Vse hujše je: rekord okuženih, inšpektorico oblile solze (VIDEO)
V torek so v 10.571 PCR testih odkrili potrdili 4481 okužb (42,4 odstotka) z novim koronavirusom. Prejšnji rekord smo dosegli 3. novembra, ko je bilo okužb 4450. V bolnišnici se zaradi covida zdravi že 889 ljudi, na intenzivni enoti 191, so potrdili na vladni novinarski konferenci. Umrlo je 20 ljudi.
Število aktivnih primerov je po podatkih NIJZ tako že 39.011, povprečje primerov v zadnjih sedmih dneh pa znaša katastrofalnih 3322.
Cepljenih je 63 odstotkov starejših od 18 let.
Vlada in stroka še naprej opozarjata, naj se ljudje začnejo obnašati bolj samozaščitno, saj da zdravstvo tolikšnega pritiska kmalu ne bo več preneslo. Od včeraj so zapolnjene vse bolnišnične postelje na intenzivnih enotah, kar 81 odstotkov bolnikov v intenzivnih enotah pa ni cepljenih. O aktualnem stanju glede covida 19 so na današnji novinarski konferenci spregovorili vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb, v. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin in direktor Inšpekcije za varno hrano Branko Podpečan.
Standard zdravstvene oskrbe bo nižji
»Epidemiološke razmere so vsak dan bolj zaostrene, okužbe skokovito naraščajo, pritisk na bolnišnice je vse večji, vse je bolnikov, ki zaradi dihal potrebujejo podporo, tako na navadnih kot covidnih oddelkih. Imamo 39.000 aktivno okuženih, samo nekaj odstotkov jih potrebuje bolnišnično zdravje, toda že nekaj odstotkov za nas pomeni polne bolnišnične kapacitete in neobvladljive razmere v bolnišnicah. Nisem prepričan, da bo naš zdravstveni sistem to zmogel,« je uvodoma povedal Jereb.
Dodal je, da IJS projekcija ni rožnata, v bolnišnicah se nam obeta preko 1200 covidnih bolnikov in 250 bolnikov na intenzivnih posteljah. »Ni problem v opremi in aparatih, problem je v pomanjkanju usposobljenega kadra, rezerve ni, nekateri zbolevajo. Prerazporejamo kader, a to ni rešitev, zavedati se je treba, da je treba reševati tudi druge akutne težave,« je opozoril in dodal, da je standard oskrbe že nižji, kot na začetku epidemije. »Smo na meji, kadra primanjkuje. Že pred časom smo podali pobudo za premeščanje bolnikov v tujino. če naš zdravstveni sistem tega ne bo zmogel. A moramo se zavedati, da imajo tudi v naših sosednjih težavah težave s polnimi bolnišnicami.«
V intenzivnih enotah 80 odstotkov necepljenih
V UKC Ljubljana imajo trenutno 239 bolnikov s covidom, 71 na intenzivnih enotah, ti so življenjsko ogroženi. Povprečna starost na navadnih oddelkih je 70 let (najmlajši 24 let), na intenzivnih enotah pa 61 let (najmlajši 32 let). Zaradi covida je hospitaliziranih tudi pet porodnih in trije otroci. Prevladujejo necepljeni posamezniki, na navadnih oddelkih 60 odstotkov ni cepljenih, na intenzivnih pa je necepljenih 80 odstotkov.
Kar nekaj smrti beležijo na navadnih oddelkih, kot je pojasnil Jereb, gre večinoma za bolnike, ki ne pridejo do do intenzivnega oddelka. Razlog za to je v visoki starosti in kroničnih boleznih. »Intenzivno zdravje ne bi pomenilo rešitve ampak odlašanje smrti.«
Zaprli osem bencinskih servisov in en gostinski lokal
V. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin je poročala o inšpekcijskih nadzorih minuli teden. Kot je povedala, so zaradi neizpolnjevanja PCT-pogoja zaprli osem prodajaln in en gostinski lokal. Opravili 648 nadzorov. V primerih, kjer kršitve, kljub predhodnemu opozorilu, niso bile odpravljene, so izdali tudi štiri plačilne naloge. Vsi na bencinskih servisih, ker niso preverjali pogoja PCT pri strankah. V šestih primerih so inšpektorji z ustno odločbo prepovedali opravljanje dejavnosti do odprave nepravilnosti in sicer trem bencinskim črpalkam in trem trgovinam.
»Stanje se nekoliko izboljšuje, ni pa še idealno. Želimo si, da zavezanci izkoristijo prisotnost inšpektorja in ga tudi vprašajo, ali jim kar koli v odloku ni jasno. Inšpektorji nismo le nadzorniki, ki kaznujemo. Pomagajte trgovcem in gostincem in sami pokažite potrdilo PCT na vstopni točki. Imejmo v mislih tudi, da se vsi prvič soočamo s tako boleznijo, ki je izredno nepredvidljiva. Razumem, da se nekaterim zdi absurdno dokazovati, da ste zdravi. Vendar je to trenutno edini način, da se te nadloge končno znebimo,« je povedala inšpektorica, ki so jo zaradi osebne stiske in hujše oblike covida v družini na novinarski konferenci premagale solze. »Sama imam svetlo točko za pomlad, in sicer maturantski ples hčere. Želim si, da bi tudi moja hči imela primeren zaključek šolanja.«
Brez glob ne gre
Medtem je inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin po besedah direktorja Branka Podpečana prejšnji teden opravila poostren nadzor v gostinski dejavnosti, trgovini z živili in obratih za proizvodnjo živil. Opravili so 602 nadzora, pri tem pa v 111 ugotovili nepravilnost – ena se nanaša na trgovino, preostale na gostinske obrate.
Po njegovih pojasnilih je šlo predvsem za pomanjkljivosti pri nadzoru pogoja PCT, izvajalci so denimo samo vprašali, ali je izpolnjen pogoj PCT ali ne, ali so samo pogledali potrdilo, niso pa preverjali pristnosti in veljavnosti QR-kode. Zaradi tega je bilo izrečenih več ukrepov, skupaj je bilo glob za 45.500 evrov. Kot je poudaril, je približno petina gostinskih lokalov, ki noče upoštevati teh ukrepov. »Ni namen našega nadzora izrekanje glob, vendar očitno drugače ne gre,« je poudaril, da poostrene nadzore izvajajo tudi ta teden, tako bo tudi prihodnji teden, pri tem pa bodo stopnjevali ukrepanje. Za kršitelje, ki niso pripravljeni upoštevati pogojev, bodo izrekali globe in začasno prepovedali delovanje.