Sveže narisana svastika v Ljubljani: »To ni Bližnji vzhod. To je Slovenija« (FOTO)
Zjutraj so neznanci z antisemitskim grafitom, ki Davidovo zvezdo enači s svastiko, oskrunili Judovski kulturni center v Ljubljani. Policija tako že preiskuje sum kaznivega dejanja z elementi spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti.
Odločna obsodba sporočila na vratih Centra judovske kulture in Sinagoge v Ljubljani
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter Slovenska delegacija pri Mednarodni zvezi za spomin na holokavst odločno obsojamo sovražno sporočilo, ki se je danes zjutraj pojavilo na vratih Centra judovske kulture in sinagoge v Ljubljani na Križevniški ulici. Nesprejemljivo je, da posamezniki poskušajo skruniti dostojanstvo Judov ali katerihkoli manjšinskih skupin. »Sovražni simboli niso svobodno izražanje mnenj in ne krepijo demokracije, pač pa sovražni govor izjemno škoduje človeškemu dostojanstvu. Naša dolžnost je, da sovražni govor vedno odločno obsodimo in se proti njemu nenehno borimo,« je v odzivu dejala ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon.
V isti stavbi na Križevniški ulici v Ljubljani ravno v tem tednu, med 13. in 21. novembrom 2023, poteka že 9. Festival Hiša strpnosti, z mednarodnim filmskim programom, izobraževalnimi jutri, razstavo, predavanji, promocijo knjige, pogovori, gledališkimi predstavami, pripovedmi in koncertom. Vsi omenjeni brezplačni kulturni dogodki ponujajo umetniška doživetja, spoznanja in razmislek o potrebi po graditvi strpne družbe in so dejaven ter konkreten prispevek k graditvi strpnosti v Sloveniji. Sovražno sporočilo, ki se je pojavilo na tem mestu med tradicionalnim festivalom, ne more in ne sme biti odraz naše družbe, temveč mora biti velik opomin, da je potrebno strpno, zavzeto in aktivno nadaljevati konkretno delovanje za strpno družbo.
V Sloveniji si moramo venomer aktivno prizadevati za družbo brez sovražnega govora in dejanj, ki bi bila usmerjena zoper kogarkoli.
»Ali veste, kaj je za temi vrati? Muzej holokavsta v Sloveniji. Judovski muzej. Sinagoga. Razstava o družini Ane Frank. Vsakoletni festival Hiša strpnosti je v polnem teku. To onesnaženje se je danes zjutraj pojavilo na naših vratih. Niti v najhujši nočni mori si nismo predstavljali, da bomo v enem najbolj miroljubnih evropskih mest kdaj videli sveže narisano svastiko. Še posebej v takšnem kontekstu. Še posebej v kraju, kot je ta. "Da se to ne bo nikoli več ponovilo" – pravkar smo dobili zelo pomemben dokaz, da se to ponovno dogaja. To je napad na vse nas, ki živimo v blaginji svobodnega sveta. Naše čudovito mesto in država ne smeta nikoli več doživeti strašljive izkušnje, ki so jo pred 75 leti našim državljanom naredili nacisti. Nacisti in fašisti so umorili več kot 90 000 slovenskih državljanov, med njimi je bilo skoraj 600 Judov. Skupaj se moramo upreti sovraštvu in fanatizmu v naši lepi državi. To ni Bližnji vzhod – Izrael in Palestina. To je naša država. To je Slovenija,« je ob tem sporočil
direktor Judovskega kulturnega centra Robert Baruh Waltl.
Nemški odziv
Nemški veleposlanik Adrian Pollmann je v odzivu na dejanje zapisal, da ga oskrunjenje stavbe judovske skupnosti v Ljubljani navdaja z »globokim odporom in zavračanjem«. Pri tem je poudaril, da nič ne opravičuje uporabe svastike, ki je simbol uničenja judovskega življenja.
»Kar se dogaja na Bližnjem vzhodu, je grozno. Življenje je izgubilo veliko nedolžnih ljudi na obeh straneh. Vendar to nima nikakršne povezave z judovskim življenjem in judovsko skupnostjo v Sloveniji,« je zapisal. V znak solidarnosti z judovsko skupnostjo v Sloveniji se bodo predstavnice in predstavniki diplomatskega zbora danes ob 17. uri zbrali pred judovsko sinagogo, so še sporočili iz nemškega veleposlaništva.
Za Delo je potrdil, da gre za prvi primer vandalizma v času aktualnega konflikta med Hamasom in Izraelom. V centru dejanje obsojajo kot nesprejemljivo ter obsojanja vredno, saj center, kot pravi Waltl, nima nič opraviti niti z vojno na Bližnjem vzhodu niti s tamkajšnjimi politikami.