Tekme brez zavisti in goljufanja: Ni treba, da se človeku smilijo, so pa fino ogledalo nam vsem (FOTO)
Ena izmed mamic mi je mirno, medtem ko sem spodaj podpisani z debelim cmokom v grlu komajda zadrževal solze in vsakič tiho preklel krutost življenja, razložila: »Ni treba, da se človeku smilijo, so pa fino ogledalo nam vsem, recimo temu zdravim, ki se s sestrami in brati prepiramo za meter očetove zemlje, za jesensko listje, ki je spet narobe padlo k sosedovim, in za preostale vsakodnevne bedarije, ki si jih počnemo brez milosti. Oni, vsi z diagnozami in težavami čez cele liste A4, so iskreno veseli, ker smo jim omogočili približek navadnega tekmovalnega dne nas slehernikov, jih sprejeli in pri tem podprli. Njim je fino, če rumeno blazinico od čisto blizu dajo v rumen obroč, in še pet drugih disciplin imajo.
Omogočili smo jim tako hudo tekmo, kjer so vsi zmagovalci. Med njimi ni konkurence in zavisti ali goljufanja. Tu so samo oni, taki kot vedno: veseli, da so na tem svetu, naši največji fajterji življenja.«
120 srčnih tekmovalcev
Ljubljana je konec tedna gostila 13. državne igre MAPT Specialne olimpiade Slovenije v telovadnici pedagoške fakultete. Gre za športne igre na šestih tekmovalnih postajah, kjer so sodniki ocenjevali izvedbe tekmovalcev na treh ravneh.
Prijavljenih je bilo 31 ekip, sestavljalo jih je 120 tekmovalcev v družbi več kot 80 spremljevalcev, ki jim je pomagalo še 60 prostovoljcev. MATP ali Motor Activities Training Program je svetovna organizacija Specialna olimpiada razvila kot dodatek svojemu programu. Tako so vsem osebam z motnjami v duševnem razvoju omogočili treniranje in sodelovanje v športnih aktivnostih.
Na pobudo znane ameriške družine Kennedy, ki je imela lastno izkušnjo z duševno prizadeto Rosemary, sestro umorjenega predsednika Johna Kennedyja, prav tako umorjenega senatorja Roberta Kennedyja in najvplivnejšega ameriškega liberalnega politika Edwarda Kennedyja, je bil leta 1963 v Združenih državah Amerike organiziran prvi športni tabor za osebe z motnjami v duševnem razvoju. Leta 1968 so izvedli športne igre in danes je v svetovno gibanje Specialne olimpiade vključenih že več kot 150 držav. Program MATP je kot dodatek športom specialne olimpijade zasnoval Američan dr. Martin E. Block. Iz ZDA se je v devetdesetih letih razširil v Evropo. Kratica MATP izhaja iz ameriškega poimenovanja Motor Activities Training Program (program vadbe motoričnih aktivnosti), tako kratica kot program pa sta se že prijela tudi v Sloveniji. MATP je bil prvič predstavljen na svetovnih poletnih igrah leta 2003 na Irskem, pri nas pa se je začel razvijati že tri leta prej.
Na prizorišču smo pobrskali po priročniku za trenerje MATP avtorice Tanje Princes in izvedeli, da je pomen programa v tem, da omogoča tudi osebam z najtežjimi motnjami treniranje in udeležbo na športnih tekmovanjih: »Osebe s težjimi in težkimi kombiniranimi motnjami v duševnem in gibalnem razvoju imajo zaradi številnih težav v procesu zorenja in učenja manj gibalnih in senzoričnih izkušenj ter ne zmorejo pridobiti ustreznega funkcioniranja. Imajo tudi izrazito manj možnosti za delovanje in samopotrjevanje. Težave imajo lahko tudi na področjih vidnega, slušnega in taktilno-kinestetičnega zaznavanja ter na področju orientacije tako v povezavi s svojim telesom kot v prostoru. Športne aktivnosti so zanje lahko dober način razvijanja različnih sposobnosti in možnost uveljavitve.«
Sledil je žur
Izjemno umno zastavljeno tekmovališče so preplavili tekmovalci, večinoma so morali športne discipline izvajati s svojimi spremljevalci, a bolj in bolj smo se zavedali, da smo tudi mi, opazovalci ob robu igrišča, ob vsakem poizkusu z njimi.
Izjemno umno zastavljeno tekmovališče so preplavili tekmovalci, večinoma so morali športne discipline izvajati skupaj s svojimi spremljevalci.
Z besedo, nasmehom, spodbudnim aplavzom in zavedanjem, da gremo premalokrat v njihovo bližino, pa tako pogumni so, kar je v nagovoru poudaril tudi župan prestolnice Zoran Janković. Met na prilagojen koš, met vrečice v krog, brcanje žoge v gol, podiranje kegljev, vleka vrvi ter zbijanje žoge s stožca so prinašali veselje, ki ga je ob podelitvi na še višje obrate spravil Jože Potrebuješ. Frontmen zasedbe Čuki je pripravil pravi žur za vse udeležence, prostovoljke s pedagoške fakultete pa mimogrede naučil plesno koreografijo za dodatno pomoč med ubiranjem ritmov. Pesmi so kar vrele na plan, pa tudi iskreni stiski rok z Dejanom Zavcem, nekdanjim boksarskim šampionom ter poslancem državnega zbora, ki je podeljeval zaslužene kolajne.
Ni treba, da se človeku smilijo, so pa fino ogledalo nam vsem, recimo temu zdravim, ki se s sestrami in brati prepiramo za meter očetove zemlje, za jesensko listje, ki je spet narobe padlo k sosedovim.
Za epilog ne bomo pametovali, le dali v razmislek: vsak mesec se v Sloveniji rodi pet dojenčkov, ki jih čaka drugačno življenje kot preostale. Nekateri doživijo takšno nesrečo, da se njim in njihovim bližnjim vse obrne v drugačno smer, kot so je bili vajeni. Nikogar ni, ki bi želel živeti njihovo življenje, a tu so, med nami. Zato smo se odločili: na naslednjem tekmovanju MATP ne bomo zadrževali solza, ampak bomo vsakomur ponudili nasmeh za njihov pogum. Lahko se nam pridružite, fino je.