V EDINSTVENEM OKOLJU VRAT

Tudi Dovje in Mojstrana zdaj med gorniškimi vasmi (FOTO)

Mednarodna skupnost Gorniške vasi sprejela že tretjo slovensko članico. Povezane z gorami in alpinistično tradicijo, zavezane trajnostnemu razvoju.
Fotografija: Pogled na Mojstrano Foto: Mišo Kozan
Odpri galerijo
Pogled na Mojstrano Foto: Mišo Kozan

V edinstvenem okolju Vrat, v naročju Triglavskega narodnega parka in Julijskih Alp, je konec avgusta v mrežo Gorniške vasi kot 37. članica in tretja v Sloveniji vstopila Krajevna skupnost Dovje-Mojstrana.

Gorniške vasi (Bergsteigerdörfer) so tesno povezane z gorami in alpinistično tradicijo. Poleg tega so njihov cilj ohranjanje harmoničnega odnosa med naravo in človekom, spoštovanje naravnega okolja in neobremenjevanje tega z gradnjo velike turistične infrastrukture. Sledijo trajnostnim smernicam razvoja in skrbijo za ohranjanje naravne in kulturne dediščine. Zavedajo se potrebe po harmoniji med naravo in človekom, pri čemer človek spoštuje zmožnosti narave, zato je njihov moto: manj in zato bolje. Poleg občin Jezersko in Luče je Krajevna skupnost Dovje-Mojstrana tretja v izbrani družbi gorniških vasi v Sloveniji in 37. v celotni skupnosti alpskih krajev iz Avstrije, Nemčije, Italije, Švice in Slovenije.

V Vratih je bilo slavnostno ob sprejemu Dovja in Mojstrane v mrežo Gorniške vasi. Foto: Mišo Kozan
V Vratih je bilo slavnostno ob sprejemu Dovja in Mojstrane v mrežo Gorniške vasi. Foto: Mišo Kozan

»Če so bili graditelji prvih planinskih koč in poti na Triglav ter sosednje vrhove pionirji pri razvoju turizma v teh krajih (prvi turisti so bili vendar planinci, ki so zahajali v gore), pomeni vstop Dovja in Mojstrane v družino gorniških vasi tudi pionirski pristop k usmerjanju obiskovalcev k oblikam planinskih dejavnosti, ki bodo temeljile na odgovornem odnosu do narave in spoštovanju lokalne tradicije in življenja ter potreb lokalnih prebivalcev. Pogumna odločitev, ki pa jo je treba v vsakdanjem življenju vedno znova dokazovati in praktično udejanjati. Zato je pomembna trdna povezanost,« je povedal predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan. Na prireditvi ga sicer ni bilo, njegove besede je povzel podpredsednik PZS Martin Šolar. Nacionalni nosilec projekta Gorniške vasi v Sloveniji je namreč prav Planinska zveza Slovenije.

Po načelu manj je več

Krajevna skupnost Dovje-Mojstrana je del Občine Kranjska Gora, ki je turistično ena najbolj priljubljenih v Sloveniji. Edinstvena lega pod najvišjimi vrhovi Slovenije ji hkrati nalaga odgovornost, da to rajsko podobo ohranja za prihodnje rodove. KS Dovje-Mojstrana si želi na svojem območju razvijati turizem, ki bo omogočal ravnovesje med dodano vrednostjo za domačine ter ohranitvijo naravnih in kulturnih danosti.

»Naš kraj se bo razvijal v skladu z naravnimi danostmi in v smeri ohranjanja okolja in naravnih virov za prihodnost. V smeri kakovostnega življenja naših prebivalcev in obiskovalcev. Po načelu manj je več. Z vstopom v družino gorniških vasi se naše delo šele začne, da bomo to, kar imamo, znali ohraniti in nadgraditi,« je povedala županja Kranjske Gore Henrika Zupan.

Županja Kranjske Gore Henrika Zupan in podpredsednik PZS Martin Šolar sta podpisala deklaracijo. Foto: Mišo Kozan
Županja Kranjske Gore Henrika Zupan in podpredsednik PZS Martin Šolar sta podpisala deklaracijo. Foto: Mišo Kozan

V svojem nagovoru se je zahvalila projektni skupini in njenemu dolgoletnemu vodji Matjažu Podlipniku ter predstavniku mednarodnega odbora Gorniške vasi in nacionalnemu koordinatorju projekta za Slovenijo Miru Erženu. Ta je v svojem nagovoru poudaril, da je vstop KS Dovje-Mojstrana v mrežo Gorniške vasi predvsem še ena potrditev, da si prebivalci krajev na območju slovenskega dela Alp želijo razvoja trajnostnega turizma, ki bo v sozvočju z naravo, gorniško tradicijo in prostorskimi možnostmi in bo upošteval tudi potrebe in želje krajanov ter spoštoval njihovo tradicijo in običaje. Poudaril je tudi solidarnost članic. »Mreža Gorniške vasi postaja območje, kjer si članice lahko izmenjujejo izkušnje, primere dobrih praks in izvedbo posameznih rešitev za problematiko na vseh področjih delovanja. Ob tragičnih dogodkih, ki so se zgodili med poplavami v Sloveniji, se je že (in se še bo) izkazala solidarnost drugih članic, saj so že poslale finančno pomoč, z občino Luče pa se tudi dogovarjamo za druge oblike pomoči, ki bo potekala organizirano, da bodo njeni učinki še boljši.«

Spomenik Jakobu Aljažu na Dovjem FOTO: Jože Suhadolnik
Spomenik Jakobu Aljažu na Dovjem FOTO: Jože Suhadolnik

Podpis deklaracije

Krajevna skupnost Dovje-Mojstrana v družino Gorniške vasi vstopa ravno v času, ko Slovenija predseduje Alpski konvenciji. »Ta konvencija utira pot trajnostnemu življenju v Alpah in gorniške vasi so odličen primer, kako je to videti v praksi. Ti posebni kraji so jasen odgovor na vprašanje, ali je do okolja prijazen in trajnostni turizem v Alpah mogoč. Da, je mogoč,« je dodala generalna sekretarka Alpske konvencije Alenka Smerkolj. Projekt Gorniške vasi podpira ministrstvo za naravne vire in prostor.

Dogodek sta sklenila županja Kranjske Gore in podpredsednik Planinske zveze Slovenije s slavnostnim podpisom deklaracije, v kateri so zajete obveze Občine Kranjska Gora (oziroma Krajevne skupnosti Dovje-Mojstrana) in Planinske zveze Slovenije pri nadaljnjem doseganju ciljev projekta.

Kraji, združeni pod iniciativo Gorniške vasi, so v svojih regijah pravi alpinistični pionirji. Gore in alpinizem imajo tako pri domačinih in gostih zelo veliko vrednost. Gre za še živečo zavest o potrebi po harmoniji med naravo in človekom.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije