Starši gradili zasebno šolo
Nekateri starši otrok iz waldorfske šole razburjeni zaradi prispevka za izgradnjo nove šole. Direktor Iztok Kordiš odgovarja, da je ustanova neprofitna, donacije pa prostovoljne.
Odpri galerijo
Nedavno smo prejeli anonimno pismo precej razburjenih staršev otroka, ki obiskuje waldorfsko šolo v Ljubljani. V njem so zapisali, da na tej zasebni izobraževalni ustanovi poleg šolnine zaračunavajo precej nenavaden prispevek – za izgradnjo zasebne šole. Vsak mesec dobijo položnico za plačilo prispevka v višini 12,52 evra na naslov prejemnika Ustanova za izgradnjo nove WŠ LJ, Streliška 12, Ljubljana. Ta znesek plačujejo poleg šolnine, ki znaša od 50 do 178 evrov, šolske prehrane in raznih prispevkov za ekskurzije in šole v naravi. »Saj ne gre za neki astronomski znesek, ampak z leti se pa nabere kar zajeten kupček denarja. Mi nimamo velikih družinskih prihodkov in s tem denarjem bi otroku lahko kupili kar veliko stvari,« so zapisali.
Dodali so, da se jim ne zdi prav, da je šola stroške za izgradnjo prevalila na njih. »Ni fer do nas, ki smo očitno nasedli in vsa leta pridno plačevali, da drugi starši ne dajo nič, lastniki pa pobirajo denar. Nihče nam nikoli ni odkrito povedal, da nikomur ne bi bilo treba plačevati,« so še zapisali.
Okvirni izračun pokaže, da starše prispevek na račun Ustanove za izgradnjo nove WŠ LJ v enem letu stane 150 evrov. V času devetletnega šolanja na osnovni šoli torej plačajo 1352 evrov, če pa otrok obiskuje še gimnazijo, je skupen znesek skoraj 2000 oziroma 1952 evrov.
Na vprašanje, kam gre njihov denar, Iztok Kordiš odgovarja, da je vse transparentno: »Vsa zbrana sredstva iz prostovoljnih prispevkov so nakazana Waldorfski šoli Ljubljana, podatki o vseh prihodkih iz donacij pa so vsako leto objavljeni v zaključnem računu šole, ki ga potrdi svet zavoda, v katerem so tudi predstavniki staršev. Prav tako je svetu zavoda vsako leto na voljo transparenten pregled sredstev, porabljenih za obnovo, gradnjo in vzdrževanje infrastrukture. Šola ima organizirane tudi svete staršev, v katerih ti enako kakor v javnih zavodih organizirano uresničujejo svoje interese in prek svojih predstavnikov oddelkov dobijo informacije o delovanju šole ter tudi svojem sodelovanju pri tem.«
Nekateri plačevali, drugi ne
Seveda vsi vemo, da je šolanje na zasebni šoli dražje kot na javni. Tega so se verjetno zavedali tudi avtorji anonimnega pisma. Jih je pa vseeno prispevek v višini mesečnega prispevka za RTV-naročnino razburil zato, ker nova šola že več let stoji in ker nikjer na položnici ne piše, da gre za prostovoljno donacijo.12,52 evra znaša mesečni prispevek za vzdrževanje in adaptacije Waldorfske šole Ljubljana.
Predvsem pa jih je zmotilo, da so prispevek sami že več let pridno plačevali, potem pa so izvedeli, da sploh ni obvezen in da ga nekateri ne plačujejo. »Prva leta smo prispevek, kolikor nam je bilo znano, plačevali vsi, nato pa je bilo vse več takih, ki ga ne plačujejo več in jih menda niti nihče na šoli ne vpraša za izpuščena plačila. Pravijo, da ga ne plačujejo, ker je nova šola že itak zgrajena, ali zato, ker se s tem prispevkom sploh nikoli niso strinjali. Videti je, da smo bili grdo izigrani. Če plačujemo, naj plačamo vsi enako. Poleg tega nas zanima, kam je šel ta naš denar. Slišali smo celo govorice, da bi lahko ustanovo spremenili v svoje zasebno podjetje, stavba pa bo njihova last. Plačali smo jo pa mi, ker smo naivni,« zatrjujejo ogorčeni starši, ki so se obrnili na nas, da zadevo raziščemo.
Dodali so, da se jim ne zdi prav, da je šola stroške za izgradnjo prevalila na njih. »Ni fer do nas, ki smo očitno nasedli in vsa leta pridno plačevali, da drugi starši ne dajo nič, lastniki pa pobirajo denar. Nihče nam nikoli ni odkrito povedal, da nikomur ne bi bilo treba plačevati,« so še zapisali.
Na šoli očitke zavračajo
Direktor Waldorfske šole Ljubljana Iztok Kordiš je ob omenjenih očitkih nadvse presenečen. Začuden je predvsem, zakaj se starši nikoli niso obrnili na njih, da bi jim vse skupaj pojasnili. »Dvomimo, da gre resnično za zaskrbljene starše, ki naj bi izrazili nezadovoljstvo s plačevanjem tega neobveznega oziroma prostovoljnega prispevka, saj ni bilo ne na seji sveta staršev in sveta zavoda, ki smo ju imeli pred kratkim, ne na roditeljskih sestankih izraženo nobeno vprašanje ali nestrinjanje. Iz njihovih trditev je videti tudi nepoznavanje delovanja in politike šole, ki je hkrati javna nedobičkonosna ustanova in ki s svojo politiko pridobivanja sredstev za delovanje zagotavlja možnost vključevanja v šolo otrokom iz vseh socialnih okolij.«Okvirni izračun pokaže, da starše prispevek na račun Ustanove za izgradnjo nove WŠ LJ v enem letu stane 150 evrov. V času devetletnega šolanja na osnovni šoli torej plačajo 1352 evrov, če pa otrok obiskuje še gimnazijo, je skupen znesek skoraj 2000 oziroma 1952 evrov.
A zakaj vendar na položnici ni zapisano, da gre za prostovoljni prispevek? Direktor pove, da vse starše s tem seznanijo ob podpisu pogodbe. Sicer pa gre za »prostovoljne prispevke, ki jih zbiramo s pomočjo staršev, zaposlenih in donacij. Namen ustanove je trajen in splošno koristen. Ustanova je neprofitna. Žal nam je, da posamezni starši, ki so vpisali otroka v waldorfsko šolo, (še) niso razumeli temeljnih vodil delovanja waldorfskih šol tako po svetu kot v Sloveniji. Povsod so in smo postavili te šole entuziasti, med katerimi so tudi mnogi starši, z veliko vloženega prostega časa, znanja in energije ter tudi lastnih sredstev, in to ne zato, da bi se kdo obogatil, marveč ker verjamemo v vrednote waldorfske pedagogike. Prav zato so verjetno starši svoje otroke vpisali v waldorfsko šolo. Sicer pa je Ustanova za izgradnjo nove WŠ LJ javni zavod, enako kot Waldorfska šola Ljubljana, zato se ve, da delujeta po pravilih za zavode in ne po pravilih profitnih podjetij, kjer lastniki pričakujejo dobiček in si nazadnje delijo lastniške deleže. Pri waldorfskih šolah in vrtcih gre za predajanje vsega naslednjim rodovom.«
Selili so se v Ljudsko kuhinjo
Kordiš še pojasni, da je bila Ustanova za izgradnjo nove Waldorfske šole Ljubljana ustanovljena za zbiranje materialnih sredstev za zagotovitev ustreznih prostorskih pogojev za delovanje Waldorfske šole Ljubljana, in to že v času, ko je šola še gostovala na dveh ljubljanskih osnovnih šolah in so se pripravljali na gradnjo svoje. Potem je prišla selitev v objekt nekdanje Ljudske kuhinje, v katerem so še zdaj. »Ustanova z zbiranjem sredstev skrbi za financiranje širitvenih, adaptacijskih in vzdrževalnih del na objektih, v katerih izvajamo dejavnost predšolske vzgoje ter osnovne in srednje šole. Prostorska situacija še ni dokončno rešena, nov je namreč le prizidek, večji del šole pa deluje v pretesnih prostorih več kot 200 let stare stavbe, kjer smo samo v zadnjih letih statično pripravili stavbo za ureditev in prenovo podstrehe, uredili prostor za vrtec, dogradili nov razred ter adaptirali jedilnico in kuhinjo.«Na vprašanje, kam gre njihov denar, Iztok Kordiš odgovarja, da je vse transparentno: »Vsa zbrana sredstva iz prostovoljnih prispevkov so nakazana Waldorfski šoli Ljubljana, podatki o vseh prihodkih iz donacij pa so vsako leto objavljeni v zaključnem računu šole, ki ga potrdi svet zavoda, v katerem so tudi predstavniki staršev. Prav tako je svetu zavoda vsako leto na voljo transparenten pregled sredstev, porabljenih za obnovo, gradnjo in vzdrževanje infrastrukture. Šola ima organizirane tudi svete staršev, v katerih ti enako kakor v javnih zavodih organizirano uresničujejo svoje interese in prek svojih predstavnikov oddelkov dobijo informacije o delovanju šole ter tudi svojem sodelovanju pri tem.«