Tako so se pred 31 leti odzvali klicu domovine (FOTO)
S slovensko himno, ki jo je zapel Jakob Štigl, solist iz razreda profesorice Martine Prevejšek v Glasbeni šoli Sevnica, se je pred dnevi v Sevnici začela slovesnost ob izidu spominskega zbornika Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Sevnica (OZVVS) s pomenljivim naslovom Odzvali smo se klicu domovine Slovenije. Predstavitev zbornika, ki obsega 232 strani, so veterani vojne za Slovenijo združili s podelitvijo priznanj – spominskih znakov nekaterim veteranom – udeležencem slovenske osamosvojitve pred 31 leti.
Osebne pripovedi
V zborniku so objavljene dragocene osebne pripovedi pripadnikov različnih enot, organizacij, organov in drugih oseb, ki so se udeležili osamosvojitvenega procesa med letoma 1990 in 1991. »Gre za prvo publikacijo OZVVS Sevnica in hkrati prvo, kjer je na enem mestu celovito zbrano gradivo o prelomnem času slovenske osamosvojitve na območju občine Sevnica. V letih 1990 in 1991 so se tako Sevničani kot preostali prebivalci Slovenije znašli v vrtincu osamosvojitvenega procesa in vojni za samostojno in neodvisno domovino.
V zadnjih treh desetletjih je v Sloveniji izšla vrsta knjižnih del na temo slovenske osamosvojitve.
V teh prelomnih zgodovinskih dogodkih so aktivno sodelovali številni prebivalci občine Sevnica v različnih enotah Teritorialne obrambe (TO), organizacijah in organih, tako na območju občine kot tudi širše v Posavju in na Dolenjskem. V zadnjih treh desetletjih je v Sloveniji izšla vrsta knjižnih del na temo slovenske osamosvojitve, na območju občine Sevnica pa o teh prelomnih dogodkih doslej ni izšla nobena samostojna publikacija, ki bi jih podrobneje predstavila. Ker so pred dobrimi 30 leti tudi člani in članice OZVVS Sevnica v celoti izpolnili svoje naloge in poslanstvo ubraniti našo mlado demokratično državo in prispevali svoj kamenček na oltar domovine, je že pred leti vzklila želja, da bi izdali publikacijo, a za to ni bilo prave energije. Lani, ob 30. obletnici osamosvojitve Slovenije, pa je ponovno vzniknila pobuda, da se lotimo izdaje lastne publikacije.
94,7-odstoten je bil plebiscitni izid v občini Sevnica.
Poleg praznovanja obletnice nas je k temu spodbudilo tudi dejstvo, da spomini veteranov bledijo in se veteransko omizje zlagoma nezadržno prazni. Zato je bil skrajni čas, da spomine na čas osamosvajanja Slovenije na območju naše občine zapišemo v trajni obliki ter ohranimo nam v spomin in našim zanamcem v opomin,« je ob izidu zbornika dejal avtor Oskar Zoran Zelič.
Nova dragocena pričanja
Podlago bodoči publikaciji so predstavljale že objavljene spominske in pisne izjave v nekaterih zbornikih, ki so izšli v Posavju in na Dolenjskem. Nekaj od njih pa je v sedanjem zborniku vsebinsko dopolnjenih.
V zborniku je 36 spominskih pričevanj, ki jih je napisalo 27 avtorjev. Največ, kar sedem, jih je prispeval Mirko Ognjenovič, poleg njega pa še Ivan Božič, Vili Logar, Ljubo Motore, Venčeslav - Slavko Hočevar, Kristijan Janc, Toni Koren, Ivan Cajner, Drago Slukan, Alojz Završnik, Jože - Jani Košir, Vojko Kotnik, Bojan Flajs, Rudi Kajtna, Ivan File, Simon Hočevar, Samo Hajtnik, Ivan Biderman, Janez Levstik, Franc Golob, Milan Beričič, Franci Sotošek, Tone Vidmar, Marko Borštnar, Julij Jeraj, Pavel Perc in seveda avtor Oskar Zoran Zelič. Njihova pričevanja so podkrepljena z več kot sto izvirnimi dokumenti, fotografijami, članki iz tedanjih časopisov in zemljevidi, za kar so zaslužni predvsem sevniški fotokronist Ljubo Motore in Brežičan Mitja Teropšič ter Mirko Ognjenovič, ki je prispeval izrise zemljevidov.
»Med novimi pričevanji so še posebno dragoceni opisi nastanka Občinskega štaba TO Sevnica leta 1976, premeščanje orožja iz skladišča TO v Sevnici v skladišče JLA v Cerklje ob Krki, ki je leta 1990 dvigovalo veliko prahu, in plebiscitni izid za samostojno in neodvisno Slovenijo leta 1990, ki je bil v občini Sevnica najvišji, in sicer 94,7-odstoten,« še razkriva Zelič.