Šuštarjevi priznajo le neprimerno komunikacijo
Potem ko so v javnost prišle razmere v podjetjih Marinblu in Selea zakoncev Rozane in Borisa Šuštarja, ki se ukvarjata s trgovanjem in predelavo rib – v javnosti so se znašli posnetki delavcev, ki prebivajo v proizvodnih prostorih, očitki o siljenju k delu prek stalnega videonadzora, neupoštevanje delovnega časa in celo obtožbe o spolnem nadlegovanju –, se glede nepravilnosti vrstijo odzivi. Pogovor z enim od delavcev, ki je Šuštarjevim očital, da dela za 3,8 evra na uro, tudi neprekinjeno do 40 ur, je na pobudo Delavske svetovalnice sicer prva objavila RTV Slovenija. Na to se je odzval tudi gospodarski minister Matjaž Han, ki je prikazano ravnanje obsodil. V trgovski verigi Spar pa so s Šuštarjevimi že sklenili prekiniti pogodbo.
»Opravičujem se zaradi komunikacije med nadzornikom in delavci v obratu, ki je prišla v javnost,« pa je včeraj dejala Rozana Šuštar. »Glede na vse navedbe v medijih pa zavračam vse očitke v zvezi z izkoriščanjem delavcev, neizplačevanjem plač, regresov, potnih stroškov in vsega drugega, kar naj bi letelo na nas,« je dejala na včerajšnji tiskovni konferenci v gostinskem lokalu v Kozini. Obljubila je, da bo novinarje povabila v podjetje, a se mora o tem pogovoriti še z delavci.
Med drugim smo slišali, da fotografija o namestitvi 12 indijskih delavcev v proizvodnih prostorih prikazuje le začasno rešitev, sicer so jim poskušali najti druge prostore. Večkrat so jih že selili, ker je namestitev v Istri ali na Krasu v tem obdobju težko najti, trenutno pa so delavci v hotelu v Košani.
Dejala je, da po včerajšnjem inšpekcijskem nadzoru indijski delavci imajo dovoljenje za delo, da ne bi ustavili proizvodnje. Portugalsko podjetje, prek katerega so delavce najeli, pa bo moralo naknadno, v 15 dneh, urediti vsa dovoljenja za delovanje v Sloveniji. »Pri nas so bili inšpektorat za delo, finančna uprava in trenutno poteka veterinarski pregled. Vse, kar moramo še urediti, je, da naknadno pošljemo manjkajočo dokumentacijo glede dovoljenja za te Indijce,« je dejala včeraj.
Nevarni stroji
Jadranko Grlić, glavni inšpektor Inšpektorata Republike Slovenije za delo, pa je včeraj napovedal, da bodo podjetjema Selea in Marinblu izdali prepoved zaposlovanja tujih delavcev, med preiskavo pa so poleg tega ugotovili, da nekateri delovni stroji niso varni za delo, in so njihovo uporabo prepovedali.
Šuštarjeva je glede videonadzora nad delavci v proizvodnji pojasnila, da ga izvajajo zaradi varnostnih razlogov in spoštovanja higienskih standardov. Priznala pa je, da je bila raven komunikacije, ki je prišla v medije, neprimerna: »Opravičujem se, če je prišlo do nepravilne komunikacije s strani naših vodij in predstavnikov podjetja. Verjamem, da ni bilo mišljeno slabo, ampak je bilo izraz trenutnega stanja zaradi stresnih situacij glede zamujanja z ribo oziroma prevoznih in logističnih storitev.«
V imenu Šuštarjevih je spregovoril tudi odvetnik Milan Vajda, ki je poudaril, da so njegove stranke žrtve medijskega pogroma. »Dr. Boris Šuštar je prestal kalvarijo že pred dvajsetimi leti, z medijskim pogromom poleg kazenskega postopka, in nato mu je po vsem tem uspelo postaviti na noge družinsko podjetje v zelo zahtevni branži, ki je uspešno,« je podčrtal. Po njegovem mnenju je posredi poskus uničenja podjetja.