Tudi septembra v šolo na daljavo?
Vlada naj bi do jeseni pripravila univerzalne ukrepe za sistem izobraževanja med epidemijo.
Odpri galerijo
Še zadnjič v tem šolskem letu so učenci zakorakali v svoje učne ustanove, in počitnice so se začela. A kaj jih čaka jeseni, bodo ob poslabšanju epidemiološke slike znova ostali doma in se šolali na daljavo? Na ministrstvu zagotavljajo, da bodo do jeseni pripravili jasne modele in sistem, kako naj bi pouk potekal.
Šolanje na daljavo je sicer še huje razkrila tudi socialne razlike med učenci. Da bi to v prihodnje preprečiti, mora država pokazati svoj del odgovornosti in zagotoviti vsem enake možnosti za šolanje. »Ko se je ta zgodba v sredini marca začela, smo vzpostavili sistem izobraževanja na daljavo dobesedno čez noč in zelo, zelo po občutku. Zdaj, jeseni, ne bo več tako. Postavljene bodo univerzalne osnove za to, kako naj ta sistem poteka in kaj je treba za ta sistem imeti tako na strani učencev kot na strani učitelje z vidika opreme in z vidika načina, kako naj se znanje podaja.«
Kot je ministrica Simona Kustec povedala za TV Slovenija, so že pripravili različne modele šolanja, ti bodo sledili aktualni oceni epidemiološke slike v državi. »To pomeni, da bomo bodisi pouk lahko izvajali v razredih, v šolah, kot običajno, tega si vsi tudi najbolj želimo. Lahko pa, da bo, tako kot v tisti začetni epidemiološki sliki s sredine marca, pouk potekal tudi na daljavo. Zagotavljam, da bomo pripravljeni in da skupaj pripravljamo te rešitve,« je povedala in tudi zagotovila, da bodo v te rešitve vključeni tudi predstavniki učiteljskih vrst.
Priporočila kršijo
Ravnatelji ob koncu leta tudi opozarjajo, da je v praksi nemogoče upoštevati priporočila Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ). Ministrica odgovarja, da je bila v obdobju, ko so v vrtce in šole spustili prve otroke, epidemiološka slika »še tako zahtevna, da je bilo treba res zelo pozorno in striktno tiste ukrepe spoštovati zaradi varnosti, zdravja otrok in zaposlenih. Potem ko se je slika malo bolj sprostila, smo lahko ta navodila preoblikovali in preimenovali v smernice, v priporočila. Odvisno od aktualne epidemiološke slike, kakršna bo, bomo uporabili enega od modelov in po njem izvajali izobraževanje.«Šolanje na daljavo je sicer še huje razkrila tudi socialne razlike med učenci. Da bi to v prihodnje preprečiti, mora država pokazati svoj del odgovornosti in zagotoviti vsem enake možnosti za šolanje. »Ko se je ta zgodba v sredini marca začela, smo vzpostavili sistem izobraževanja na daljavo dobesedno čez noč in zelo, zelo po občutku. Zdaj, jeseni, ne bo več tako. Postavljene bodo univerzalne osnove za to, kako naj ta sistem poteka in kaj je treba za ta sistem imeti tako na strani učencev kot na strani učitelje z vidika opreme in z vidika načina, kako naj se znanje podaja.«
Preberite še:
Predstavitvene informacije
Komentarji:
15:15
Sedem zakonov obilja