V UKC Ljubljana polne roke dela s smučarji: poškodbe se kar vrstijo

Sneg je v teh dneh razveselil številne ljubitelje zimskih športov, a med vijuganjem po belih strminah ne gre pozabiti na previdnost. Po podatkih Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana so samo v letošnjem letu do 25. februarja obravnavali kar 418 poškodb, povezanih s smučanjem. Vsako sezono se skupno nabere skoraj tisoč poškodovanih smučarjev, pravijo.
Najpogostejše poškodbe na smučiščih
Med najpogostejše poškodbe spadajo zvini in udarnine kolena, poškodbe prsnega koša, udarci v glavo ter poškodbe ramenskega obroča.
Glavni vzroki nesreč so neprilagojena hitrost, podcenjevanje lastnih sposobnosti in izbira prezahtevnih prog, naštevajo.
Letos smo poročali o najmanj dveh resnejših poškodbah otrok na smučišču.
Pred dnevi se je na smučišču Jurgovo na Rogli v nesreči s sankanjem hudo poškodovala mladoletna deklica. Pred dvema dnevoma smo pisali, da si je hudo poškodovala glavo. Njeno stanje sicer stabilno, a je še vedno v smrtni nevarnosti.
Prav tako je bil zelo neugoden padec otroka na smučišču v Kranjski Gori, policisti so ga označili za »hudo telesno poškodovanega«.
Na začetku počitnic je na smučišču Kope mlajša deklica padla s sedežnice z višine približno petih metrov in se pri padcu huje poškodovala. Huje se je poškodoval tudi deček na smučišču Ribnica na Pohorju.
Strokovnjaki opozarjajo, da je pomembno upoštevati osnovna pravila varnega smučanja – prilagajanje hitrosti razmeram na progi, nošenje zaščitne opreme, predvsem čelade, ter pozorno spremljanje dogajanja na smučišču.
Policisti so v pretekli smučarski sezoni obravnavali 625 smučarskih nesreč, od katerih je bilo 40 s hudimi telesnimi poškodbami. Med udeleženci smučarskih nesreč v Sloveniji je bilo približno deset odstotkov hrvaških državljanov.