ZDRAVJE OTROK

V krvi otrok iz Mežiške doline največ svinca po letu 2008

Letošnja študija je potrdila, da so najvišje vrednosti ugotovljene pri triletnikih.
Fotografija: V krvi otrok iz Mežiške doline je znova največ svinca po letu 2008. FOTO: Blaž Samec, Delo
Odpri galerijo
V krvi otrok iz Mežiške doline je znova največ svinca po letu 2008. FOTO: Blaž Samec, Delo

RAVNE NA KOROŠKEM – Izsledki študije o obremenjenosti otrok Mežiške doline s svincem niso spodbudni. V Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so letos izvedli tretjo študijo po letih 2008 in 2013, v kateri so preverjali pristojnosti svinca v krvi otrok, od prvega do šestega leta starosti in devetletnikih v Zgornji Mežiški dolini ter triletnikih v Spodnji Mežiški dolini.

Na raziskavo se je odzvalo 74,5 odstotka staršev, ki so jih povabili, oziroma 526 otrok. Izsledki študije so pokazali, da so letošnje povprečne vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornji Mežiški dolini sicer nižje kot v letu 2008, vendar pa hkrati tudi višje kot 2013.

Vodja študije Matej Ivartnik z NIJZ je ob predstavitvi študije izpostavil: »Čeprav se zdi, da je stanje precej boljše kot v letu 2017, ko je imela visoke vrednosti svinca v krvi petina testiranih otrok, to ne drži v celoti. Letošnja študija je namreč vnovič potrdila, da so najvišje vrednosti ugotovljene pri tri leta starih otroci. V tej skupini je imelo v Zgornji Mežiški dolini povišane vrednosti svinca v krvi 14 otrok od 87 testiranih, kar predstavlja 16,1 odstotka.«

Vzroki za visoko vsebnost svinca v krvi

»Ugotavljamo, da so zaposlitev starša v delovnih organizacijah sekundarne predelave svinca, pogoji bivanja, makadam, vrtovi, uporaba potencialno tveganih gradbenih materialov in neizvajanje nadzora nad tem, gradbena dela in počasna sanacija le-teh ter zanikanje problematike v kontekstu, 'včasih je bilo še huje', pomembni dejavniki, ki lahko vplivajo na povišane vrednosti svinca v kriv otrok,« pa je izsledke povzela Neda Hudopisk z NIJZ.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije