Uresničila se jim je želja drugih
Slovenska Nova Gorica in italijanska Gorica, evropski prestolnici kulture 2025, sta v teh dneh že v središču pestrega dogajanja s festivali, vinskimi in športnimi prireditvami, koncerti, predstavami in razstavami. Kot so povedali organizatorji, so do zdaj pripravili že več kot 40 manjših dogodkov, nadaljevali pa se bodo vse do konca leta.
»Dogodki prinašajo pestro dogajanje za vse okuse in generacije na eni strani, na drugi pa uverturo v umetniško dovršene programe. S sodelavci z veseljem in ponosom za leto 2025 napovedujemo vrsto spektaklov, ki bodo pritegnili pozornost širše javnosti – ljubitelje športa, glasbe, kulinarike, umetnosti, lepih lokacij in seveda vsega povezanega v celotno kulturno doživetje.
Čaka nas približno 400 dogodkov uradnega programa in še enkrat toliko spremljevalnega programa. Vabim vas, da se nam pridružite na tej poti, da skupaj doživimo čarobne, brezmejne trenutke. Prepričani smo, da bo brezmejno leto preseglo ne le okvir kulture, kot si jo predstavlja splošna javnost, ampak tudi geografske meje,« je povedala Mija Lorbek, direktorica zavoda GO! 2025.
Prvič v zgodovini
Izšel je že prvi vodnik po uradnem programu, ki bo izhajal v prihodnjem letu, podrobnosti pa bodo predstavili v Bruslju 26. novembra. Organizatorji napovedujejo bogato dogajanje Med vrhunci, ki predstavljajo jedro množičnih dogodkov kategorije Ustavimo mesto!. Najprej nas bo navdušila otvoritvena slovesnost 8. februarja s celodnevnim spektaklom na petih trgih obeh mest. Takrat bosta sestrski mesti uradno postali evropski prestolnici kulture pod geslom GO! 2025: Brezmejni. Prvič v zgodovini bosta evropsko prestolnico kulture sestavljali dve mesti iz dveh držav.
Odprtju bodo sledili še trije vrhunci. Pohod za Evropo od 1. do 9. maja 2025 bo s sočasnim dogodkom po evropskih mestih tudi nekoč težavno prehajanje državnih meja spremenil v umetnost, pridružili pa se mu bodo športni načini prehajanja meje. Sledi Festival Okusi brez meja (26.–28. september 2025), ki bo prvič v zgodovini razširil največjo gastronomsko prireditev na obe strani meje. Okusili bomo lahko brezmejno pivo ter specialitete in okuse drugih evropskih prestolnic kulture. Skratka, najboljše, kar premoreta naši državi.
8. februarja bo spektakularno odprtje.
Zaključna slovesnost bo med 1. in 5. decembrom 2025, ki bo z izjemnimi svetlobnimi instalacijami in spremljajočimi koncerti na eni strani sklenila projekt evropske prestolnice kulture, na drugi pa bo začela novo sodelovanje, to je skupno praznično okrasitev obeh Goric od leta 2025 naprej. Podporo projektu so izkazali tudi predstavniki nekdanjih in prihodnjih prestolnic kulture, ki sestavljajo družino evropskih prestolnic kulture.
Etapa Gira
Župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel pravi, da ta kulturni projekt prinaša raznolik program za vse generacije in okuse, ki bo podkrepljen s pečatom naših krajev, bogato dediščino in kulturo: »Prepričan sem, da bo k nam privabil številne domače in tuje obiskovalce. Kot župan in prebivalec tega prostora se zelo veselim tudi vsega tistega, kar nam bo ostalo po evropski prestolnici kulture. V tem pogledu so velikega pomena investicije, ki so oziroma bodo uresničene tudi ali predvsem zaradi projekta evropske prestolnice kulture. Gradijo se s pomočjo evropskih, državnih in občinskih sredstev, pri čemer svoj delež pri skupni investiciji prenove Trga Evrope prispeva tudi italijanska stran. Vse te pridobitve bodo obogatile naše življenje, saj bodo na voljo prav vsem prebivalcem širšega goriškega prostora. Ne gre spregledati dejstva, da se zaradi projekta EPK izjemno povečuje zanimanje za organizacijo mednarodnih dogodkov pri nas. Tako je denimo navdušila novica, da bo na Trgu Evrope 24. maja 2025 cilj 14. etape kolesarske dirke po Italiji Giro d'Italia.«
Rodolfo Ziberna, župan italijanske Občine Gorica, je bil kratek in jedrnat: »Zmagali smo. Presegli smo težave, ki jih drugje niso bili sposobni rešiti. Z gradnjo številnih objektov ob projektu EPK ustvarjamo prostore, kjer se bomo lahko v prihodnosti združevali v kulturi in športu. Če nimaš prostora, na primer dvorane, se preprosto ne moreš ukvarjati s športom. Vse to bo omogočilo, da bomo leta 2026, torej po koncu projekta, veliko lažje organizirali številne dogodke. Pokazali smo izjemno moč skupnosti, druge prestolnice kulture si kaj takega lahko samo želijo.«
Zmagali smo. Presegli smo težave, ki jih drugje niso bili sposobni rešiti.