Tajni prostori Hotela Jama so letos prejeli znak Slovenia Unique Experiences, ki ga Slovenska turistična organizacija podeljuje edinstvenim doživetjem. Doživetje prijavitelja Postojnska jama odstira ekskluzivni vpogled v dolga leta zamolčane in skrite prostore v Hotelu Jama. Na Dnevih slovenskega turizma v Laškem, ki so se iztekli pred kratkim, je doživetje prejelo tudi znak sejalec 2022 kot najboljše doživetje po izboru komisije.
Hotel Jama je bil več desetletij center gostinske dejavnosti na površju in vohunskih aktivnosti nekdanjega političnega režima v svojem jedru. Ob prenovi leta 2016 so namreč v njem odkrili vsem zamolčan skrivni komunikacijski center, ki razkriva aktivnosti tajnih služb nekdanjega političnega sistema in ki so danes na ogled obiskovalcem.
Na Dnevih slovenskega turizma v Laškem, ki so se iztekli pred kratkim, je doživetje prejelo znak sejalec 2022.
Temni hodniki brez oken
Odprli so ga leta 1971. FOTO: PrimoŽ Hieng
Obiskovalec v Tajnih prostorih vstopi v čas hladne vojne, v napeto politično in razburljivo dogajanje držav Vzhodnega bloka. Preplavi ga vznemirljiv občutek, kot da je pravkar postal del napete kriminalke. »Doživetje z močno izkustveno noto ponuja ekskluziven dostop do avtentičnih prisluhov Službe državne varnosti, ki so sicer dostopni le s posebnim dovoljenjem,« pravijo v Parku Postojnska jama. »Napetost stopnjujeta hoja po temnih hodnikih brez oken in splošna dezorientacija, ki jo občuti obiskovalec.«
Ob koncu obnove Hotela Jama ob Postojnski jami, ki so ga sicer odprli leta 1971, so naleteli na uradno neobstoječe kletne prostore. V njih so našli vozlišče civilne in vojaške telefonije, slušalke, naprave za prevezovanje telefonskih linij, prazne škatle za magnetofonske trakove, pisalne stroje, celo pograd za prenočevanje. Mogoč je bil celo pobeg skozi jašek v Postojnsko jamo.
Telefonska centrala. FOTO: Postojnska Jama
Zgodbe, ki so se odvijale za zaprtimi vrati, burijo domišljijo. »Vse, kar boste slišali in videli, je morda res. Vse, kar boste slišali in videli, je morda laž,« je ob predstavitvi pred tremi leti poudaril predsednik uprave Postojnske jame
Marjan Batagelj. »Našli smo torej prostore, ki niso vrisani v gradbenih načrtih, uradno torej ne obstajajo. Hotel Jama je bil eden najbolj obiskanih hotelov v Sloveniji, v katerem so spali številni tuji državniki, ki jih je v Postojnsko jamo pripeljal nekdanji jugoslovanski predsednik
Josip Broz - Tito.«
V te skrivne prostore so ljudje hodili v obdobju od 70. let do časov po osamosvojitvi. Ves ta čas je, odmaknjeno od običajnega življenja v hotelu, deloval skrivni center, namenjen varovanemu komuniciranju med pomembnimi vojaškimi in civilnimi centri. S svojim podzemnim zaledjem je predstavljal idealno mesto za prikrito delovanje. Center je bil vrisan v načrte kot zaklonišče, v katerem pa so instalacije izvajali pod nadzorom. Je bil namenjen tudi spremljanju pogovorov? Naročnica je bila Jugoslovanska ljudska armada.
Prva je vstopila policija
Ostanki nekdanjih drugačnih časov FOTO: Postojnska Jama
Kaj se je dogajalo po odkritju, je razložil Batagelj: »Prvo mnenje, ki ga je dal eden od članov komisije za varnost obveščevalnih služb, je bilo, da je tukaj nekdo zelo slabo opravil svoje delo. V tistem času, ko je šla v javnost informacija, da tukaj obstajajo neki tajni prostori, smo morali doreči nekaj čisto normalnih stvari. Najprej je v te prostore vstopila policija, da so njihovi pripadniki ugotovili, ali so sploh varni za vstopanje. Po policiji je prišla na vrsto komisija za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, ki je ugotovila, kakšno je materialno stanje teh prostorov in kaj bi v teh prostorih lahko bilo delujočega. Kot tretji so prišli iz Arhiva Slovenije, ki so najdene dokumente ocenili kot izredno pomembne. Po zakonu smo jim morali vse te dokumente izročiti, oni pa so nam pustili, da smo lahko naredili vse verodostojne kopije originalov.«
Stopnice v tajne prostore. FOTO: Postojnska Jama
Ob predstavitvi tajnih prostorov je izrecno opozoril na zelo pomembno dejstvo: »Vrednostnih sodb o tem, kaj se je v teh prostorih dogajalo, mi ne postavljamo, ker nam tega ni treba delati. Zanimalo pa nas je, kdo je bil projektant Hotela Jama. Lahko rečemo, da je bil Invest biro Koper, to dokumentacijo imamo. Toda, kdo je bil človek, ki je to projektiral? Ali ta človek sploh obstaja? Zakaj ta hotel nima dokumentov? Domačini vemo, da je šel Hotel Jama v prejšnjih časih trikrat v stečaj, ob tem pa je skoraj povsem izginila ustrezna dokumentacija. Toda v naših arhivih nam je uspelo najti originalne načrte Hotela Jama. Takrat smo našli tudi ime in priimek človeka, ki je hotel projektiral.«