OBISK

V jami pričakujejo 39-milijontega gosta

Po najboljšem letu v zgodovini Postojnske jame velika vlaganja. Po 45 letih bodo goste po jami zapeljali z novimi vlakci.
Fotografija: Po 45 letih bodo po jami zapeljali novi vlakci.
Odpri galerijo
Po 45 letih bodo po jami zapeljali novi vlakci.

POSTOJNA –  Predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj je že po tradiciji spregovoril o minulem letu ter predstavil načrte za 2019.
Aprila lani so predali namenu prenovljeni peron Luka Čeč.
Aprila lani so predali namenu prenovljeni peron Luka Čeč.

»To je bilo najboljše leto v zgodovini Postojnske jame,« je 2018. ocenil Batagelj. Poleg rekordnega obiska vseh znamenitosti v Parku Postojnska jama in izjemnih poslovnih rezultatov je izpostavil še pomembne investicije družbe, med katerimi je največ zanimanja požela napoved odprtja luksuzne Vile Planinka na Jezerskem.  Poleg tega se že pripravljajo na odprtje Muzeja prisluškovanja, ki bo prav gotovo nekaj posebnega, zanimivo je predvsem, komu in zakaj so v hotelu Jama prisluškovali.
Pred vhodom v jamo je vedno živahno.
Pred vhodom v jamo je vedno živahno.

Postojnska jama je lani slavila 200-letnico odkritja novih delov jame, ki jih je odkril Luka Čeč. »Po 200-letnici sledi še ena 200-letnica,« je novinarje poskušal zmesti predsednik upravnega odbora Postojnske jame, ko je s ponosom naznanil, da so jubilejno leto 2018 končali z rekordnimi rezultati, o katerih si pred dobrimi osmimi leti, ko je prevzel družbo, ni upal niti sanjati.

Avgusta lani je park v samo enem dnevu obiskalo kar 14.000 ljudi, od tega jih je samo Postojnsko jamo občudovalo 7800. Od leta 2010 so se prihodki povečali kar trikrat, čisti dobiček pa kar za 14-krat, v letu 2018 ta znaša kar 8,3 milijona evrov.
Predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj ne počiva na lovorikah. Fotografije: Primož Hieng
Predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj ne počiva na lovorikah. Fotografije: Primož Hieng

»To je odraz izjemne učinkovitosti zaposlenih,« poudarja Batagelj, ki vseskozi opozarja na pomembnost dobrega kadra in sposobnost, kako ga zadržati. »Skrbimo za stalno izobraževanje in napredek zaposlenih, njihovo učinkovitost pa nagrajujemo tako z mesečno stimulacijo kot z regresom in božičnico, ki je statistično dokazano ena najvišjih v Sloveniji. Dodana vrednost na zaposlenega je tako visoka, kot da smo tehnološko podjetje. To pa zato, ker smo vse procese dela res prilagodili zahtevam gostov.« Dodana vrednost znaša 87.000 evrov ob izredno nizki zadolženosti podjetja, ta je samo 16,5-odstotna.

Batagelj je spregovoril še o obisku Postojnske jame. »Kakovostne storitve po meri gosta, neprestana skrb za jamo – vse to vpliva tudi na to, da k nam prihajajo gostje z vsega sveta in obisk pri nas opisujejo s presežniki. Med obiskovalci so še vedno na prvem mestu Italijani, sledijo gostje iz Nemčije, Slovenije in Južne Koreje.«
 

Nova 200-letnica


V letu 2019 že težko čakajo še na en zanimiv dogodek. »Z veseljem bomo preverili, od kod bo v Postojnsko jamo prišel naš 39-milijonti gost, ki ga pričakujemo v začetku tega leta,« pove Batagelj. »Ta bo simbolično naznanil našo drugo 200-letnico. V letu 2019 namreč zaznamujemo 200 let od prvega uradnega turističnega obiska, ki ga pomeni vpis avstrijskega prestolonaslednika Ferdinanda v znamenito knjigo obiskovalcev. Ta pomeni tudi začetek vodenja evidence števila gostov, saj smo zagotovo eni redkih v svetu, ki imamo ohranjene vse knjige z vpisi obiskovalcev.«


Več dogodkov je zaznamovalo leto 2018, med drugim prireditev Poklon Postojnski jami. Poleg številnih slovenskih umetnikov se je jami poklonil tudi trenutno mednarodno najbolj prepoznani in uveljavljeni slovenski pisatelj Drago Jančar, vrhunec dogajanja pa je zaznamoval nastop vzhajajoče zvezde Mattea Bocellija. Prenovili so spletno stran in še nadgradili uporabniško izkušnjo, saj zagotavljajo informacije v kar 17 jezikih. Razvijajo lastno blagovno znamko Authentic, obiskovalcem so ponudili dva avtentična okusa sladoleda, sadni okus baby dragon in kremni briljant.


»Leto 2018 je zaznamoval tudi podpis mednarodnega sporazuma, s katerim smo se zavezali k sodelovanju pri raziskovanju genskega zapisa človeške ribice,« je sporočil Marjan Batagelj. »Izsledki znanstvenih raziskav bi lahko resno spremenili medicinsko znanost.«

Opozoril je na pospeševanje aktivnosti za sledenje trajnostnemu razvoju tako v jami kot v celotnem parku. Podpisali so nominacijo za vpis klasičnega krasa na seznam svetovne dediščine Unesco, Batagelj pa je opozoril še na pomembne investicije, kot so nov peron Luka Čeč, prenova voznega parka, Muzej prisluškovanja, konsolidacija lastništva v Certi, začetek prenove dela B Hotela Jama in skorajšnje odprtje prenovljene Vile Planinka na Jezerskem, kjer bo gostom na voljo 23 luksuznih sob s ponudbo z osebnim pristopom.


In kaj pričakuje od leta 2019? »Tečemo hitro, da ne ostanemo na mestu!« je ponazoril s primerjavo iz Alice v čudežni deželi. »Vlagamo 8,000.000 evrov in vso našo strast, da uresničimo zastavljene projekte. Med drugim nas bodo po 45 letih po jami zapeljali novi jamski vlakci, ki jih že testiramo, javnosti pa jih bomo razkrili konec januarja. Želimo najti še zadnje manjkajoče delce zgodb, ki nam bodo razkrili čas delovanja skrivne sobe v hotelu Jama. V obliki Muzeja prisluškovanja jo bomo v prvi polovici tega leta predstavili tudi javnosti.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije