Številka, ki vas bo šokirala: toliko Slovencev zadrogiranih sedlo za volan v zadnjem letu
Na agenciji za varnost prometa so opozorili na pogosto in ogrožujočo vožnjo pod vplivom drog. Anketa agencije kaže, da je večina vprašanih, to je 61 odstotkov, po zaužitju droge v zadnjem letu sedla za volan. To je zaskrbljujoče tudi zato, ker vozniki pod vplivom drog in alkohola ogrožajo vse v cestnem prometu.
Več kot četrtina vprašanih v zadnjem letu že uživala droge
Agencija je v anketi o uporabi drog, alkohola in drugih psihoaktivnih snovi v povezavi z vožnjo motornega vozila ugotovila, da je več kot četrtina vprašanih v zadnjem letu že uživala droge. Več kot tretjina, to je 34 odstotkov, je drogo jemala vsaj enkrat na leto.
Po navedbah direktorice agencije Simone Felser je šokantno, da več kot četrtina vprašanih, to je 27 odstotkov, drogo jemlje vsaj enkrat na teden.
Agencija za varnost prometa je spletno anketo izvedla maja in junija na vzorcu 3301 posameznika v okviru prve nacionalne preventivne akcije Droge. Policija bo v okviru te do konca junija izvajala poostren nadzor nad alkoholiziranimi vozniki in vozniki pod vplivom prepovedanih drog. Prisotnost droge v telesu bodo pri voznikih ugotavljali tudi s pomočjo tisoč dodatnih hitrih testov, ki so jim jih na agenciji predali na novinarski konferenci.
Lani je bilo po podatkih agencije 92 prometnih nesreč pod vplivom prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi. Umrli so trije udeleženci, 44 prometnih nesreč pa je bilo s hudo telesno poškodbo. Policisti so odredili 1505 strokovnih pregledov na droge, od tega je bilo 264 pozitivnih, 812 odklonjenih in 276 negativnih.
Skoraj polovica vprašanih je ob vožnji po užitju droge pila tudi alkohol, še bolj alarmantno pa je po navedbah direktorice to, da je več kot 40 odstotkov vprašanih vozilo vsaj enega sopotnika. V 91 odstotkih primerov je vsaj eden od sopotnikov vedel, da je voznik pod vplivom drog. »Nesprejemljivo je, da praktično noben sopotnik zaradi tega ni bil zaskrbljen,« je poudarila direktorica.
Ključni ukrepi
Na agenciji so med ključnimi ukrepi izpostavili več policijskih nadzorov, izboljšanje ozaveščanja o vplivu drog in psihoaktivnih snovi ter povečanje dostopnosti programov za zdravljenje odvisnosti. »Ne ogrožajte svojega zdravja in ne uživajte prepovedanih drog. Če ste vzeli drogo, nikoli ne sedite za volan. Prav tako se nikoli ne usedite v vozilo, kjer je voznik pod vplivom droge, in poskrbite, da tudi vaši prijatelji ne vozijo, če so vzeli drogo,« je dejala Felserjeva.