Stanovanje turistom za le 30 dni
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v javno obravnavo pošilja predlog novega zakona o gostinstvu, ki sledi sodobnim trendom gostinstva in nastanitvene dejavnosti ter zavezam k trajnostnemu turizmu.
»Gostinstvo je eden izmed temeljev slovenskega turizma. In temeljni servis turistov opravljajo gostinci. Kot kaže, je bilo lansko leto leto rekordov. Imeli smo največ gostov v zgodovini in ti so ustvarili največjo vrednost turističnih in gostinskih storitev,« je ob predstavitvi osnutka poudaril minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.
Lani smo imeli največ gostov v zgodovini in ti so ustvarili največjo vrednost turističnih in gostinskih storitev.
Občinam korenček in palico
Dolga leta smo poslušali, kako so nekateri stranski učinki turističnega navala pokazali negativne odseve, predvsem lokalnega prebivalstva. Simbol tega je postalo kratkoročno oddajanje zasebnih namestitvenih kapacitet prek platforme AirBnB ter drugih strani, kjer je ponudba slovenskih nepremičnin v osmih letih narasla za štirikrat.
Predlagane zakonske spremembe je Han pojasnil tako: »Tega ne prepovedujemo, temveč urejamo tako, da zmanjšamo nesporno škodljive družbene učinke te dejavnosti. Glavni princip tega je omejitev kratkotrajne oddaje stanovanj na največ 30 dni na leto,« je opisal najhujši scenarij – a dodal, da imajo občine možnost, da to omejitev omilijo. Kot je sam dodal, »problemi v Ljubljani, na Bledu ali na Obali niso isti kot v Slovenj Gradcu, Kočevju ali na Goričkem«.
Zakon je napisan v duhu moderne turistične dobe, saj uvaja nove samostojne vrste nastanitvenih obratov, in sicer apartma, šotorišče, postajališče za bivalna vozila, glamping in nadstandardni nastanitveni obrat v naravi. Po predlogu zakona bi uvedli tudi pogoje za višje standarde kakovosti, in sicer uvaja zunanje strokovno ocenjevanje nastanitvenih obratov višje kakovosti. »Od leta 2019 je kategorizacija nastanitvenih obratov temeljila na samooceni,« opozarjajo snovalci. Razmišljanje na dolgi rok prinaša tudi ukrepe, namenjene promociji Slovenije kot trajnostne destinacije, med drugim: »Zakon predvideva, da vsi gostinski obrati in drugi prostori za gostinstvo, priključeni na javno vodovodno omrežje, svojim gostom v gostinskem prostoru ponudijo pitno vodo iz javnega vodovodnega omrežja.« Do 17. junija bo trajala javna obravnava predloga novega gostinskega zakona, ki ga je prvi pozdravil sokoalicijski minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.
Problemi v Ljubljani, na Bledu ali na Obali niso isti kot v Slovenj Gradcu, v Kočevju ali na Goričkem.
Osnutek zakona o gostinstvu je Maljevac označil za korak v pravo smer: »Vsi vemo, kakšna je trenutna situacija na področju stanovanj, stanovanj primanjkuje, najemnine so visoke,« je poudaril. Glede 30-dnevne omejitve oddajanja stanovanj pa ima nadgradnjo: »Upam, da bomo med razpravo našli tudi možnost koraka naprej, torej da bi občinam omogočili, da lahko to omejitev še zaostrijo, če precenijo, da je situacija oziroma kriza s stanovanji v njihovih občinah velika.«
V času pred evropskimi volitvami bodo tudi predlogi, pobude ter ugovori na nov zakon material, s katerim bodo politične stranke rožljale poljudno. A v resnici bo zakon dal orodje v roke občinam v najbolj obleganih turističnih destinacijah, od koder se, kot so ondan tarnali Blejci, nadaljuje odseljevanje domačinov.