EPIDEMIJA

Kacin: Ne sprašujte podrobnosti, propadlo je nekaj vial cepiva (VIDEO)

Pravi, da so maske in cepljenje edini način, da se zaščitimo, in da bomo zaščitne maske nosili vsaj do leta 2022.
Fotografija: Državni sekretar Kacin, nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid 19. FOTO: Leon Vidic, Delo
Odpri galerijo
Državni sekretar Kacin, nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid 19. FOTO: Leon Vidic, Delo

Po opozorilih, da stagniramo in da število novih primerov ne upada dovolj hitro, so bili danes sporočeni novi spodbudni podatki. V ponedeljek je bilo s hitrimi testi testirano kar 47.918 oseb, s PCR-testi pa 4700. Pozitivnih je bilo 740 testov (15,7 odstotka). V državi je 10.602 aktivnih primerov okužbe s koronavirusom.

Danes se v bolnišnicah zdravi 506 oseb, od tega jih je 90 na intenzivni negi. Iz bolnišnice je bilo odpuščeno 63 oseb, umrlo je sedem oseb. Sedemdnevno povprečje okuženih je 764.

Vladna govornica Maja Bratuša je povedala, da med občinami izstopajo Celje, Žalec, Slovenska Bistrica, Kamnik, Kranj, Škofja Loka, Izola, Koper, Ljubljana in Maribor. Graf 14-dnevne incidence kaže, da ima obalno-kraška regija najnižjo 14-dnevno incidenco, najnižjo pa jugovzhodna in posavska regija. Razmere se slabšajo v koroški regiji. Na ravni države sedemdnevna incidenca ne kaže večjih sprememb.

Bratuša pravi, da se razmere v državi ne dopuščajo, da bi prešli v rumeno fazo. Razmere se slabšajo tudi v rumeni jugovzhodni Sloveniji. Pravi, da današnji podatki tam že kažejo, da regija ne izpolnjuje več pogojev za rumeno fazo.»Sedemdnevno povprečje tam znaša 45, kar pomeni, da ta regija več ne izpolnjuje pogojev za rumeno fazo,« je dejala.


 

Država sklenila skoraj milijon evrov vredno pogodbo


Državni sekretar za logistični del množičnega cepljenja proti covidu 19 Jelko Kacin je predstavil okvirno vsebino dogovora NIJZ z naročniško službo Salus, ki bo v pomoč pri cepljenju. Salus je predstavnik Pfizer Biontech in ima pogoje za shranjevanje cepiv. Sprejem pošiljk, skladišči cepivo, pripravi in izdaja ter skrbi za prevoz in spremljajočo logistiko.  Ocenjena vrednost letne pogodbe je po Kacinovih besedah 721.275 evrov, brez DDV, z DDV pa 879,955,50 evrov.

»Verjamemo, da bo tak način delovanja omogočil NIJZ, da se v veliko večji meri osredotoči na druge elemente. V četrtek pričakujemo pozitivno odločitev, ki bi evropskemu zastopniku Johnson & Johnson podjetju Jansen omogočila dobavo cepiva na evropsko tržišče. V 30 dneh po potrditvi certifikata mora proizvajalec naročnikom dostaviti 0,47 odstotka skupne količine, ki je predvidena aprila. Pričakujemo, da bo v kratkem času jasno predstavljena količina cepiv, ki bo na voljo. Naši izračuni govorijo, da bi morali v aprilu, maj in junij dobiti 230.000 ljudi.«To cepivo ima le en odmerek, kar bi pripomoglo k temu, da bi precepili velik del prebivalstva. ​Kacin še pravi, da predvidevajo, da bodo v tem mesecu dobili v eni pošiljki 50.000 odmerkov cepiva AstraZenece. V tem tednu je 30.000 odmerov AstraZenece rezerviranih za kronične bolnike in za zaposlene v vzgoji in izobraževanju, ne samo za učitelje in vzgojitelje. Trenutno ni razdeljeno manj kot tri odstotke cepiva, ki jih hranijo za skrajne primere, če bi prišlo do zamud pri dobavi.

