Otroci v stiski: ne zaradi testiranja, temveč zaradi jeznih staršev
Po vsej slabi volji, napovedanih protestih in ogorčenemu nasprotovanju nekaterih staršev ter pritiskom in grožnjam ravnateljem bodo od danes vrata šol odprta le za otroke, ki se bodo testirali na novi koronavirus. Samotestiranje je v šolah obvezno trikrat tedensko. Tisti, ki se ne bodo testirali in niso cepljeni in ne preboleli covida 19, se bodo morali izobraževati na daljavo.
Zaenkrat brez večjih težav
Kot piše STA, je testiranje po navedbah povprašanih ravnateljev povečini steklo brez večjih težav, tudi pri najmlajših. Učencev, ki so zaradi nestrinjanja staršev s samotestiranjem ostali doma, je malo, točne podatke o tem še zbirajo. So pa ponekod starši nestrinjanje izrazili s shodom pred šolo.
Ravnateljica OŠ Lava Celje Marijana Kolenko je za STA povedala, da je samotestiranje pri njih zelo dobro steklo tako na razredni kot na predmetni stopnji. Po njenih besedah je dobra priprava prispevala k uspešnemu poteku samotestiranja, večina staršev pa je ravnala izjemno odgovorno. »Z učitelji smo se kakovostno pripravljali, z učenci predhodno pogledali videoposnetke samotestiranja, razložili in verjetno razblinili strahove. Na razredni stopnji sicer traja dalj časa, na predmetni stopnji pa so priprave in samotestiranje stekle zelo hitro. V šoli se je samotestiralo okrog 70 odstotkov učencev od 506, s tem da je en razred v karanteni. Za izobraževanje na daljavo so se odločili okrog trije odstotki staršev,« je dejala.
Dodala je, da je sicer deset staršev prišlo pred šolo in so izrazili nestrinjanje s samotestiranjem, a so bili tudi na to pripravljeni ter zadevo uredili po protokolu.
Če bo otrok prišel v šolo brez soglasja ...
Zdravstveni minister Janez Poklukar in šolska ministrica Simona Kustec poudarjata, da gre za nujen ukrep za ohranjanje odprtih šol. Kustečeva je pred sredinim začetkom samotestiranja vseh učencev v šolah v video nagovoru prosila, naj vsi pomagajo in zaupajo zdravstveni ter pedagoški stroki, da bodo lahko otroci, predvsem najmlajši med njimi, še naprej obiskovali pouk v šolah.
Ministrstvo je po torkovem vnovičnem pogovoru z ravnatelji šolam poslalo dodatna pojasnila. V primerih, če bi v šolo prišel otrok brez soglasja staršev za samotestiranje, mu šola zagotovi varno okolje, ki poleg preprečevanja okužbe preprečuje tudi povečanje stiske in stresa učencev, starše pa pozove, da nemudoma pridejo ponj, so zapisali v okrožnico. Šola o tem obvesti tudi center za socialno delo. Če otrok pisno soglasje starša zgolj pozabi, pa ga starš lahko da tudi ustno.
Samotestiranje je predvideno ob ponedeljkih, sredah in petkih. V primeru pozitivnega testa mora ravnatelj o tem obvestiti starše učenca. Če je rezultat samotestiranja pozitiven, sošolci in učitelj do rezultata PCR-testa učenca normalno nadaljujejo pouk, učenec pa mora biti do izvida testa v izolaciji.
Zadel: Stiska otrok zaradi staršev, ne testiranja
O morebitnih travmah pa je še dodal, da bi jo otrok lahko doživel prav zaradi tovrstnega posredovanja staršev: »Postopek testiranja je netravmatičen, po njem otrok ne bo doživel nobene travme, to lahko zagotovim kot klinični psiholog. Res pa je, ko otrok pride v kognitivno disonanco, to je stanje, v katerem vidi jeznega starša, ki protestira proti temu, da bi otrok opravil test, in na drugi strani vidi sošolce, ki ta postopek opravijo in se jim nič posebnega ne zgodi, zaradi tega pride v stisko. Edino ta stiska je lahko potencialni dejavnik tveganja za zdrav razvoj otroka.«