Kaj vse se je zgodilo na prvi november? Med drugim tudi največji rop v zgodovini Slovenije
Dan spomina na mrtve oziroma dan mrtvih je v Sloveniji državni praznik, ki se v spomin na umrle praznuje 1. novembra. Praznik je sekularna različica krščanskega praznika vsi sveti.
Na dan spomina na mrtve se ljudje množično odpravljamo na pokopališča na grobove bližnjih ter tam prižigamo sveče, prinašamo šopke rož, vence in ikebane. Na ta dan po državi potekajo žalne slovesnosti in verski obredi za umrle.
Prvo pričevanje, da so v Rimu praznik vseh svetnikov obhajali 1. novembra, imamo že iz časa pred letom 800. Razlogi, zakaj je Cerkev uvedla praznik vseh svetih, nastajajo že kmalu po uvedbi: število svetnikov je tako narastlo, da se ni bilo več mogoče spominjati vsakega posebej v bogoslužju. Drugi razlog pa je bil, da naj bi na praznik vseh svetnikov »popravili«, kar smo na posebne praznike med letom v češčenju svetnikov po nemarnosti pogrešili ali iz človeške slabosti opustili.
Na današnji dan
Skozi zgodovino se je na današnji dan zgodilo več pomembnih dogodkov, izpostavljamo le nekaj izmed njih.
- 1541 - uradno odprtje Michelangelovih fresk v Sikstinski kapeli
- 1604 - prvič uprizorjen Shakespeareov Othello
- 1755 - potres uniči Lizbono in zahteva 32.000 žrtev
- 1897 - v Torinu ustanovljen nogometni klub Juventus
- 1911 - Italijansko-turška vojna: iz letala prvič odvržejo bombo
- 1941 - odkriti kipi štirih predsednikov ZDA na gori Mount Rushmore
- 1942 - ustanovitev prvih divizij v NOV in POJ
- 1952 - ZDA na atolu Eniwetok opravijo test s prvo vodikovo bombo
- 1982 - Honda postane prvi japonski proizvajalec avtomobilov s tovarno v ZDA: Marysville (Ohio); prvi avto narejen tam je Honda Accord
- 1993 - začetek veljavnosti maastrichtskega sporazuma o ustanovitvi Evropske unije
- 1994 - izid skladbe All I Want for Christmas Is You; božična klasika in mega uspešnica ameriške pevke Mariah Carey
- 2005 - rop banke SKB v Ljubljani, največji v Sloveniji
Na Slovenskem so grobove pokojnih ob večjih praznikih krasili z mahom, svežim cvetjem in na njih prižigali sveče že konec 19. stoletja. Urejanje grobov in obisk pokopališča 1. novembra sta del tradicije in izkaz našega spoštovanja.
V slovenski kulturi je zasidrana ideja, da mora biti 1. novembra grob pokojnikov urejen, lep, bogato okrašen, očiščen. Obisk pokopališča in urejanje grobov imata za svojce poseben pomen: s tem počastijo pokojnika in spomin nanj.