GALA RAZSTAVA

V bivši psihiatrični kliniki tudi Supermanov svet (FOTO)

Gala razstavo Praznični dvorec Gutenbuchel odprl veleposlanik Kraljevine Nizozemske Verboom.
Fotografija: Dvorec Gutenbuchel pri Šoštanju je končno v objemu varuhov države in Zavoda za kulturno dediščino Celje. FOTOGRAFIJE: Jože Miklavc
Odpri galerijo
Dvorec Gutenbuchel pri Šoštanju je končno v objemu varuhov države in Zavoda za kulturno dediščino Celje. FOTOGRAFIJE: Jože Miklavc

Na Miklavža so odprli gala razstavo Praznični dvorec Gutenbuchel v Ravnah pri Šoštanju. Slavnostno je bilo kljub temi in mrazu, ki je silil za ovratnike, saj so bili zaprti prostori že polni pričakovanja, vseh deset ali več velikih prostorov razsežnega dvora pa je bilo zapolnjenih do zadnjega kotička. Množica zdaj iz dneva v dan v večernih urah prihaja na ogled izjemnega dvorca s še bolj izjemno novo razstavo.

Le s takšnimi pristopi so domačini v okviru županstva donedavnega župana Darka Meniha, številni prostovoljci, mali obrtniki ter tandem entuziastke, mlade arhitektke Mateje Kumer in evropsko znanega umetnika florista Simona Ogrizka ohranjali dvorec, ki je bil v zadnjih desetletjih prejšnjega stoletja sanatorij Psihiatrične klinike Vojnik, torej državno lastništvo. Z občasnimi dejavnostmi, pripadnostjo in še živim spominom na obdobje, ko so zadnji iz naše dežele izgnani uspešni industrialci, lastniki domovanja, morali na marš iz Jugoslavije, ker da so bili okuženi s služenjem fašistom in nemškim okupatorjem.

Nacionalizacija je storila, kar je bila njena vloga, izjemno posestvo in stavbna dediščina, ki bo po zadnji prenovitvi kmalu štela 100 let, pa je postala plen tedanje z zmago zaslepljene oblasti. Od takrat je minilo precej časa, ko so se domačini začeli razgledovati po neprecenljivem kompleksu nekdanjega domovanja, posestva ter upravnega središča usnjarjev in podjetnikov dinastije Woschangg.

Prijetna srečanja na veliki prednovoletni razstavi v dvorcu Gutenbuchel
Prijetna srečanja na veliki prednovoletni razstavi v dvorcu Gutenbuchel

Ko je bolnišnica v dobrem stanju zapustila prostore okrevališča za mentalno zdravje, so bili le od nekaj posameznikov odvisni vzdrževanje in iznajdljivost, upravljanje nedefiniranega lastništva več hektarov velikega kompleksa nekoč čudovitega parka, drevesnega gaja, gospodarskih poslopij in dvorca v nekdanjem sijaju. V zadnjih skoraj 10 letih so domačini v sodelovanju z mlado občino ter društvi prirejali občasne dogodke, vse pogosteje pa dvakrat na leto zdaj že znamenite razstave in male sejme; vsemu sta dajala smisel dva posameznika s številnimi pomočniki in prostovoljci. Milojka Kumer in Simon Ogrizek sta želela ohraniti ta biser, ki je bil vse čase ogrožen od grabežljivcev.

Na srečo z nekaj podpore in smisla za ohranitev tudi lokalna politika, nekatera društva ter v zadnjih obdobjih turistična podpora. Razstave, ki so jih prirejali ob adventu ter v božičnem času, so pomenile rešilno bilko v čakanju na pomoč države, ki pa ni imela posluha za kakšen resen pristop. Zdaj je tu novo obdobje, ki bo pod okriljem Zavoda za kulturno dediščino Celje ter ukrepanja lokalne skupnosti Šaleške doline le preprečilo propadanje in omogočilo zaščito Gutenbuchla vsaj v sedanjem obsegu. Brez omenjenih te lastnine že zdavnaj ne bi bilo, Šoštanj in Šaleška dolina bi izgubila izjemen arhitektonski in turistični biser, menijo mnogi poznavalci. Zato so razstave, ki jih že nekaj let odpirajo veleposlaniki Kraljevine Nizozemske v Sloveniji, prava sreča in lesk nad vsem, kar je uspelo zaščititi in ohranjati malim ljudem tudi ob skromni pomoči lokalne politike.

Pravljični svet

Ob slovesnosti, na kateri je bil poleg domačega župana Darka Meniha z ženo prisoten tudi slavnostni gost, njegova ekscelenca Johan Verboom, veleposlanik Kraljevine Nizozemske, s partnerico, so kulturniki KUD Ravne pred dvorcem spregovorili o pomenu ohranjanja občasnih dogodkov, ki vplivajo na vzdrževanje in ohranjanje čudovitih soban, nekaterih še z originalnim stavbnim pohištvom ter obliko in arhitekturo.

Izrečeno je bilo priznanje organizatorjem razstav in občasnih dogodkov, kar pa je v času epidemije zamrlo in se zdaj s 1. razstavo Praznični dvorec Gutenbuchel obetavno nadaljuje že šesto leto. Razstava je veliko več kot le običajna prireditev v veselem decembru, ki bi ponujala le prijetno adventno vzdušje in sejemsko ponudbo. Ob tem je javno priznanje glavnemu dekoraterju in umetniškemu aranžerju Ogrizku, predvsem tudi uspešnemu predsedniku Evropske floristične zveze (FLDC) iz domače občine Šoštanj, izrekel tudi uradni predstavnik Kraljevine Nizozemske, veleposlanik v Sloveniji Verboom.

Originalni viski Lokoloko je ponudila Marija Irman.
Originalni viski Lokoloko je ponudila Marija Irman.

Ogrizek pa je spomnil tudi na neločljivo vlogo kolegice, prve organizatorice dogodkov Mateje Kumer, ter da se tako nadaljujejo aktivnosti v novi časovni ciklus s še več energije. Pričakovati je več podpore države skozi zaščito ZKD OE Celje in v prihodnosti ohranitve kulturnega spomenika ter stavbne dediščine.

Tokratno izjemno razstavo je s sodelavci ustvaril Simon Ogrizek osebno ter s sodelujočo skupino prijateljev aranžerjev iz Splita. Vsak prostor, vse sobane, celo veže in stopnišča, ki so že sama velika gradbena mojstrovina, vredna ogledov, je umetnik napolnil s samostojnimi zgodbami, ki se dopolnjujejo, prepletajo ali so pač vsaka zase posebna stvaritev. Ogrizek o tem pripoveduje z navdušenjem: »Letošnja razstava na dvorcu Gutenbuchel ima zelo kompleksno vsebino, saj kreacije potujejo od povsem osnovne sonaravnosti pa naprej do kreativne umetelnosti.

V sprehodu po sobanah obiskovalce vodim skozi pravljični domišljijski svet, v svet razkošne preteklosti francoskega dvora, med holandske kanale pa spet v realnost narave in naprej v svet mode, med pravljična bitja, ki se skrivajo v mističnem gozdu, do ledenega sveta, ki ga je s kriptonom zgradil Superman. Dalje v svet zlate rustike in zopet v okolje najbolj romantične evropske prestolnice, kjer je specialiteta escargot in kjer lahko oblečemo chanel. Potovanje začnemo s pravljičnim pogrinjkom ter slaščicami in cvetjem v božično rdeči in zeleni ter snežno beli barvi. Takoj zatem zaplešemo v svet, kjer cvetlične kreacije iz rožnatih vrtnic in ranunkul z božično noto spominjajo na dvor francoske kraljice Marije Antoanete. Replika starodavnih, keramičnih ploščic iz Delfta in njih modrina na beli podlagi nam jasno povesta, da smo tam, kjer so morje zamenjali s kopnim.

Koordinatorica projekta Mateja Kumer: »Večino del opravimo s svojim samostojnim in prostovoljnim delom. Del razstave je financirala občina Šoštanj, vse preostalo pokrijemo s prodajo cenovno dostopnih vstopnic. Za nas organizatorje je finančno nepridobitna. Dvorec je že od nekdaj oropan premičnin, prazen, brez opreme. Zato je priprava razstave tehnično zelo zahtevna. Osebno mi razstava predstavlja ponovno potrditev, kako željni so ljudje takšnih vsebin, predvsem pa tega, da lahko vstopijo v dvorec in da so deležni njegove mirnosti, energije in lepote.«

Izdelki so lokalni

Pomembnost dogajanja v tem letu je še posebno velika, saj je dvorec postal prvi in edini spomenik državnega pomena v občini Šoštanj. Razstava je zato še bolj bogata in etnološko obarvana z lokalno ponudbo. Obiskovalci si lahko ogledajo praznično dekoracijo soban dvorca, ki jo ustvarja svetovno priznani mojster floristike, sokrajan Šoštanja Simon Ogrizek. Vsi izdelki, ki jih ponujajo ustvarjalci, so lokalnega izvora.

S tem so poskrbeli za čisto okolje in čim manj transporta do prireditvenega prostora in obiskovalcev. Pomembnost pa dvorcu daje razstava Zavoda za varstvo kulturne dediščine OE Celje, ki jo je pripravil Muzej Velenje ob letošnjih Dnevih evropske kulturne dediščine. »Svoje je skozi desetletje že zagotavljal sedanji vršilec dolžnosti direktorja Psihiatrične bolnišnice Vojnik (sedanjega lastnika objektov in zemljišč) Albin Apotekar, ki nas že od začetka podpira in nam pomaga. Zgodovina dvorca je skozi razstavo orisana od njegovega začetka do pogleda v prihodnost. Vsi si želimo, da bo svetla in v prid najlepšemu dvorcu v Sloveniji,« je še dodala z žarom prevzeta čuvarka dvorca Mateja Kumer. 

Simon Ogrizek in veleposlaniški par Kraljevine Nizozemske
Simon Ogrizek in veleposlaniški par Kraljevine Nizozemske

Izberite darilo.
Izberite darilo.

Veleposlanik Kraljevine Nizozemske v Sloveniji Johan Verboom je skupaj z Ogrizkom odprl razstavo Praznični dvorec.
Veleposlanik Kraljevine Nizozemske v Sloveniji Johan Verboom je skupaj z Ogrizkom odprl razstavo Praznični dvorec.

Albin Apotekar in Mateja Kumer skrbita za dvorec.
Albin Apotekar in Mateja Kumer skrbita za dvorec.

Zlate buče za zlate čase so del umetniškega navdiha Simona Ogrizka.
Zlate buče za zlate čase so del umetniškega navdiha Simona Ogrizka.

Fantazijske kreacije in dekoracije
Fantazijske kreacije in dekoracije

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije