HUDE OBTOŽBE

Tako naj bi z vrha pritiskal nanjo: »Zato, da bi jaz ostala ministrica, naj bi moral nekdo izgubiti službo«

Pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, je stopila nekdanja ministrica za notranje zadeve, pa tudi nekdanji v. d. generalnega direktorja policije.
Fotografija: Tatjana Bobnar, v ozadju predsednik vlade Robert Golob. FOTO: Tv Slovenija
Odpri galerijo
Tatjana Bobnar, v ozadju predsednik vlade Robert Golob. FOTO: Tv Slovenija

Pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, je stopila nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Ponovno je izpostavila, da je bila deležna političnih pritiskov s strani predsednika vlade Roberta Goloba, ki so kasneje vodili do njenega odstopa.

V skoraj uro in pol trajajoči predstavitvi svojega videnja tematike, ki je predmet preiskovalne komisije, je Bobnarjeva poudarila, da je predsednik vlade od nje zahteval ravnanja, na katera kot ministrica ni mogla pristati.

Zaslišanje bivše ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar pred parlamentarno komisijo. FOTO: Jože Suhadolnik FOTO: Jože Suhadolnik
Zaslišanje bivše ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar pred parlamentarno komisijo. FOTO: Jože Suhadolnik FOTO: Jože Suhadolnik

»Golob je od mene kot od ministrice zahteval ravnanja, ki so bila nedopustna in nesprejemljiva, zato, ker se je neposredno vmešaval v kadrovanje v policiji. Še celo več, zato, da bi jaz ostala ministrica, naj bi moral nekdo izgubiti službo. V bistvu je izhajal stališča, da lahko to zahteva od mene zato, ker je on predsednik vlade, na kar pa kot ministrica seveda nisem mogla pristati,« je poudarila.

image_alt
Bobnarjeva naredila, kar je obljubila

Zelo podrobno je opisovala, kdaj so se zaostrili odnosi med njo in predsednikom vlade in kako je potekala komunikacija med njima, pa tudi, kdo vse se je vmešaval v kadrovanje in druge postopke v zvezi s policijo.

Bobnarjeva je uvodoma poudarila, da vabila na današnjo sejo preiskovalne komisije ni prejela, vseeno pa je prišla, da ne bi bilo zlonamernih natolcevanj, da se izogiba ali da ne želi sodelovati na komisiji. Spomnila je tudi, da je že večkrat pričala pred preiskovalno komisijo, med drugim o zlorabah policijskih pooblastil v času epidemije covida-19, kaznovanju dijakov, ki se ne bi smelo zgoditi, o zaplinjanju Ljubljane, pa tudi o padcu zaupanja ljudi v delo policije.

Lindav: Pričakujem, da bo komisija zaslišala več prič, tudi Miloša Milovića

Pred preiskovalno komisijo DZ je stopil tudi nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav. Izrazil je pričakovanje, da bo komisija zaslišala več prič, tudi Miloša Milovića, ki naj bi svetoval premierju glede varovanja. 

V predstavitvi svojega videnja tematike, ki je predmet preiskovalne komisije, je Lindav izpostavil, da so ga menjale in razreševale vlade vseh barv. Nekdanja vlada Janeza Janše ga je razrešila z mesta direktorja Uprave kriminalistične policije, aktualna vlada pa ga ni potrdila na mesto generalnega direktorja policije za polni mandat, vendar pa Lindav ne obžaluje ničesar.

»Dokler me zaradi mojega strokovnega, zakonitega in načelnega dela menjajo levi in desni, vem, da kot policist ravnam prav in tako bi ravnal spet, brez pomisleka,« je poudaril.

Glede poročila o političnih pritiskih na delo policije, ki ga je decembra lani poslal premierju, je poudaril, da stoji za vsako besedo, zapisano v poročilu, »z vso svojo integriteto in strokovnim znanjem.«

Klici iz kabineta predsednika vlade in vabila na kavo 

Lindav v lanskem poročilu predsedniku vlade podrobno opisuje tudi telefonske klice, ki jih prejemal od vodje kabineta predsednika vlade Petre Škofic. O tem klicu je naredil tudi uradni zaznamek, ki vsebuje zelo natančne navedbe, »kakšne so želje in pričakovanja Petre Škofic po moji udeležbi na kavi z gospodom predsednikom vlade Robertom Golobom,« je med drugim pojasnil.

Po besedah Lindava »ga ni predsednika vlade, ki bi me lahko prepričal, da jaz človeka, ki dela zakonito, strokovno in pošteno, odpustim zato, ker si je nekdo to izmislil. To bi bilo nedopustno zame kot človeka, še bolj pa kot vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije,« je poudaril.

Ob tem je med drugim izpostavil klic Miloša Milovića glede zaposlitve nekdanjega policista, za katerega so na policiji izdali negativno mnenje. »Nekdanja notranja ministrica je jasno povedala, da bi taka zaposlitev predstavljala kadrovsko korupcijo in tam smo zgodbo zaključili,« je izpostavil.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije