Vlada odločila: od torka vnovič delna regulacija cen pogonskega goriva (VIDEO)
Premier Robert Golob je predstavil prve predloge za blažitev draginje, ki so ena od prednostnih nalog nove vlade na začetku mandata. Najprej naj bi se lotili vprašanja cen pogonskega goriva, o čemer je v torek razpravljala tudi medresorska delovna skupina.
S torkom vnovič delna regulacija cen pogonskega goriva
Cene pogonskega goriva bodo od prihodnjega torka za obdobje 12 mesecev vnovič delno regulirane. Vlada se je namreč danes odločila uvesti regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest, medtem ko bodo na avtocestah lahko trgovci cene določali sami.
Kot je uvodoma povedal predsednik vlade, bo vlada znova uvedla regulacijo marž trgovcev na bencinskih servisih zunaj avtocest ter sprostila marže in cene na avtocestah. To bo začelo veljati s prihodnjim torkom, 21. junija.
Cena nafte se je v letu in pol s 70 evrov na tono dvignila na več kot 120 evrov, je poudaril premier in dodal, da tudi maloprodajne cene temu v celoti niso sledile. V istem obdobju smo v Sloveniji imeli različne režime, ki pa tudi niso uspeli slediti trgu.
»Imeli smo režim, ki je na silo vpeljal regulacijo maloprodajnih cen. Zaradi tega imamo danes na ministrstvu za gospodarstvo milijonske zahtevke po povrnitvi stroškov. Ta režim je popolnoma nevzdržen z vidika realnosti.«
Za obdobje naslednjih 12 mesecev regulirali marže vseh trgovcev
»Trg zunaj avtocest žal ne deluje. Vsi ponudniki imajo ves čas cene, ki so med seboj skoraj identične. Če trg ne deluje, je vrnitev na regulacijo marž trgovcev najbolj smiselna poteza,« je jasen Golob. Kot je pojasnil, so v iskali ravnovesje s tržnimi cenami: »Kako vsak izmed nas – država, trgovci in potrošniki – nosi del bremena.« S to uredbo se pokaže, da zasledujemo cene, ki so primerljive s sosednjimi državami. Ob tem so iskali tudi ravnovesje po tem, kaj lahko naši potrošniki še prenesejo.
»Za obdobje naslednjih 12 mesecev smo regulirali marže vseh trgovcev,« je dejal premier ter dodal, da želijo s tem prebroditi obdobje najvišjih cen. »V naslednjih obdobjih pa smo lahko fleksibilni.«
Z vidika cen goriva to pomeni, da bi se cene glede na včerajšnje stanje lahko primerjale s tistimi na Hrvaškem zunaj avtocest. S tem bodo cene pogonskega goriva v Sloveniji podobne kot na Hrvaškem, a nižje kot v Avstriji in Italiji. Za 95-oktanski bencin bi to lahko pomenilo okoli 1,80 evra za liter. »Iskali smo ravnovesje pri tem, kaj naši potrošniki še lahko prenesejo,« je dejal Golob.
Popolna regulacija maloprodajnih cen naftnih derivatov se mu ne zdi vzdržna. Ker so te cene trenutno regulirane, se na gospodarskem ministrstvu soočajo z zahtevki trgovcev po povračilu nastale škode v višini več milijonov ali celo sto milijonov evrov. Usmeritev vlade je, da se ti zahtevki zavrnejo kot neustrezni, je povedal Golob.
Več bo znanega po sestanku s trgovci, je dodal, a že zdaj je prepričan, da »zahtevki takšni, kot so, ne ustrezajo ne duhu ne določilom zakona o kontroli cen«. Verjame sicer, da so ukrepi uravnoteženi, jih bodo pa po njegovem mnenju nekateri deležniki lažje sprejeli kot drugi.
Kot je napovedal premier pa bodo s 1. julijem začeli učinkovati tudi nekateri omilitveni ukrepi pri potnih stroških, v javnem prometu in kmetijstvu. Med njimi je Golob omenil zvišanje neobdavčenega zneska povračila stroškov za prevoz na delo za 16 odstotkov, zvišanje povračila zneska trošarin za prevoznike v javnem potniškem prometu ter razbremenitve za kmete. Skupaj s prevozniki pa nameravajo začeti iskati rešitve, da se zvišanje cen pogonskega goriva ne bi prelilo v podražitve hrane in ostalih dobrin.
Po gorivu pogovori z živilskimi trgovci
Ukrepom na področju pogonskega goriva bodo sledili pogovori z živilskimi trgovci. Za rešitve na tem področju bodo po premierjevih besedah potrebovali vsaj 14 dni.
Zatem bodo naslovili cene elektrike, kar bi lahko bilo v prvem tednu julija, ter ogrevanja in zemeljskega plina, kar bi lahko bilo v drugem in tretjem tednu julija. »Časa za sprejem ukrepov je dovolj. Tudi ti ukrepi bodo sledili principu, kot je pri naftnih derivatih, to je predvidljivost za vse deležnike,« je dejal Golob.