DIVJANJE RDEČEGA PETELINA

Najhujši dan doslej, gasilci so izmučeni, ogenj divja naprej (FOTO + VIDEO)

Na terenu je okoli 960 gasilcev, ob njih pa še 300 drugih iz služb za zaščito in reševanje, pa tudi 130 sekačev.
Fotografija: Žarišča požara ponoči. FOTO: Bralka Andreja
Odpri galerijo
Žarišča požara ponoči. FOTO: Bralka Andreja

Za prebivalce Krasa je že šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za številne gasilce pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo. Začelo se je pred tednom dni s požarom pod daljnovodom ob cesti med Mirnom in Opatjim Selom. »Današnji dan je bil zares stresen, tudi z dvema evakuacijama. Obe ostajata v veljavi tudi preko noči. To velja za naslednje kraje: Opatje selo, Hudi Log in Nova vas ter Vrtoče v občini Miren Kostanjevica ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek v občini Renče Vogrsko. Z ognjem se je borilo skoraj 1000 gasilcev, imeli so izdatno pomoč iz zraka, prav ob koncu dneva tudi hrvaškega letala za gašenje. Kljub vsemu trudu pa noč bržkone ne bo mirna za novo izmeno gasilcev. Ognjeni zublji se še vedno pojavljajo na celotnem loku od vzhoda do zahoda kraškega grebena,« so sporočili iz primorske civilne zaščite.

Tudi danes je ogenj nadaljeval svoj uničujoči pohod. Pri gasilcih je videti vse več znakov utrujenosti. Najhujše je na gričevju nad spodnjo Vipavsko dolino, v okolici Trstelja. Na drugi strani so Renče z zaselki, iz katerih so morali ljudje oditi ali pa so v pripravljenosti na evakuacijo. Kakor je zapisal eden izmed gasilcev, informacije s terena pravijo, da gre zdaj »samo še za reševanje življenj, hiš in imetja. Najhujši dan doslej.«

Takole izgledalo nebi nad Renčami, videoposnetek nam je poslal bralec Tomaž.

Odrejena je bila evakuacija prebivalcev iz treh krajev, to so: Opatje selo, Nova vas in Hudi Log. Zbirna točka za vse je Športni center Šempeter, približno uro za tem pa še za prebivalce Vrtoč v občini Miren - Kostanjevica. Zbirni center zanje je dvorana v Bukovici. Skupno je bilo danes evakuiranih že več kot 500 ljudi.  

Požar se je za tem začel približevati Renčam in vsem bližnjim krajem je bila odrejena evakuacija prebivalcev. Popolna evakuacija velja za prebivalce naslednjih krajev in zaselkov v zaledju Renč:  Vrtoče, Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek. Za prebivalce samih Renč in bližnjih krajev in zaselkov, ki jih zgoraj nismo našteli, pa velja stanje pripravljenosti. Pozorno naj spremljajo medije in navodila služb za zaščito in reševanje. Razmere se spreminjajo izredno hitro.

Evakuacijski točki sta dvorana v Bukovici in športni center Šempeter. Ljudje naj mirno zapustijo domove in vzamejo s seboj najnujnejše. Gasilci se trudijo na vso moč, imajo tudi pomoč iz zraka, a je ognjena stihija neusmiljena. 

Bralec Tomaž nam je poslal videoposnetek požara, ki se je razbesnel v kraju Orehovlje (avtorica posnetka je Nives Zelenjak).

S požari na več lokacijah na Krasu se bori 960 gasilcev. Imajo tudi  izdatni pomoči iz zraka, in to 11 helikopterjev in pilatusa. Nad Kras je prišlo tudi hrvaški kanader, je sporočil Ervin Čurlič iz Regijskega štaba CZ za Severno Primorsko. Pri gašenju pomagajo še avstrijski, madžarski in dva srbska helikopterja.

Premier Robert Golob je napovedal finančno nadomestilo za prostovoljne gasilce, ki sodelujejo v akciji gašenja požara. To ne bo obdavčeno, je sporočil. Več o tem preberite tukaj.

Na terenu je okoli 960 gasilcev, ob njih pa še 300 drugih iz služb za zaščito in reševanje, pa tudi 130 sekačev: »Ti skrbijo za požarne poseke, skupaj z mehanizacijo.«

Notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je danes obiskala Kras, je napovedala nakup novega večnamenskega helikopterja. Več o tem preberite tukaj.

Požari so povzročili veliko škode tudi na kmetijskih zemljiščih. Iz ogroženih vasi poročajo o pogorelem travinju in oljčnikih, vinograde pa so v glavnem obvarovali. »Kmetije, ki se ukvarjajo z živinorejo, niso utrpele izgub živali,« je sporočil direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica Branimir Radikon.

Za obrambo pred požari na goriškem Krasu je danes na delu več kot 130 sekačev, ki poskušajo ustvariti preseke, da se ogenj ne bi širil. Pogorelo je že več kot 2000 hektarov, ognjene stihije pa še ni konec. Obnova uničenega gozda bo po pričakovanjih strokovnjakov zahtevna, poleg pogozdovanja pa bodo nekatere predele prepustili tudi naravni obnovi.

Preberite še: Najhujše šele prihaja, tako močno bo zadelo Slovenijo.

Ognjeni zublji divjajo. FOTO: Tina Horvat
Ognjeni zublji divjajo. FOTO: Tina Horvat
V pripravljenosti. FOTO: Tina Horvat
V pripravljenosti. FOTO: Tina Horvat
Štab. FOTO: Tina Horvat
Štab. FOTO: Tina Horvat

Težka noč

Za gaslici, ki se spopadajo s požarom, je tudi naporna noč. Nočni vodja intervencije Stanko Močnik, ki je bil v tej vlogi že četrto noč zapored, je dejal, da je bilo zares naporno in stresno. Gorelo je že od sinoči na več lokacijah, pojavljala pa so se še nova žarišča. Treba je bilo veliko premikov enot, saj je obseg ogroženega območja zares ogromen. Več o nočnem dogajanju preberite v članku Za gasilci na Krasu je težka noč, obseg ogroženega območja ogromen (FOTO).

Preberite še: Obstaja sum, da ogenj nekdo podtika.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije