POTRES

Tresla so se tla, zrušili dimniki

Nekaj škode je potres povzročil predvsem na Dolenjskem. Poslance presenetil med sejo.
Fotografija: V Kostanjevici na Krki je uničenih nekaj dimnikov. FOTO: Tanja Jakše Gazvoda
Odpri galerijo
V Kostanjevici na Krki je uničenih nekaj dimnikov. FOTO: Tanja Jakše Gazvoda

Močan potres, ki je včeraj okoli 12.20 razdejal središče Petrinje na Hrvaškem, je prestrašil tudi številne Slovence, saj ga je bilo mogoče čutiti po vsej državi.
Sanitarije v državnem zboru FOTO: Jure Ferjan/twitter
Sanitarije v državnem zboru FOTO: Jure Ferjan/twitter

»Dvajset sekund je res močno treslo. Vse v hiši se je fejst zibalo. Bil je zelo čuden potres, saj pri nas ob potresih prej bobni. Tokrat pa je spodrhavalo,« je tresenje podoživela krajanka Bača pri Knežaku. Nima škode, po njenih podatkih je tudi v njenem kraju ni. Dobro so ga čutili tudi na Gorenjskem. Kot nam je povedala ena od Tržičank, je treslo zelo dolgo. Večje škode pa naj ne bi bilo.

A tega ne bi mogli reči za Dolenjsko, kjer so močno tresenje tal občutili že en dan prej. V Kostanjevici na Krki so morali včeraj gasilci intervenirati zaradi nekaj porušenih strešnikov in dimnikov. Tudi na stari pošti, ki stoji sredi otoka, nam je potrdil Robert Zagorc, poveljnik Občinskega štaba Civilne zaščite Občine Kostanjevica na Krki. Bil je ravno v službi v Novem mestu: »Res je zelo močno treslo, in to močneje kot dan prej. Tako močnega tresenja še nisem čutil.« Da česa takšnega še ni doživela, nam je povedala tudi 75-letna krajanka Kostanjevice na Krki: »Zelo dolgo je treslo. Poleg tega se je sunek stopnjeval. S police mi je padla vaza, iz vitrine pa knjige.«


Tudi v bližnjih Brežicah, ki so najbližje Zagrebu, so ga zelo močno čutili. Župan Ivan Molan je povedal, da je bil doma in da so takoj zapustili hišo. Poročil o večji škodi, kot je dodal, ni. So ga pa iz Posavskega muzeja Brežice, ki domuje v Gradu Brežice, obvestili o razpokah. Samodejno se je zaustavila tudi Nuklearna elektrarna Krško (Nek). Po prvem pregledu kaže, da ni utrpela posledic, je kmalu zatem sporočil minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.
 

Poškodovana tudi cerkev


Premier Janez Janša je popoldne na twitterju Slovence pomiril z naslednjim zapisom: »Po dosedanjih podatkih potres z epicentrom na Hrvaškem v Sloveniji hvala Bogu ni povzročil večje škode. Beležimo pa več poškodb na fasadah zgradb, zvonikih cerkva in dimnikih stanovanjskih hiš.« Napovedal je, da bodo leta 2021 izvedli nacionalno vajo za varno ravnanje ob potresu. Da je določene poškodbe, ki bi nastale kot posledica potresa, pričakovati prav v jugovzhodni Sloveniji, je včeraj menil tudi seizmolog na Agenciji RS za okolje Andrej Gosar.

Po njegovi oceni ne bo hujših posledic, predvsem naj bi nastale razpoke na hišah. O manjši škodi so včeraj poročali tudi iz Celja in Kopra (z nekaterih stavb je odpadel omet). V Mariboru pa so zabeležili krajši izpad električne energije, v univerzitetnem kliničnem centru so se tresli stojala, omare in postelje. Župan občine Sveta Trojica David Klobasa je na facebooku sporočil, da je škodo utrpela tudi tamkajšnja cerkev, zato pričakuje, da odgovorni prepoznajo pomembnost kulturnih spomenikov in jim pomagajo odpraviti posledice.
Razpokan strop cerkve v Sveti Trojici pri Slovenskih goricah FOTO: David Klobasa/facebook
Razpokan strop cerkve v Sveti Trojici pri Slovenskih goricah FOTO: David Klobasa/facebook

Potres so zelo dobro čutili tudi v prestolnici. Močno tresenje tal je sredi seje državnega zbora prestrašilo poslance, da so takoj zapustili glavno parlamentarno dvorano. Kot je v izjavi novinarjem dogajanje pojasnil predsednik DZ Igor Zorčič, je občutil potres, čeprav »je treba priznati, da se nam v politiki vedno tresejo tla pod nogami. A v enem trenutku sem se odločil, da je to že preveč. Ne nazadnje so me opozorili, da se je stena za mano začela nekoliko majati, in sem rekel, da gremo vsi ven,« je razložil. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije