TRTA
Stara trta bo rasla tudi v Romuniji in Črni gori
Na mariborskem Lentu že 39. rez Stare trte, cepiče podarili tudi v tujino.
Odpri galerijo
Pred hišo stare trte na mariborskem Lentu je v petek potekal tradicionalni 39. rez Stare trte, najstarejše žlahtne vinske trte na svetu. Na prireditvi s kratkim kulturnim programom so simbolično predali cepiče letošnjim prejemnikom. Trta še vedno rodi žlahtne sadove, iz njenega grozdja izdelajo vino in ga ustekleničijo v stekleničke umetnika Oskarja Kogoja ter ga uporabljajo za protokolarno darilo. Vsako leto napolnijo okoli sto steklenic.
Letošnji rez, že 39. zapovrstjo, je potekal v družbi župana dr. Andreja Fištravca, mestnega viničarja Staneta Kocutarja, vinske kraljice Slovenije Katarine Pungračič in mariborske vinske kraljice Kaje Šerbinek. Žametovka oziroma modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta na svetu, še vedno rodi žlahtne sadove. Tudi letos je mesto Maribor poklonilo v dar njene cepiče krajem doma in po svetu, letos so tako romali v Črno goro, Romunijo, Avstrijo in na Hrvaško.
Mestni viničar Stane Kocutar je v petkovem mokrem vremenu spomnil na 14. marec 1929, ko je bilo v Mariboru –12 stopinj Celzija: »Včasih smo tu v soncu, danes malo v dežju, a delo bomo opravili.« Kocutar je gospodarju Stare trte, mariborskemu županu, predal tudi poročilo o delu s Staro trto, ki je lani zahtevala 28 delovnih ur, z njo je bilo povezanih 49 dogodkov, od sajenja do predavanj in sprejemov, pa tudi 2500 prevoženih kilometrov. Ni pozabil omeniti lani posajenih potomk Stare trte, predvsem na tisti v nemškem Freisingu (znanem po Brižinskih spomenikih) in Tübingenu, kjer je pokopan Primož Trubar, so ponosni.
Prva je cepič Stare trte z Lenta v petek prejela občina Cerklje na Gorenjskem, prevzela pa sta ga župan občine Franc Čebulj in praprapranečak Ignacija Borštnika Dane Novak, lastnik rojstne hiše gledališkega igralca, pesnika, pedagoga in režiserja, po katerem se že več kot pol stoletja imenuje gledališki festival v Mariboru. »Marsikdo pa ne ve«, je povedal Dane Novak, »da je bil Borštnik rojen v Cerkljah na Gorenjskem, kamor potuje tudi cepič najstarejše trte.« Kot še pravi Novak, »mi svojega vina nimamo, imamo pa zato dobro vodo. Od letos naprej pa bo drugače, ko bo na vrtu njegove rojstne hiše začela rasti žlahtna trta.«
Drugi cepič najstarejše stare trte na svetu je prejela občina Vodice, prevzel pa ga je njen župan Aco Franc Šuštar. Povedal je: »Pred 120 leti zgrajeno šolsko poslopje smo temeljito obnovili, v njem sta zdaj knjižnica in občinska uprava. Želimo, da bo pročelje častitljive hiše krasila potomka vinske trte z Lenta. Počaščen sem, da se občina Vodice z današnjim dnem pridružuje prejemnikom potomke vinske trte z Lenta.«
»Do trgatve Stare trte je še približno 200 dni, zato si rezervirajte zadnjo nedeljo v septembru,« je mestni viničar ob koncu podelitve obiskovalce povabil na tradicionalni dogodek čez pol leta.
Vitezi in kraljice
Spomladansko opravilo je bilo sprva načrtovano za začetek meseca, a so ga bili zaradi neugodnih vremenskih razmer prisiljeni prestaviti na 16. marec. Rez Stare trte je prireditev, ki združuje strokovno vinogradniško opravilo in pomembno protokolarno dejanje, ko mesto Maribor pokloni v dar cepiče Stare trte partnerskim mestom, občinam in ustanovam doma in na tujem. Staro trto so v petek počastili tudi člani Slovenskega reda vitezov vina, Evropskega reda vitezov vina in člani Častivrednega vinskega konventa sv. Urban, medtem ko sta glasbeni in plesni program uprizorili Mala pihalna godba Neuvirtovi Štajerci in Akademska folklorna skupina Študent.Letošnji rez, že 39. zapovrstjo, je potekal v družbi župana dr. Andreja Fištravca, mestnega viničarja Staneta Kocutarja, vinske kraljice Slovenije Katarine Pungračič in mariborske vinske kraljice Kaje Šerbinek. Žametovka oziroma modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta na svetu, še vedno rodi žlahtne sadove. Tudi letos je mesto Maribor poklonilo v dar njene cepiče krajem doma in po svetu, letos so tako romali v Črno goro, Romunijo, Avstrijo in na Hrvaško.
Po rezi se pozna letina
»Želim si, da bi vsak od nas imel v sebi del te vitalnosti, ki jo ima Stara trta,« je dejal župan Fištravec, stari mami, kot je trto poimenoval župan, pa so Neuvirtovi Štajerci zaigrali tudi himno. Da je življenje prekratko, da bi pili slabo vino, je bilo slišati staro ljudsko modrost, kako pomemben je prav rez trte, pa je poudarila tudi mariborska vinska kraljica Kaja Šerbinek, ki je dejala, da je rez za vinogradnika najzahtevnejše opravilo, saj se po tem pozna kakovost letine. »Dober vinogradnik je dober rezač, saj z rezjo usklajuje svoje koristi s koristmi trte,« je še dejala Kaja Šerbinek, družbo pa so ji delale tudi cerkvenjaška vinska kraljica Monika Majer, svečinska Andreja Dreisiebner, Katja Kolarič, vinska kraljica Jeruzalemsko-Ormoških goric, in ljutomerska vinska kraljica Tjaša Kovačič. Manjkala ni niti sveža, letos januarja imenovana slovenska vinska kraljica Katarina Pungračič: »Slovenci smo narod vina, vinska dežela z bogato vinsko kulturo in tradicijo. In Stara trta je živi dokaz slovenskega spoštovanja vinske trte.« Dodala je, da bomo lahko le, če spoštujemo trto, spoštovali tudi vino.Mestni viničar Stane Kocutar je v petkovem mokrem vremenu spomnil na 14. marec 1929, ko je bilo v Mariboru –12 stopinj Celzija: »Včasih smo tu v soncu, danes malo v dežju, a delo bomo opravili.« Kocutar je gospodarju Stare trte, mariborskemu županu, predal tudi poročilo o delu s Staro trto, ki je lani zahtevala 28 delovnih ur, z njo je bilo povezanih 49 dogodkov, od sajenja do predavanj in sprejemov, pa tudi 2500 prevoženih kilometrov. Ni pozabil omeniti lani posajenih potomk Stare trte, predvsem na tisti v nemškem Freisingu (znanem po Brižinskih spomenikih) in Tübingenu, kjer je pokopan Primož Trubar, so ponosni.
Trta na Borštnikovi domačiji
Letos so cepiče 39. reza prejeli Domačija Ignacija Borštnika v Cerkljah na Gorenjskem, občina Vodice, grad Prem v Ilirski Bistrici, postavitelj največjega klopotca na svetu Stanko Habjanič iz Kajžarja, mariborski izobraževalni center Piramida in zavod Marianum iz Veržeja. En cepič je šel tudi v črnogorski Bar, drugi v hrvaški Novi Vinodolski, eden v Lučane (Leutschach) tik čez avstrijsko mejo in v Romunijo k madžarski manjšini. Župan Novega Vinodolskega Velimir Piškulić se je zahvalil za cepič in povedal, da ga bodo posadili v središču mesta, v znak zahvale pa je izročil županu dr. Fištravcu zlato medaljo njihove vinske zadruge.Prva je cepič Stare trte z Lenta v petek prejela občina Cerklje na Gorenjskem, prevzela pa sta ga župan občine Franc Čebulj in praprapranečak Ignacija Borštnika Dane Novak, lastnik rojstne hiše gledališkega igralca, pesnika, pedagoga in režiserja, po katerem se že več kot pol stoletja imenuje gledališki festival v Mariboru. »Marsikdo pa ne ve«, je povedal Dane Novak, »da je bil Borštnik rojen v Cerkljah na Gorenjskem, kamor potuje tudi cepič najstarejše trte.« Kot še pravi Novak, »mi svojega vina nimamo, imamo pa zato dobro vodo. Od letos naprej pa bo drugače, ko bo na vrtu njegove rojstne hiše začela rasti žlahtna trta.«
Drugi cepič najstarejše stare trte na svetu je prejela občina Vodice, prevzel pa ga je njen župan Aco Franc Šuštar. Povedal je: »Pred 120 leti zgrajeno šolsko poslopje smo temeljito obnovili, v njem sta zdaj knjižnica in občinska uprava. Želimo, da bo pročelje častitljive hiše krasila potomka vinske trte z Lenta. Počaščen sem, da se občina Vodice z današnjim dnem pridružuje prejemnikom potomke vinske trte z Lenta.«
»Do trgatve Stare trte je še približno 200 dni, zato si rezervirajte zadnjo nedeljo v septembru,« je mestni viničar ob koncu podelitve obiskovalce povabil na tradicionalni dogodek čez pol leta.