Turnir v curlingu: dobrodelno metanje kamnov v hiše (FOTO)
Da so pregovorno škrti Škoti izumili metanje kamna po ledu v tarčo, ki ji rečejo hiša, in si ob tem pomagali z metlo, je vobče znano. Da je ta šport pred ducat leti postal priljubljen na Gorenjskem, seveda ni posledica neke pregovorne povezanosti Gorenjcev s Škoti zaradi varčnosti, čeprav imajo omenjeni precej skupnih značilnosti.
Recimo, oboji raje tečejo za taksijem kot avtobusom, ker prišparajo več, čeprav naši ne marajo imeti kikel na sebi, še manj pa metel v rokah. A Gorenjci s kamni in metlami niso škrtuhi, da smo si na jasnem, pa še deklet imajo cel cvetober v svojih vrstah. Te imajo tudi kamne, ne le metle. Že ob seznanitvi z motom Curling kluba Jesenice usta razpotegne v nasmeh, saj metalci kamnov izpod Mežakle trdijo: »Kdor zna, z ovco orje!« Še bolj pa gredo simpatije na njihov račun s spoznanjem, da curlingaši iz mesta rdečega prahu niso le športniki, ampak tudi ljudje odprtega srca. Organizirano darujejo kri, tečejo kilometre za dobrodelne nasmehe, s svojim humanitarnim delovanjem so zbrali že več kot deset tisočakov za potrebe otrok jeseniških šol, okoli Miklavža pa organizirajo še poseben dobrodelni turnir v curlingu. Ne le za mojstre drajsanja kamnov po ledu, nastopajo lahko tudi popolni nepoznavalci te igre, le da so tolikanj spretni, da se ob metu kamna ali pometanju, ko se zvrnejo po ledeni ploskvi, tudi poberejo.
Parklji so bili na moč prijazni, nihče od tekmovalcev, še manj pa otrok, ki so imeli svojo posebno curling delavnico, se jih ni bal.
Modeli proti Svizcem
»Letos s Curling klubom Jesenice sodelujemo drugič,« uvodoma pove predsednik Zveze društev prijateljev mladine Jesenice (ZDPMJ) Miloš Jenkole: »Z Miklavževim turnirjem se zbira sredstva za otroke iz socialno šibkih družin, z drugimi dobrodelnimi akcijam, pri katerih sodelujemo, pa zberemo toliko, da vsako leto peljemo v letovišče Pinea v Novigradu po sto otrok na brezskrbno, a vodeno letovanje, ki jim ga družina sicer ne bi mogla omogočiti.«
Jeseničani so se vedno zavedali stisk družin v svoji sredini.
»Delovanje Zveze ima na Jesenicah dolgo tradicijo, naslednje leto bomo praznovali šestdesetletnico ustanovitve,« pritegne sekretar ZDPMJ Boštjan Smukavec: »Jeseničani so se vedno zavedali stiske družin v svoji sredini in zato v preteklosti organizirali dobrodelne akcije, ki so ponudile pomoč otrokom, naši prihodnosti, kar mi danes nadaljujemo.«
Preden smo se podali na ledeno ploskev, smo seštevali težo kamnov, ki so jih člani curling kluba prinesli na rob igrišča, in spoznali, da morajo ob treningih prenesti za ogrevanje več kot pol tone oblikovanega granita z ročaji. Turnir je odprl derbi med dvema najstarejšima sestavoma jeseniškega kluba Modeli in Svizci. Kakšen je bil rezultat in kdo se bo lahko pred kom napihoval zaradi zmage, smo pozabili zapisati, saj so se po ledu zapodili parklji, ki so se pojavili iz stranskega vhoda. Z njimi je bil seveda Miklavž, ki pa jim je moral pred vstopom pošteno naviti ušesa.
Parklji so bili namreč na moč prijazni, nobeden od tekmovalcev, še manj pa otrok, ki so imeli svojo posebno curling delavnico, se jih ni bal. Stavit gremo, da je kateri od parkljev dodal prostovoljni prispevek na vhodu v skupno dobrodelno vrečo. »Sredstva se zbirajo prostovoljno, nismo določili višine startnine niti za posameznike niti za ekipe, saj smo prepričani, da bodo prav vsi pokazali dobro voljo z zneskom, ki ga zmorejo nameniti za pomoč otrokom,« je dejal predsednik jeseniškega curling kluba Boštjan Omerzel: »Tokratni turnir je deveti po vrsti, izkupiček pa smo v preteklosti namenjali jeseniški bolnici, OŠ Toneta Čufarja in OŠ Koroška Bela, sedaj pa sodelujemo z ZDPM Jesenice. Za nastopajoče smo skuhali fižolovo enolončnico, dekleta iz kluba pa so napekla pecivo in kremne rezine.«
Ne le mojstri drajsanja kamnov po ledu, nastopil je lahko vsakdo, ki je tolikanj spreten, da se ob metu kamna ali pometanju, ko se zvrne po ledeni ploskvi, tudi pobere.
Jedro slovenske reprezentance
Curling je na Jesenicah od leta 2010 in kmalu je pridobil krog ljubiteljev te olimpijske panoge: »V klubu je osem ekip v različnih kategorijah. Trenutno imamo zelo perspektivno in uigrano mladinsko ekipo, ki je jedro reprezentance Slovenije. Imamo nekaj naslovov državnih prvakov, ki sta jih osvojili ekipi Mamuti in Modeli, pohvalimo se lahko tudi z Ledolomilkami, večkratnimi državnimi prvakinjami v ženski konkurenci,« je povzel predsednik Omerzel in še povedal, da potekajo treningi tudi do petkrat na teden, boljši curlingaši se vozijo na treninge v tujino, od aprila do decembra pa trenirajo na posebni ledeni stezi v Nordijskem centru Planica.
Med tekmovalci smo opazili precej znanih jeseniških obrazov, ki so seveda komentirali dogajanje na njim prvinsko obešenjaški način, pa tudi pripombe tekmovalcev so bile včasih take, da jih v tisk, čeprav smo jih nameravali, ne bomo dali. Na koncu so vsi odšli z nasmehom, predvsem pa z zavedanjem, da bodo s svojim prispevkom narisali stotine sončnih nasmehov na obraze otrok, ki jih bo ZDPMJ poleti 2023 popeljal na letovanje.
9. turnir po vrsti je bil konec tedna, izkupiček je namenjen ZDPM Jesenice.