KOLIKO STANEJO POGREBI

To so cene pogrebov v Sloveniji: Raztros pepela najcenejši, diamant najdražji

Najcenejši raztros pepela pokojnika stane okoli 1000 evrov, na morju do 2000, če pepel v Švici predelajo v diamant, pa kar od 3500 do 18.000 evrov.
Fotografija: Raztros pepela sredi morja je ena dražjih oblik pogreba. FOTO: MARKO FEIST
Odpri galerijo
Raztros pepela sredi morja je ena dražjih oblik pogreba. FOTO: MARKO FEIST

Čeprav je novi zakon pogrebno-pokopališko dejavnost razdelil na tri enote, in sicer na 24-urno dežurno javno službo, pokopališko dejavnost in tržno oziroma pogrebno dejavnost, v Sloveniji svojci umrlih niso stroškovno nič na boljšem kot pred tem. Ne glede na obliko pokopa ta še vedno stane vsaj tisočaka.


Če je bilo še pred časom mogoče svoje telo darovati v raziskovalne namene in ga prepustiti ljubljanskemu inštitutu za anatomijo, ki je potem poskrbel za stroške pokopa, to že od leta 2016 ni več mogoče. Število darovalcev je po letu 2014, ko so s spremembo zakona določili, da pogrebnina in posmrtnina nista univerzalni pravici, ki ju izplačuje zdravstvena blagajna, ampak so do njiju upravičeni le socialno najšibkejši, tako naraslo, da so trupla nehali sprejemati.

Kaj je najceneje?

V Ljubljani je žarnih pokopov že več kot 90 odstotkov vseh. FOTO: MARKO FEIST
V Ljubljani je žarnih pokopov že več kot 90 odstotkov vseh. FOTO: MARKO FEIST
Domen Kokalj iz podjetja Žale, kjer na svojih 18 pokopališčih izvedejo največ pokopov krst, žar ali raztrosov pepela v Sloveniji, je povedal, da pri njih povprečni žarni pogreb s šestimi pogrebci stane okoli 1000 evrov. Za Ljubljančane je vsekakor najcenejši osnovni pogreb z raztrosom pepela na zelenici na Novih Žalah. Svojci pokojnika, ki je umrl v Ljubljani ali bližnji okolici, imajo namreč najmanj stroškov s prevozom pokojnika do krematorija. Če je pokojnik iz Pirana in si je zaželel žarni pokop oziroma raztros pepela, pa svojce po žepu precej udari prevoz pokojnika na sežig v Trst ali Ljubljano in zatem še prevoz žare nazaj v Piran. Če se odločijo za pokop s krsto, pa tudi ne prihranijo, ker zanjo plačajo več od žare oziroma njenega najema za enkratni obred.


Raztros pepela je po Kokaljevih besedah vse pogostejša oblika pokopa. Predlani so tako opravili 42 raztrosov pepela darovalcev teles v znanstvene namene, lani pa je Inštitut za anatomijo Ljubljana naročil 45 tovrstnih oblik pogreba. K tem številkam je treba prišteti še po nekaj deset darovalcev organov in tiste, ki se za raztros pepela odločijo po lastni želji ali želji svojcev. Teh je v strukturi pogrebov približno osem odstotkov. Med 2792 pogrebi v preteklem letu je bilo 320 raztrosov pepela, 267 pokopov s krsto, drugo pa pokopi žar.

Posebni pogrebi

Pogreb na ljubljanskih Žalah FOTO: BLAŽ SAMEC
Pogreb na ljubljanskih Žalah FOTO: BLAŽ SAMEC
Vse več ljudi si želi, da bi njihov pepel raztresli na njim najljubših krajih, denimo v morje, v gorah ali kar na domačem vrtu. Na Žalah pravijo, da je taki želji mogoče ugoditi, če to omogoča pokopališki red oziroma se lahko na podlagi izdanega soglasja pristojnega občinskega organa pepel iz žare raztrosi na določenem prostoru zunaj pokopališča. Izpolnjena morata biti oba pogoja, soglasje pa mora pridobiti naročnik pogreba. Izrecno pa nam je Kokalj navedel 17. člen zakona, ki pravi, da ni dovoljeno hranjenje žar doma. Za raztros pepela v naravi ali doma dobivajo veliko število želja, a jih napotijo na občino, v kateri bi raztros izvedli. Kokalj ima zadržke pred tem, da bi raztros izvajali skoraj povsod. Za primer je navedel Tivoli. Kar bi bilo morda všeč svojcem pokojnega ljubitelja tega parka, po njegovem najverjetneje ne bi bilo všeč obiskovalcem. Pogreb naj bo predvsem osebne narave, pravi, ne pa javni dogodek za vse in vsepovsod. Prav zato tudi imamo pokopališča.