Kacin je na dolgo in široko odgovarjal na številna vprašanja, ki so se nanašala na vrstni red cepljenja. »Pričakujem, da bodo direktorji zdravstvenih domov in župani opravili svoj del naloge. Verjamem, da se bodo tudi vzgojiteljice razgledale po svetu in ko bo postalo jasno, da ta dva primera iz Avstrije nimata nobene povezave.« Pravi še, da se AstraZeneca dokazuje kot operativno in pomembno cepivo, saj da ceplene zaščiti za devet mesecev. Povedal je še, da bo zdravstvena inšpekcija bo na terenu preverjala, kako poteka cepljenje in zakaj so ponekod pocepljeni že 70-letniki, na drugi strani pa starejši še niso. Ob tem poziva vzgojitelje in učitelje, naj premislijo, ali je njihovo 'cincanje' odgovorno do njih, otrok in staršev. »Če se komu zdi, da se ne bi cepil in bi se raje testiral vsak teden, je to njegova pravica. S tem bodo omogočili, da se tam, kjer je to mogoče, pocepi mlajše.« 


Zmanjkalo elektrike, pa je moralo dragoceno cepivo v smeti ...


Kacin je bil tudi razburjen ob vprašanju, zakaj so nekateri starejši s kroničnimi boleznimi še necepljeni. Pravi, da je neverjetno, da se morajo pacienti pregovarjati z osebnimi zdravniki glede stvari, ki so jasne že vsaj dva tedna. Povedal je še, da se je zgodilo, da je propadlo nekaj stekleničk, ker je zmanjkalo elektrike in so šele naslednji dan ugotovili, da se je zmrzovalnik odtalil. Zaradi takšnih razlogov želijo, da na cepilna mesta ne naročajo preveč cepiv in da na cepilna mesta dostavljajo sveže odtaljena cepiva.  

 

Maske še naprej


Na vprašanje, ali bodo tisti, ki se bodo cepili, še morali nositi maske, je odgovoril, da bomo maske nosili do leta 2022. Kacin je še odgovoril na vprašanje, ali Slovenija na domačih tleh išče rešitve za lastno proizvodnjo cepiv je dejal, da trenutno realnih možnosti za to ni. »Vlada Slovenije si želi, da bi do konca junija pocepili več kot 60 odstotkov,« je dejal.

Graf razkriva, kakšna je precepljenost prebivalcev.
FOTO: Gov.si
FOTO: Gov.si

Vrnitev šolske klopi 


»Dijaki se od tega tedna izmenično izmenjujejo tako, da je v šoli polovica dijakov. Danes je drugi dan odprtih šol in dijaki se v šoli dobro počutijo, imajo veliko želje in motivacije. Vračanje vseh dijakov je bilo predvideno šele v rumeni fazi, a smo na ministrstvu prisluhnili dijakom in ravnateljem, ker se zavedamo, da je šola prvi prostor izobraževanja in da šolanje od doma tega ne more nadomestiti,« je dejala v. d. generalne direktorice direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih Nataša Kranjc. Povedala je, da se učitelji redno tedensko testirajo. »Ta teden se je začelo prednostno cepljenje v vzgoji za izobraževanje, prednost starejših od 50 let.« Zaposlene je pozvala k čim večji udeležbi. Povedala je, da je nošenje maske za dijake in zaposlene obvezno ves čas. Ker se zavedajo, da je to težavno zlasti  pri izvajanju športne vzgoje, pozivajo, da se pouk v čim večji meri odvija na prostem. »Cepljenje je prostovoljno,« je odgovorila na vprašanje, zakaj se nekateri učitelji nočejo cepiti. »Ko bodo videli učitelji učinke, se bodo odločili za cepljenje.« Se pa cepljeni učitelji ne bodo več tedensko testirali.

Glede ocenjevanja v srednjih šolah je Kranjčeva dejala, da so ravnateljem in učiteljem predlagali mrežni načrt ocenjevanja. Tovarniško pridobivanje ocen ne pripomore k dobremu počutju v šoli in ne kaže realnega znanja. Glede vpisa na srednje šole je dejala, da so šole dobro pripravljene in da ne razmišljajo o sprejemnih izpitih za vpis na srednje šole.

Predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Fani Al Mansour je dejala, da upa, da se šole nikoli več ne bodo zaprle. Skrbijo jo tudi morebitne bolniške odsotnosti zaposlenih. Upa, da bodo do konca leta nadaljevali šolanje vsaj po modelu C.



 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije