Klakočar Zupančičeva ostaja, a poglejte, kaj je za soočenje s šefico DZ obula Jelka Godec (V ŽIVO)
Poslanci so končali več ur trajajočo razpravo o predlogu za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Iz opozicije so na predsednico DZ leteli predvsem očitki o zavestni kršitvi poslovnika DZ, kršitvah zakonov in ustave, koalicija pa je opoziciji očitala, da s stalnimi interpelacijami ovira delo parlamenta in spodkopava zaupanje v vlado.
Pričakovano: Klakočar Zupančičeva ostaja
DZ je tako s 33 glasovi za, 50 glasovi proti in eno neveljavno glasovnico na tajnem glasovanju zavrnil predlog za razrešitev predsednice DZ.
Za razrešitev predsednice DZ bi bilo na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov.
Predstavnica predlagateljev Jelka Godec je uvodoma dejala, da takšnemu predsedovanju v zgodovini Sloveniji še nismo bili priča. Klakočar Zupančičevi je očitala, da je hram demokracije najprej spremenila v boksarski ring, nato v cirkus ter na koncu še v sodno dvorano. »Ni kos nalogi, ki ji je bila dodeljena,« je poudarila poslanka SDS.
Godčeva rumene, Klakočar Zupančičeva pa rdeče
Je pa Godčeva za to priložnost obula salonarje živo rumene barve. Je želela predsednici državnega zbora na ta način kaj posebnega sporočiti? Klakočarjeva je tudi tokrat obula rdeče, tako kot na ustanovni seji državnega zbora. Takrat jo je na tajnem podprlo 55 poslancev, 25 pa jih je bilo proti.
Povedala svoje in zapustila dvorano?
Andrej Hoivik (SDS) je predsednici DZ med drugim očital, da krši ustavo ter da se je večkrat posluževala tudi groženj. Dodal je, da Klakočar Zupančičeva »ne more brzdati svojega jezika«. Poslanec je izpostavil, da predsednico očitno »resnica boli«, saj naj bi ta skupaj s poslanskimi kolegi zapustila dvorano, ko je končala svoj nagovor.
Klakočar Zupančičeva je ob predlogu za njeno razrešitev dejala, da mora biti resnično hud trn v peti »tistim, ki so se v svoji dolgoletni politični praksi navadili na to, da lahko državo in pravo prikrojijo svojim lastnim interesom«. Znova je pojasnila nekatere svoje odločitve, poslance pa pozvala, naj glasujejo po svoji vesti.
Domnevne grožnje poslancem, kršenje poslovnika ...
Poslanci opozicije ji očitajo kršenje poslovnika DZ, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje DZ, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo, Klakočar Zupančičeva pa je to storila pred potekom 30-dnevnega roka.
V predlogu za razrešitev so sicer predlagatelji, ob poslancih SDS so podpise prispevali poslanci NSi, med očitki med drugim nanizali tudi grožnje poslancem in oviranje ustanovitve preiskovalne komisije, ki bi pod drobnogled vzela delovanje podjetij v slovenski energetiki. Zaradi tega je opozicija že jeseni Klakočar Zupančičevo kazensko ovadila.
Stoji za vsako odločitvijo
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da mora biti resnično hud trn v peti »tistim, ki so se v svoji dolgoletni politični praksi navadili na to, da lahko državo in pravo prikrojijo svojim lastnim interesom«. Znova je pojasnila nekatere svoje odločitve glede spoštovanja 30-dnevnega roka za posvetovalni referendum in ustanovitve preiskovalne komisije DZ glede slovenske energetike.
Dejala je, da je z današnjim dnem deležna celotnega paketa, ki ga je imela opozicija na voljo za njeno diskreditacijo, ob tem pa nanizala od groženj in žaljenja do kazenske ovadbe in tožarjenje Evropskemu parlamentu. Poslance je pozvala, naj glasujejo, kot jim narekuje ustava - po svoji vesti.