Sveče na zelenici za raztros pepela FOTO: DEJAN JAVORNIK
Sveče na zelenici za raztros pepela FOTO: DEJAN JAVORNIK
Zakon tudi ne dovoljuje, da bi pogrebno podjetje pošiljalo žare s pepelom pokojnikov v Švico ali drugam, kjer pepel pokojnika predelajo v spominski diamant. Tja bi žaro lahko poslali le na pokop, pred tem pa bi morali predložiti dokazila, da bo ta izveden. Kljub temu podjetje Pogrebne storitve Babajić iz Škal pri Velenju obljublja, da lahko v sodelovanju s švicarskim podjetjem Algordanza v nekaj mesecih pepel pokojnika spremeni v diamante (iz pepela je mogoče ustvariti približno štiri). V desetih letih so poskrbeli za približno 30 naročnikov. Zadeva ni poceni, stane pa od 3500 do 18.000 evrov, odvisno od števila in velikosti diamantov (od 0,3 do enega karata). Zagotovili so nam, da zadeva ni nezakonita, saj v Švici predelavo pepela v diamant obravnavajo kot obliko pogreba.

Venci ne spadajo v morje

In kako izvajajo raztrose pepela na morju? V javnem podjetju Okolje Piran pravijo, da je postopek enak ne glede na to, od kje prihajajo svojci pokojnega, ki si je želel, da bi njegov pepel raztresli na morju. Oddati je treba vlogo za raztwros pepela zunaj pokopališča in plačati upravno takso, ki znaša 22,60 evra, občina pa najpozneje v treh dneh izda soglasje za raztros pepela v morje. Sledi nova vloga za raztros pepela na upravo za pomorstvo v Kopru, ki potem izda odločbo.

A to še ni vse. Prevoz oseb na odprto morje mora opraviti plovilo za javni prevoz oseb, najmanj en član posadke mora biti navzoč pri vstopu in izstopu in pomagati udeležencem pogrebne svečanosti. To lahko stane od 100 do 600 evrov, odvisno od velikosti plovila in števila svojcev. Ti se morajo namreč odpeljati poldrugo navtično miljo severno od rta Madona. Tam se ob pogrebni slovesnosti v morje strese pepel, prepovedan pa je spust žare v morje, metanje vencev in ikeban.


Po podatkih Okolja Piran taka oblika pogreba svojce stane okoli 1200 evrov brez najema čolna. Če je pokojnik od drugod, je treba prišteti še stroške prevzema. Na koprskem pokopališču je spomenik, kjer so vklesana imena pokojnikov, ki jih je pogrebno podjetje raztrosilo v morje, razen če ni šlo za anonimni raztros. V Piranu bo spominska plošča nared v nekaj mesecih, saj tam pokojniki, ki so bili raztreseni v morje, še nimajo lastnega spomenika. Raztros pepela v morje je mogoč še v Izoli in Kopru.

Raztros na domači parceli

Zakon dovoljuje tudi raztros pepela na domači parceli ali na parceli v lasti družine, sorodnikov ali prijateljev. Iz leta v leto se za to odloča vse več ljudi, pravijo pogrebniki. Do uveljavitve novega zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti je bilo možno žaro s posmrtnimi ostanki celo pokopati na domači parceli, zdaj pa je določeno, da se mora pepel pokojnika raztrositi, zato hramba oziroma pokop cele žare na domači parceli ni več mogoč.
Čeprav je pri nas raztrosov v naravi ali na morju razmeroma malo (po nekaj deset v gorah, rekah, morju in drugod), najbrž ne bo dolgo, ko bomo začeli posnemati tuje države, ki raztros pepela ali hranjenje žar s pokojnikovim pepelom dovolijo praktično povsod. A zadeva lahko krene tudi v nepietetno skrajnost, kot je to primer v ameriškem Anaheimu. Tam v zabaviščnem parku Disneyland vsaj enkrat na mesec zalotijo ljudi, ki v vrečkah ali plastenkah na skrivaj prinesejo pokojnikov pepel in ga kljub prepovedi stresajo na priljubljenih točkah. Najbolj priljubljeni sta menda Pirati s Karibov in Zakleta hiša. Uprava parka je zato že opozorila, da bodo zalotenega izgnali iz parka, atrakcijo nemudoma zaprli, pepel pa posesali ...

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije