Tudi sindikat Teša prekinil socialni mir
Osnutek interventnega zakona o Termoelektrarni Šoštanj (Teš) po oceni izvršilnega odbora sindikata Teša niti v enem členu ne predvideva možnosti nadaljnjega obratovanja elektrarne in delavcem ne zagotavlja socialno-ekonomske varnosti. Prav tako ni skladen z načrti o prestrukturiranju regije, meni sindikat, ki je prekinil socialni mir v družbi.
Kot so danes sporočili iz sindikata Teša, osnutek predloga zakona o interventnih ukrepih za zagotavljanje toplote za prebivalstvo v Šaleški dolini ni skladen z načrti o razvojnem prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije s poudarkom na pravičnem prehodu in tudi ni časovno usklajen z zakonom o zapiranju Premogovnika Velenje, ki se še pripravlja.
Osnutek predloga zakona, ki ga je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo javnosti predstavilo 18. oktobra, je zato za sindikat nesprejemljiv, zaradi česar z današnjim dnem prekinja socialni mir v družbi. »Teš je proizvajalec električne energije v Sloveniji, ki zagotavlja velik delež energije za samooskrbo Slovenije. Je elektrarna, ki v vsakem trenutku izpolnjuje potrebe po električni energiji,« so zapisali v sindikatu.
Prekinitev socialnega miru
Vse finančne težave, ki so se pojavile doslej, bi se z novim režimom obratovanja po njihovem mnenju samo še povečale. Teš po oceni sindikata davkoplačevalcev doslej ni stal niti centa, kar bi lahko ob »razumnem gospodarjenju« veljalo tudi v prihodnje.
Prekinitev socialnega miru je prejšnji teden napovedal tudi Sindikat Premogovnika Velenje. Kot je takrat zapisal, rešitve v osnutkih interventnega zakona o Tešu ter zakona o zapiranju Premogovnika Velenje niso pripravljene v duhu pravičnega prehoda.
Javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Teša, po katerem bo Teš skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini, se je iztekla v nedeljo. Na ministrstvu so ga pripravili po zaostritvi finančnega stanja Teša, ki je po besedah ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra doseglo raven, ko bi Tešu brez ukrepanja države z letom 2025 grozil stečaj.