Udarili sta se Romana Tomc in Irena Joveva! Sukičeva obtožila SDS za škandal
Na POP TV so pripravili veliko soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami. Zbrali so se nosilci list devetih strank in soočili stališča do Palestine in pravice do splava.
Slovensko priznanje Palestine
Romana Tomc (SDS) pravi, da gre pri priznanju Palestine za veliko sprenevedanje vladnih koalicijskih strank: »V SDS želimo preprečiti takojšnje priznanje Palestine, ker mislimo, da ni pravi čas,« je dejala.
»Jasno in glasno ves čas obsojam Hamas. Jasno in glasno tudi zahtevam izpustitev talcev. Vi ste pa februarja letos, če smo že pri tem, pri glasovanjih, glasovali proti amandmaju, s katerim bi bil omogočen humanitarni koridor v Izraelu, zato da lahko pridejo humanitarni delavci in pomagajo nedolžnim. To je sprenevedanje,« se je odzvala Irena Joveva (Gibanje Svoboda).
»Celotna slovenska politika se spreneveda,« pa je bil prepričan Zoran Stevanović (Resni.ca). »Težko se ob 45.000 žrtvah pogovarjamo o sprenevedanju,« pa se je odzval Matjaž Nemec iz SD, medtem ko si Vladimir Prebilič želi, da bi »nemudoma priznali Palestino, podprli Palestince s humanitarno pomočjo, pritisnili na Izrael tudi s sankcijami, da ne bomo različno merili žrtev ...«
Matej Tonin (NSi). »Naš poudarek je, da je ključno, da bi Slovenija uporabila svojo vlogo v varnostnem svetu Združenih narodov, predlagala posebno mirovno misijo s strani držav, ki jim zaupajo tako Izraelci kot Palestinci, npr. Jordanija, Egipt, da bi se tam spopadi končali. In to je zdaj idealen trenutek, ker se je Amerika nekoliko omehčala,« je dejal. Prepričan je, da bo priznanje »šlo v luft« in ne bo imelo pravega učinka.
Nataša Sukič iz Levice pa je menila, da če bi Palestino več zahodnoevropskih in zahodnih držav priznalo že zdavnaj, morda ne bi prišlo do tega genocida. Spomnila je še, da Levica že 10 let poziva vse vlade, naj Slovenija prizna Palestino. »To, kar si je privoščil SDS s to potezo, je mednarodni škandal in sramota,« je udarila proti največji opozicijski stranki, ki je predlagala razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine.
Na soočenju na Televiziji Slovenija večina strank za preferenčni glas, a nekatere so zaradi nedorečenosti proti
Zagovorniki in nasprotniki uvedbe preferenčnega glasu na volitvah poslancev v DZ so pred posvetovalnim referendumom, ki bo 9. junija, na Televiziji Slovenija soočili argumente. Zagovorniki so izpostavljali večji vpliv volivcev na izbiro poslancev, nasprotniki pa so opozorili na to, da še ni jasno, na kakšen način bi preferenčni glas uredili. Na vseh straneh je bilo namreč slišati različne poglede na to, ali naj bo preferenčni glas obvezen ali ne, relativen ali absoluten, in na to, koliko volilnih enot bi imeli, od ene, ki jo predlagajo Pirati, do 22, ki jih predlagajo Zeleni Slovenije, v razpravi je bilo sicer slišati celo izračune o 44. Bi pa morale biti približno enako velike.
Peter Gregorčič (SLS) je ocenil, da dejanja tako koalicije kot opozicije ne bodo zagotovila bistvenega. »In to je, da se na tem območju zagotovi mir, da se prekine vojna in pobijanje nedolžnih ljudi,« je poudaril.
Pravica do umetne prekinitve nosečnosti
Romana Tomc je dejala, da podpisa ni oddala, saj meni, da gre za zlorabo vprašanja v politične namene. Matjaž Nemec se s tem ne strinja in poudarja pomen evropske zakonodaje. Vladimir Prebilič pa je ponosen na slovensko ureditev tega vprašanja, saj je zapisano v ustavo. Irena Joveva je ob tem, ko je razkrila, da je imela dva spontana splava, poudarila, da je splav zelo težka odločitev in da si ne predstavlja, da bi živela na Malti, kjer bi ji bil splav onemogočen. Nataša Sukič pa pravi, da pobudo 8. marca podpira z vsem srcem.