Štirje imajo amputacijo nog, dva amputacijo rok, zdaj so prišli v Slovenijo. Oglasila sta Golob in Fajonova
V Slovenijo je danes prispelo deset palestinskih otrok iz Gaze, ki bodo v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča deležni zdravljenja in psihosocialne rehabilitacije. Skupina otrok s spremljevalci je na Brniku pristala zjutraj, so potrdili v Fundaciji Danila Türka, ki sodeluje pri projektu rehabilitacije ranjenih palestinskih otrok.
Deset otrok s spremljevalci je iz Kaira preko Istanbula danes prispelo na letališče Jožeta Pučnika, od koder so jih prepeljali v URI Soča, je za STA potrdila predsednica uprave Fundacije Danila Türka, Mojca Seliškar Toš.
Gre za skupino desetih otrok in mladostnikov iz Gaze s hudimi poškodbami. Štirje med njimi imajo amputacijo nog, dva pa amputacijo rok, je povedala Seliškar Toš. Najmlajši med njimi je star štiri leta.
Oglasila sta se Golob in Fajonova
»Srčno pozdravljam skupino otrok iz Gaze, ki so danes prišli na rehabilitacijo v Slovenijo. Želim jim uspešno okrevanje ter njim in njihovim spremljevalcem prijetno bivanje pri nas, daleč od grozot, ki so jih doživljali na domačih tleh. Obenem velika zahvala ustanovi “Pustimo jim sanje”, še posebej gospe Mojci Seliškar Toš, in društvu Karitas za izpeljavo tega plemenitega projekta,« je ob tem sporočil predsednik vlade Robert Golob.
Zadovoljna je tudi zunanja ministrica Tanja Fajon: »Zelo zadovoljna in ponosna sem, da smo s skupnimi močmi hudo ranjenim otrokom iz Gaze uspeli zagotoviti rehabilitacijo v Soči. Želim jim toplo dobrodošlico in upam, da bodo pri nas, vsaj za kratek čas, pozabili na grozote, ki so jim priča v Gazi,«.
Izraelska vojska nadaljuje obleganje taborišča Džabalija
Izraelska vojska deveti dan zapored oblega begunsko taborišče Džabalija na severu Gaze, kjer je bilo po poročanju katarske televizije Al Jazeera v tem času ubitih najmanj 300 ljudi. Napadi se nadaljujejo tudi danes. Izraelski premier Benjamin Netanjahu vztraja, da se bojujejo proti palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas.
V URI Soča, kjer naj bi ostali najmanj 42 dni, jim bodo omogočili intenzivno zdravljenje in rehabilitacijo ter potrebno psihološko pomoč.
V Slovenijo so prispeli iz Kaira
Da so na poti v Slovenijo, je v soboto na družbenem omrežju X sporočilo slovensko veleposlaništvo v Egiptu.
Projekt rehabilitacije je v začetku septembra začelo ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ), ki je sklenilo pogodbo s Slovensko karitas. V projektu sodeluje tudi Fundacija Danila Türka. V okviru projekta bo izplačana tudi finančna pomoč žrtvam vojne. Finančno podporo bo prejelo skoraj tisoč najbolj ranljivih notranje razseljenih družin, s čimer bodo preskrbeli več kot 5000 prebivalcev Gaze, ki si bodo lahko kupili hrano in druge nujne življenjske potrebščine, so navedli pri MZEZ.