To je nabor storitev, ki jih zdravniki morajo opravljati kljub stavki, Fides pa: Vlada zelo očitno uporablja prisilo
Na novinarski konferenci po seji vlade je ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel povedala, da so pripravili odlok, ki določa storitve, ki jih bodo morali zdravniki izvajati tudi v času stavke. Odlok bo veljal od jutri.
Gre za storitve, na katere so pacienti napoteni s stopnjo nujnosti zelo hitro, storitve za vse ranljive skupine, tudi invalide, izdajo bolniških potrdil in bolniških listov, napotitve pacientov na nadaljnje zdravljenje in zagotavljanje informacij o zdravstvenem stanju oskrbovancev v domovih za starejše in posebnih socialno-varstvenih zavodih in druge storitve, potrebne za uveljavljanje pravic iz socialnih zavarovanj.
Odziv Fidesa: Določanje obsega zdravstvenih storitev z novim odlokom nezakonito
Današnje določanje obsega zdravstvenih storitev z novim odlokom je nezakonito. Z njim se posega v ustavno in zakonsko urejeno pravico do stavke. V sindikatu Fides namreč ne vidimo pravne podlage, na kateri bi lahko vlada z odlokom določala obseg zdravniških storitev, ki sodijo v minimum delovnega procesa in s tem širila zakonsko določen obseg minimuma delovnega procesa.
Zakon o stavki v 2. odst. 7. člena določa »Z zakonom ali na zakonu temelječem odloku skupščine družbenopolitične skupnosti, ki določa dejavnosti in dela posebnega družbenega pomena, se predpiše način zagotavljanja pogojev iz prvega odstavka tega člena.«. Ta določba torej predvideva možnost, da se način zagotavljanja minimuma delovnega procesa določa lahko tudi z odlokom, vendar mora ta odlok temeljiti na zakonu, kar pomeni, da mora biti za takšen odlok oziroma določanje načina zagotavljanja pogojev z odlokom podlaga (pooblastilo) v zakonu. Takšnega pooblastila pa ni ne v Zakonu o zdravstveni dejavnosti in tudi ne v določbah Zakona o zdravniški službi, ki oba konkretno določata skladno s pooblastilom iz 2. odst. 7. člena Zakona o stavki nabor zdravniških storitev, ki sodijo v minimum delovnega procesa tekom stavke.
Vlada se sedaj zelo očitno poslužuje nezakonitih postopanj in prisile za zaustavitev oziroma omejitev stavke.
Prav tako se je zgodilo, da v domovih za starejše sorodniki varovancev zaradi stavke niso prišli do informacij o stanju njihovih staršev, kar je povzročilo dodatno zaskrbljenost.
Vodstva bolnišnic in zdravstvenih domov se medtem pripravljajo na reorganizacijo, ki bo potrebna, potem ko bodo v petek postali veljavni umiki soglasij za nadurno delo zdravnikov, ki so se v okviru stavke odločili za takšno potezo.
Stavka Fidesa traja že sedem tednov. Pravice do stavke se ministrica zaveda, a ta mora biti sorazmerna in ne sme pretehtati ustavnih pravic, pravi.
»V tem času ni prišlo do škode, razen do kršitve pravic, ki so določene z ustavo, zato so danes sprejeli odlok, kako to preprečiti,« je povedala ministrica.