SVEČE

Tako veliko sveč smo lani kupili, to nas v evropskem merilu uvršča visoko

Poziv k zmernosti ob upoštevanju tradicije za 1. november.
Fotografija: Lani smo jih kupili več kot 3500 ton. FOTO: Jure Eržen
Odpri galerijo
Lani smo jih kupili več kot 3500 ton. FOTO: Jure Eržen

Ob bližajočem se dnevu spomina na mrtve so se oglasili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE), kjer izražajo spoštovanje do tradicije prižiganja sveč na grobovih. »Ta običaj je globoko zakoreninjen v naši kulturi in simbolizira ohranjanje spomina na tiste, ki jih ni več med nami,« navajajo. Toda opozarjajo tudi na okoljske posledice, ki jih prinaša množična uporaba nagrobnih sveč: »Velika količina sveč, ki jih v Sloveniji prižgemo vsako leto, se po uporabi spremeni v odpadek, ki bremeni naše okolje.«

Lani smo Slovenke in Slovenci kupili več kot 3500 ton sveč, s čimer smo blizu evropskemu vrhu. »V primerjavi z letom 2010, ko smo kupili 6800 ton nagrobnih sveč, ugotavljamo, da smo kupovali s premislekom.« Odpadne nagrobne sveče sicer razstavijo; posamezne materiale predelajo v sekundarne surovine, tako da parafin, plastika, kovine in steklo pošljejo nazaj v proizvodne procese; izločijo tudi baterije in elektronske komponente. »Žal pa ostane tudi del, ki ga ni možno predelati, in se odstrani z odlaganjem,« še poudarjajo na ministrstvu.

»Vsi tipi sveč postanejo odpadek, ko dogorijo, zato pozivamo k odgovornemu ravnanju z vsemi vrstami sveč. Lahko si zastavimo vprašanje, ali količina sveč resnično odraža moč spomina.« Že z izbiro trajnejših sveč ali preprostim razmislekom o količini prižganih sveč lahko posamezniki prispevamo k varstvu okolja za prihodnje generacije, so še dodali.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije