SVOJEVRSTNO DOŽIVETJE
Tabor za slovenske kavboje
V Preboldu je odmevala angleščina, pa tudi plesalo se je. Kakšno slovensko besedo so se naučili tudi Američani.
Odpri galerijo
PREBOLD – V Savinjski dolini, v Aninem domu v Preboldu je potekal ameriški tabor, imenovan Cowboy camp. V sodelovanju z Društvom prijateljev mladine Prebold, ki ga vodi Mojca Štruc, so poleg nje za organizacijo poskrbeli štirje Američani: Randy in Joan Bell ter Ryan in Sarah Pursley, ki živijo v Sloveniji, v Velenju. Skupaj z njimi je za 50 otrok skrbelo še 17 drugih Američanov, ki so prišli v Slovenijo (večina prvič) na povabilo zakoncev Bell. Ta sta pri nas že 20 let. »Najprej sva 15 let živela v Mariboru, zdaj v Velenju. Svojo državo, Novo Mehiko, ki je ena od 50 zveznih držav Amerike, sva zapustila že pred 25 leti, saj sva pet let živela v Srbiji in pomagala beguncem,« sta povedala zakonca Bell, ki delujeta v okviru protestantske cerkve.
Na vprašanje, kako sta se zgodila sodelovanje in kamp, je odgovoril: »Ob dnevu reformacije smo imeli na radiu Velenje enourni pogovor in tam smo se srečali z Mojco Štruc, ki nam je predlagala sodelovanje pri pouku angleščine na OŠ Prebold. Eno šolsko leto smo to že izvajali, hkrati smo se dogovorili za organizacijo tega angleškega Cowboy kampa v Aninem domu, kjer so razmere za to res idealne.«
Z najino nekdanjo domovino in Slovenijo pa nas veže tudi prva dama ZDA Melania Trump, ki je res srčkana.
»Za naju je Slovenija čudovita dežela, je neke vrste raj na zemlji, je najin dom, ki ga bogatijo tudi tri hčerke, ki so tukaj zrasle. Z najino nekdanjo domovino in Slovenijo pa nas veže tudi prva dama ZDA Melania Trump, ki je res srčkana, idealna in prava dama,« je z nasmehom dejal Randy ter pripomnil, da je povsem drugačen njen mož, kar pa je že zgodba zase, saj je to politika.
Na vprašanje, kako sta se zgodila sodelovanje in kamp, je odgovoril: »Ob dnevu reformacije smo imeli na radiu Velenje enourni pogovor in tam smo se srečali z Mojco Štruc, ki nam je predlagala sodelovanje pri pouku angleščine na OŠ Prebold. Eno šolsko leto smo to že izvajali, hkrati smo se dogovorili za organizacijo tega angleškega Cowboy kampa v Aninem domu, kjer so razmere za to res idealne.«
Prvič spoznal ameriške igreOb obisku kampa smo za vtise povprašali še nekaj udeležencev. "Učimo se angleščine, pojemo angleške pesmi, ustvarjamo z raznimi materiali, se igramo razne igrice, ki jih doslej še nismo poznali, in nasploh uživamo," je bil navdušen Tej Zupanec. Luka Herman iz Žalca je dodal, da je to edinstven kamp, ki bi se ga z veseljem še kdaj udeležil. "Tu sem spoznal takšne igre, ki jih doslej še nisem in so nas z njimi seznanili Američani, zelo sem napredoval tudi v znanju angleščine." Osmošolka Julia Cestnik si je najbolj zapomnila, kako so slovenske besede osvajali tudi Američani, "kar je vzrok za aktiviranje naših smejalnih mišic".
Program se je vsako dopoldne začel z angleškimi pesmimi, ki so zbrane dobro ogrele. V nadaljevanju se je dogajanje razdelilo po skupinah. Nekateri so začeli s poukom angleškega jezika, drugi z igrami, tretji z ustvarjanjem. Do konca vsakega dne so vsi otroci sodelovali pri vseh dejavnostih, vmes še malicali in se naučili pravega kavbojskega plesa. Imeli so celo čas, da so gostujoče Američane naučili nekaj slovenskih besed. »Tovrstni poskusi so se v glavnem končali z obilico smeha, ki ga na Cowboy campu tudi sicer ni primanjkovalo,« je povedala Štruceva. Kot je dodala, je bilo vzdušje res neverjetno, najbolj jo veseli, da so Američani otrokom približali tako sebe kot svoj jezik. »Mislim, da se je vsak naučil vsaj nekaj angleščine, najpomembnejše pa je, da smo jim jezik približali na tak način, da se ga bodo lažje in raje učili tudi v bodoče,« je še dejala.
Celotedensko dogajanje se je zaključilo s prireditvijo za starše, na kateri so otroci prikazali nekaj osvojenega znanja ter prejeli certifikate za opravljen Cowboy camp. V znak hvaležnosti in navdušenja so starši udeležencev Američane prijetno presenetili in razveselili s tradicionalnimi slovenskimi dobrotami.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Profesionalec