To je na twitterju sporočil Janez Janša: Bo v kratkem

Združenje etažnih lastnikov vlado pozvalo k preklicu obveznega razkuževanja stavb.
Fotografija: FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
FOTO: Jože Suhadolnik

Združenje etažnih lastnikov Slovenije je vlado pozvalo k preklicu obveznega razkuževanja večstanovanjskih stavb ter k plačilu stroškov razkuževanja. Obvezno razkuževanje večstanovanjskih stavb je vlada v času epidemije covida-19 odredila z odlokom konec marca. Premier Janez Janša je na twitterju sporočil, da bo odlok preklican v kratkem.



Kot so pojasnili v združenju, so se za ta korak odločili po tistem, ko se je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) epidemiološka slika glede covida-19 v Sloveniji umirila, začelo pa se je tudi postopno sproščanje ukrepov za zajezitev širjenja virusa.

Poudarili so, da je odlok še naprej v veljavi, čeprav je infektologinja ter vodja strokovne svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović dejala, da bi zadostovalo le mehansko čiščenje, kar pomeni, da bi bilo dovolj čiščenje z milom in vodo. Nijz in strokovno javnost so zato pozvali, da podpre pobudo za čimprejšnji preklic odloka o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb.


Beovićeva sporočila dobre novice


Simona Perčič z Nijz je za Televizijo Slovenija potrdila, da utegnejo prisluhniti pozivu združenja k preklicu ali ublažitvi odloka. »V naslednjih dneh bomo videli, kakšna bo epidemiološka slika po sprostitvi ukrepov, ki jih je vlada sprejela nazadnje, potem pa se bodo počasi sproščali tudi drugi ukrepi,« je dejala. Tako naj bi v kratkem zadostovalo le še čiščenje površin v skupnih prostorih.

Na novico STA se je na twitterju odzval predsednik vlade Janša in zapisal, da bo odlok preklican v kratkem.

V času izvajanja odloka so mnogi etažni lastniki postali »tarče pohlepnih upravnikov in njihovih podizvajalcev storitev, ki so v tem ukrepu videli možnost velikega zaslužka na račun že tako finančno visoko obremenjenih etažnih lastnikov«, so opozorili v združenju. Po njihovih navedbah so bile ponudbe za razkuževanje v mnogih primerih pretirano visoke.

20 evrov na stanovanje mesečno

Po poročanju omenjene televizije za razkuževanje plačujejo od sedem do 20 evrov na stanovanje mesečno. Znesek je odvisen od tega, kdo razkužuje, pogodbeni čistilni servis, zunanji izvajalci ali etažni lastniki sami. Etažni lastniki so se zato med seboj ponekod že organizirali in zavrnili visoke ponudbe ter se sami odločili za razkuževanje. V združenju so poudarili, da so sledili navodilom Nijz in pokazali visoko stopnjo odgovornosti v skrbi za skupnost, ko gre za vprašanje zdravja.

Združenje vlado poziva, da ob preklicu odloka pokrije tudi stroške za razkuževanje ali pa to predvidi v naslednjem protikoronskem paketu pomoči.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije