PREDRZNO

V »stroj za ubijanje« lahko sedete po uživanju alkohola, na kolo pač ne

Policija je predlagala spremembo zakonodaje.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images, Istockphoto
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images, Istockphoto

LJUBLJANA – Če vozite avto – v nepravih rokah je to stroj za ubijanje –, lahko tudi pijete alkohol. A le do meje, ki je postavljena pri vključno 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali do vključno 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka in če voznik pri nižji koncentraciji alkohola ne kaže znakov motenj v vedenju, katerih posledica je lahko nezanesljivo ravnanje v cestnem prometu. Policija je med te, ki smejo imeti alkohol v krvi, a do prej omenjene meje, štela tudi kolesarje. To pa se je spremenilo s sodbo vrhovnega sodišča januarja lani, saj je to odločilo, da kolesarji spadajo v skupino, ki v prometu ne sme imeti alkohola v organizmu.

»Policija je v skladu z omenjeno razlago sprejela novo pravno prakso in voznike koles začela obravnavati v skladu z omenjeno sodbo,« piše ministrstvo za notranje zadeve. Pri tem pa opozarjajo še na sodbo mariborskega višjega sodišča, ki je februarja letos pritrdilo sodbi prvostopenjskega sodišča, da »kolesarji niso taksativno navedeni v prvem odstavku 105. člena ZPrCP in zato ne spadajo v kategorijo voznikov, za katere velja absolutna nezdružljivost vožnje in alkohola v organizmu«. Ne glede na to policija prekrškovne postopke vodi v skladu s sodbo vrhovnega sodišča.

Ker gre za očitno nejasno zakonodajo, ki dopušča različne razlage, je policija predlagala spremembo zakonodaje tako, da bi za voznike koles nedvoumno veljala norma iz drugega odstavka 105. člena, kar pomeni, da bi za kolesarje veljala omejitev do vključno 0,50 grama alkohola na kilogram krvi ali do vključno 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Kdaj se bo to spremenilo, če se sploh bo, ni znano.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije