NI VEČ SMRTNA OBSODBA

Svetovni dan boja proti aidsu: Od stigme do naprednega zdravljenja

Prvi primeri so bili zabeleženi v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je javnost aids pogosto povezovala z določenimi marginaliziranimi skupinami, kar je pripomoglo k širjenju predsodkov in diskriminacije.
Fotografija: Ozaveščajmo, skrbimo za preventivo in bodimo solidarni. FOTO: Chinnapong Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Ozaveščajmo, skrbimo za preventivo in bodimo solidarni. FOTO: Chinnapong Getty Images/istockphoto

Aids, bolezen, ki jo povzroča virus HIV, je bil v preteklosti sinonim za smrtno obsodbo in globoko stigmatizacijo. Prvi primeri so bili zabeleženi v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je javnost aids pogosto povezovala z določenimi marginaliziranimi skupinami, kar je pripomoglo k širjenju predsodkov in diskriminacije.

image_alt
Poglejte, kaj vse lahko počnete v muzeju spolno prenosljivih okužb v Ljubljani (FOTO)

Danes, več kot 40 let pozneje, je slika povsem drugačna. Napredek v medicini je omogočil, da ljudje s HIV živijo dolgo in kakovostno življenje, če imajo dostop do ustreznega zdravljenja.

Aids je posledica nezdravljene okužbe z virusom HIV, ki oslabi imunski sistem in omogoči razvoj resnih okužb in bolezni.

Zaradi omejenega znanja in pomanjkanja zdravil so se oboleli soočali z neizbežnim koncem in družbeno izključenostjo. Medijske upodobitve bolezni so bile pogosto senzacionalistične in so dodatno utrjevale predsodke.

Visoka kakovost življenja

Danes je situacija bistveno drugačna. Učinkovita protiretrovirusna terapija (ART) omogoča, da se virus HIV pri večini obolelih zniža na nezaznavno raven, kar pomeni, da virus ni več prenosljiv.

Simbolična fotografija. FOTO: Foremniakowski Getty Images
Simbolična fotografija. FOTO: Foremniakowski Getty Images

Sodobno zdravljenje vključuje jemanje kombiniranih zdravil enkrat dnevno, kar izboljša kakovost življenja in preprečuje napredovanje bolezni v aids. Poleg tega globalne kampanje, kot je iniciativa »95-95-95«, ciljajo na zgodnje testiranje, dostop do zdravljenja in obvladovanje bolezni po vsem svetu.

image_alt
V Sloveniji živi 950 oseb s hivom: toliko novih primerov so odkrili v zadnjem letu

Kljub medicinskemu napredku pa stigmatizacija še vedno obstaja, čeprav v manjši meri. Sodobne izobraževalne kampanje in pobude za ozaveščanje širše javnosti o HIV in aidsu skušajo zmanjšati predsodke, spodbujajo testiranje in podpirajo odprt dialog o bolezni.

Polno in dolgo življenje

Aids danes ni več neozdravljiva smrtna obsodba, temveč obvladljiva kronična bolezen, če je pravočasno diagnosticirana in zdravljena. Napredek v medicini in sprememba družbenega odnosa do obolelih je omogočil, da ljudje s HIV lahko živijo polno in dolgo življenje.

Kljub temu ostajajo izzivi, kot sta dostop do zdravljenja v manj razvitih državah in preostala družbena stigmatizacija. Svetovni dan boja proti aidsu nas opominja, da moramo nadaljevati boj za enakopravno obravnavo obolelih in univerzalni dostop do zdravstvene oskrbe.

Preberite še:

image_alt
Dan potem, ko je razkril resnico, je umrl, le ena oseba ve, kjer je njegov grob

image_alt
Stigmatizacija ovira boj proti aidsu

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije