RAHLJANJE UKREPOV?

Boljše novice: Krivulja se počasi spušča, okužb je manj (VIDEO)

V četrtek bo treba sprejeti odločitev o izobraževanju. Danes popoldne bo državljane nagovoril premier.
Fotografija: Splošna bolnišnica Celje Lombar/Delo
Odpri galerijo
Splošna bolnišnica Celje Lombar/Delo

Drugi val epidemije koronavirusa še vedno traja. V ponedeljek so v 4587 testih okužbo na novi koronavirus potrdili pri 1176 ljudeh, pozitivnih je bilo 25,6 odstotka testiranih. Kot je opozorila vodja strokovne skupine za covid 19 Bojana Beović, bodo zaradi spremenjenega načina testiranja zdaj pomembnejši podatki o številu hospitaliziranih. Teh je trenutno 925, intenzivno nego pa potrebuje 146 ljudi. Umrlo je 24 ljudi.

Preberite še: Novi podatki skrb vzbujajoči, Beovićeva: Bolnikov je ogromno, česa takega še nismo videli



»Število okužb narašča, rast pa ni več tako strma. V zadnjem tednu se je rast močno upočasnila in dosegla svoj vrh in se počasi spušča. Razmere so se v zadnjem tednu oktobra kar nekoliko popravile. Okužb je v absolutnem delu manj, prav tako je upadel delež okuženih med testiranimi. To je spodbuden podatek, ki nas opogumlja v našem vztrajanju pri doslednem izvajanju in spoštovanju ukrepov. Vendar je to le eden od indikatorjev, na podlagi katerega bolje razumemo trenutne epidemiološke razmere. Ne smemo zanemariti, da je navodilo ministrstva za zdravje vplivalo na način testiranja, zato moramo vsa spoznanja jemati z rezervo,« je povedal Jelko Kacin.



»Drugi pomembnejši indikator je število postelj, ki jih še imajo na voljo naše bolnišnice. Število obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo, se povečuje in se bo še povečevalo, opozarjajo zdravniki z različnih koncev Slovenije in bolnišnicam za covid vsak dan namenjamo vso potrebno pozornost. Iz bolnišnic je bilo v ponedeljek odpuščenih 57 oseb, kar je sedem več kot dan prej. Bolnišnično oskrbo potrebuje 925 bolnikov s covidom 19, intenzivno nego pa 146 bolnikov. Umrlo je 24 bolnikov. Skupno število umrlih s covidom 19 znaša 412.«
  
Novookuženih je v domovih za starejše 112 stanovalcev, med zaposlenimi je 44 več okuženih, osem stanovalcev pa je žal umrlo.

Rahljanje ukrepov?

Kacin je na vprašanje, ali je že predvideno rahljanje ukrepov, odgovoril, da za to še niso dobili predloga. »Vsi člani svetovalne skupine menijo, da je potrebno nadaljevati z ukrepi. Vse dokler bodo bolnišnice dobivale vsak dan nove bolnike in širile kapacitete, bomo nadaljevali z ukrepi.«

Je pa poudaril, da bo treba v četrtek sprejeti ključno odločitev, kako bo s šolami in vrtci. »Od tega trenutka se bomo pogovarjali o tem, ali so razmere dovolj dobre, da bi tudi osnovnošolci, prva in druga triada, šli v šolo ali ne. Od te odločitve so posledično odvisne tudi vse druge.«

Zapolnjena tudi celjska bolnišnica

O stanju v Splošni bolnišnici (SB) Celje je na novinarski konferenci spregovoril Dragan Kovačić in pojasnil, da so doslej obravnavali 1173 bolnikov s covidom, 257 z najhujšim potekom, 39 ljudi je umrlo: včeraj je bil najbolj črni dan doslej, saj jih je umrlo pet. Kot je pojasnil, je na intenzivnem oddelku za covid umrlo 3,3 % ljudi, kar je manj kot na drugih intenzivnih oddelkih. Trenutno intenzivno zdravljenje potrebujejo bolni, stari od 64 do 95 let, povprečna starost v navadnem bolnišničnem oddelku je 61 let, 20 % jih pride iz domov za ostarele.

»Število ljudi, ki potrebujejo zdravljenje, narašča, organizirano imamo delo v treh oddelkih za covid. Skupaj imamo 89 postelj, na intenzivni 18, vse kapacitete pa so zasedene,« je povedal Kovačić in postregel tudi s podatkom, da opažajo porast bolnikov s covidom tudi na urgenci, skoraj polovica jih je pomoč potrebovala zaradi koronavirusa. Skrbi jih tudi upad obiska drugih in to, da ljudje zaradi bojazni pred okužbo raje ostajajo doma, pa bi morda morali k zdravniku. 

Med zaposlenimi je v bolniškem staležu 117 sester in 23 zdravnikov. Kot pričakuje Kovačić, se bodo te številke zaradi stresnih situacij še povečevale. »Sestre ne sprašujejo, podaljšujejo svoje delovnike, čeprav jih skrbi za otroke, ki so doma sami, so pravi primer požrtvovalnosti, jih moram pohvaliti. Zdravniki smo svojeglava populacija, se težko uklanjamo pri nekaterih spremembah, a smo našli skupni jezik.«

Kovačić je tudi pojasnil, da je sam skupaj s hčerko prebolel covid. »Ni bila najlažja oblika, zato vam svetujem, da se izognete okužbi, če je le mogoče. Sem razmeroma mlad, ne pretežak, športno aktiven, pa sem mislil, da ne bom mogel preboleti doma.«

Športni psiholog prodal maske celjski bolnišnici

Dr. Matej Tušak, profesor psihologije na fakulteti za šport, zdaj tudi trgovec z maskami. FOTO: Mavric Pivk, Delo
Dr. Matej Tušak, profesor psihologije na fakulteti za šport, zdaj tudi trgovec z maskami. FOTO: Mavric Pivk, Delo
So pa na novinarski konferenci tudi razkrili, da so se v SB Celje odločili za posel s športnim psihologom Matejem Tuškom, ki je nedavno gostoval na vladni konferenci za covid. Tušak je pred manj kot mesecem dni svoje podjetje Prosigura registriral za trgovanje z zaščitno opremo, konec prejšnjega tedna pa je s celjsko bolnišnico že sklenil 183.000 evrov vredno pogodbo za dobavo mask FFP2. Kot poroča necenzurirano.si, naj bi zaradi skrajne nujnosti preskočili javni razpis in dobavitelja izbrali kar neposredno. Tušak naj bi v začetku oktobra podjetje registriral za »trgovino na debelo s farmacevtskimi izdelki ter medicinskimi potrebščinami in materiali« in se prijavil v poseben register pri Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP).

Kovačić je pojasnil, da so za zaščitne maske izvedli postopek s pogajanji brez predhodne objave (uradni zaznamek v začetku postopka 28. oktobra), na spletni strani objavili poziv ponudnikom, da se evidentirajo, sledila so pogajanja s ponudniki, ki so oddali ponudbe, 29. oktobra pa so izdali odločitev. Kot je še pojasnil, niso izbrali samo enega ponudnika, ampak dva, prek katerih so naročili 50.000 mask. »Postopek je bil izveden v skladu s priporočili ministrstva za zdravje in v skladu z zakonom o javnem naročanju,« je zatrdil Kovačić in dodal, da je vsa dokumentacija na voljo uradnim organom, da jo preverijo.


 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije