim farmacevtskim podjetjem, saj bi radi okrepili razvoj, proizvodnjo in distribucijo cepiva.

Razvijajo t. i. cepivo mRNK. To je vrsta informacijskega RNK, ki vsebuje navodila za proizvajanje proteinov. Raziskovalci v tübingenskem farmacevtskem podjetju so razvili mRNK, ki vsebuje navodila za proizvajanje proteina virusa sars-cov-2. Po cepljenju človeške celice začnejo izdelovati ta protein, ki ga telo obravnava kot tujega. Človeško telo začne nato proizvajati protitelesa in druge imunske celice proti njemu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije