MEDNARODNA VOJAŠKA VAJA

700 vojakov v Karavankah: Streljali in hrumeli so med ogroženimi vrstami

Mednarodna vojaška vaja Zvezda Triglava 2024 na varovanem območju Natura 2000 v Karavankah.
Fotografija: Sodelovali so vojaki iz 11 držav. FOTO: Zvone Vrankar/Slovenska vojska
Odpri galerijo
Sodelovali so vojaki iz 11 držav. FOTO: Zvone Vrankar/Slovenska vojska

Po treh tednih se je v nedeljo končala mednarodna vojaška vaja Zvezda Triglava 2024, na kateri je sodelovalo 700 pripadnikov Slovenske vojske in zavezniških oboroženih sil iz Češke, Italije, Madžarske, Nemčije, Poljske, Romunije, Severne Makedonije, Španije, Velike Britanije in ZDA. Vaja je potekala v okolici vojašnice Boštjana Kekca na Bohinjski Beli, v glavnem pa v Karavankah, in sicer na območju Ljubelja, Zelenice, Begunjščice, Stola in Javorniškega Rovta. Predvsem prejšnji teden je bilo na teh območjih zelo glasno in borbeno, saj so vojaki izvajali taktično vajo, kar pomeni, da so streljali, hrumeli so tudi helikopterji. To je zmotilo prenekaterega pohodnika.

Slavnostna otvoritev mednarodne vojaške vaje Zvezda Triglava 24 FOTO: Zvone Vrankar/Slovenska vojska
Slavnostna otvoritev mednarodne vojaške vaje Zvezda Triglava 24 FOTO: Zvone Vrankar/Slovenska vojska

Ker gre za visokogorje in zaščiteno območje Natura 2000, smo povprašali Slovensko vojsko (SV) in ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP), kako je poskrbljeno, da se ob takšnih vojaških aktivnostih ne uničuje gorske narave.

Dom ruševca in belke

Vprašanje, ali je z naravovarstvenega vidika kakor koli sporno, da so vojaški manevri na zaščitenih območjih Natura 2000, smo naslovili na MNVP. Odgovorili so nam, da je to odvisno od časa, lokacije in vojaških aktivnosti in da območje Natura 2000 Karavanke obsega najvišje predele gorske verige, ki so pomemben življenjski prostor za planinskega orla, belko, triprstega detla, ruševca in druge.

»Območje obsega najpomembnejše habitate belke in ruševca v Karavankah. Program upravljanja območij Natura 2000 v Karavankah za ti dve vrsti predvideva mirne cone. Če so vaje načrtovane s pristojno organizacijo za varstvo narave, se lahko tudi potencialni negativni vplivi vojaških vaj omilijo oziroma se v primeru negativnih vplivov prestavijo na druge lokacije,« so še sporočili. In razložili, da omenjene živalske vrste v Karavankah potrebujejo mir predvsem v obdobju gnezditev, to je od aprila do avgusta, izvedba aktivnosti v tem času bi lahko zmanjšala gnezdilni uspeh ogroženih vrst ptic in s tem negativno vplivala na njihovo ugodno stanje. Zato bi bila neskladna z varstvenimi cilji in predpisi s področja ohranjanja narave.

Lovilci olja

Iz urada za komuniciranje Slovenske vojske pa so nam sporočili, da je veliko pozornosti namenjene tako skrbi za okolje kot tudi iskanju novih tehnoloških rešitev za zmanjševanje vpliva vojaškega delovanja. Tako so uvedli obvezno usposabljanje s področja varovanja okolja, pod vozila pa se vedno postavljajo lovilci olj in drugi zaščitni ukrepi.

Hrup helikopterjev in streljanje sta vznemirila živali in ljudi. FOTO: Zvone Vrankar/Slovenska vojska
Hrup helikopterjev in streljanje sta vznemirila živali in ljudi. FOTO: Zvone Vrankar/Slovenska vojska

»Streljanja se izvajajo v natančno določenih rajonih, ki so predpripravljeni in nevtralizirajo večino negativnih vplivov, po usposabljanjih se pospravi ter varno in ekološko uniči vse elemente ostankov streliva ter sanira vadišča in strelišča. Več kot 100.000 evrov letno je namenjenih vgradnji čistilnih naprav na vadiščih Slovenske vojske, ki sicer niso obvezne, Slovenska vojska tudi ves čas sodeluje z Zavodom Republike Slovenije za varstvo narave, ki podaja okoljske usmeritve in izvaja stalni nadzor,« so še navedli.

Vadili so v Karavankah, na sliki Stol in Vrtača z Begunjščice. FOTO: Tina Horvat
Vadili so v Karavankah, na sliki Stol in Vrtača z Begunjščice. FOTO: Tina Horvat

Vajo Zvezda Triglava so izvedli v jesenskem času, ko je reprodukcijsko obdobje živali končano in med vajo niso zaznali neželenih vplivov na okolje, saj da so pri izvajanju striktno upoštevali pravila o varstvu okolja. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije