RTVS

Kadunc preživel, Carlova pa: »Sovražni prevzem RTV ni uspel«

Že dopoldne je odbor DZ za kulturo obravnaval očitke o vladnem pritisku na javne medije, pri čemer je bil posebne pozornosti deležen prav poskus razrešitve Igorja Kadunca.
Fotografija: Igor Kadunc. FOTO: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Igor Kadunc. FOTO: Voranc Vogel

Programski svet RTVS je razpravljal o pobudi skupine 13 svetnikov za predčasno razrešitev generalnega direktorja Igorja Kadunca. Skupina teh svetnikov je prepričana, da so izpolnjeni zakonski razlogi za predčasno razrešitev Kadunca. Očitke so pobudniki združili v osem točk, med drugim pa generalnemu direktorju očitajo, da je javna RTV-hiša med letoma 2017 in 2019 poslovala z izgubo. Kadunc je vse očitke zavrnil kot neutemeljene.

Glasovalo je 29 programskih svetnikov, 14 jih pobudo za predčasno razrešitev podprlo, 9 jih je glasovalo proti, 6 pa je bilo vzdržanih. Pobudniki bi morali za Kadunčevo razrešitev v 29-članskem svetu zbrati vsaj 15 glasov podpore.

Veselje nad odločitvijo programskih svetnikov je izrazila tudi novinarka Eugenija Carl, ki je zapisala, da »sovražni prevzem RTV ni uspel.«



Programski svet RTV Slovenija ja tako zavrnil pobudo za predčasno razrešitev generalnega direktorja in Kadunc ostaja prvi mož RTV. Svetnik Slavko Kmetič je na današnji seji v imenu pobudnikov pojasnil, da je v pravnem mnenju, ki so ga naročili pri odvetniški družbi Matoz, ugotovitev, da je pobuda za razrešitev Kadunca »dovolj konkretizirana in da so očitki zadostni za razrešitev«. Dodal je, da je pred odločanjem pravno mnenje posredoval vsem svetniškim kolegom.

Kadunc je v zagovoru poudaril, da pri tokratni pobudi »ne gre za Igorja Kadunca, gre za vprašanje, kdo in kdaj bo neposredno posegel v uredniško politiko oziroma postavil nove vodilne na radiu, televiziji in MMC ter ključne urednike«. Po njegovih besedah so očitki pobudnikov razrešitve prirejeni in zavajajoči. Glavnina okoliščin, ki so povzročile zdajšnji finančni položaj RTVS, je odvisna od objektivnih, zunanjih dejavnikov, na katere kot generalni direktor nima vpliva. Zatrdil je, da v času njegovega direktorovanja likvidnost RTVS nikoli ni bila ogrožena in tudi vnaprej ne bo, če bo ustanovitelj le izpolnil svoje obveznosti.

Kadunc je tako zavrnil očitek o slabem poslovanju RTVS. Dejal je, da mu je skupaj z ekipo uspelo velik del višjih stroškov dela zaradi rešitve položaja prekarcev, sproščanja Zujfa in sporazuma s sindikati decembra leta 2018 pokriti z višjimi prihodki in prihranki pri drugih stroških.

Že dopoldne odbor DZ za kulturo o očitkih o pritiskih na javne medije

Odbor DZ za kulturo je nadaljeval sejo o očitkih glede vladnega pritiska na javne medije. Sejo, ki je danes niso pripeljali do konca, je zaznamovala razprava o poskusu razrešitve direktorja RTVS. Koalicija opozarja, da se s sejo nad programskimi svetniki izvaja politični pritisk, medtem ko predlagatelji seje menijo ravno nasprotno.

Koalicijski poslanci so zato danes večkrat opozorili, da današnja seja odbora pomeni pritisk na programske svetnike. Poslanka SDS Alenka Jeraj je še izpostavila, da je večina podpisnikov pobude za razrešitev generalnega direktorja RTVS deležna raznih pritiskov in prepričevanj, da si premislijo. Tudi njena poslanska kolegica Mojca Škrinjar je menila, da so bili poslanci zlorabljeni za to, da se politika vtika v delo programskega sveta RTVS.

Nasprotno pa menijo v opozicijskih vrstah. Po besedah poslanke LMŠ Lidije Divjak Mirnik vlada želi prevzeti nadzor nad informacijami in njihovimi interpretacijami. Poslanka Levice Nataša Sukič je izpostavila, da ne branijo Kadunca osebno, ampak avtonomijo in neodvisnost RTVS pred »napadi politike in njenih diktatov prek nastavljenih svetnikov«. Meni tudi, da bodo po razrešitvi direktorja 'padali' tudi uredniki in novinarji, ki oblasti niso všeč.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije