MIGRANTI

Varuhinja dvomi, da je policija delovala pravilno

Varuhinja človekovih pravic je izdala vmesno (s)poročilo o tem, ali slovenski policisti res zavračajo možnost podajanja prošenj za mednarodno zaščito migrantom.
Fotografija: V medijih so se pojavili zapisi, da policija ne upošteva izrazenih želja migrantov po azilu in jih v skladu z dogovorom vrača Hrvaški. FOTO: Uroš Hočevar, Delo
Odpri galerijo
V medijih so se pojavili zapisi, da policija ne upošteva izrazenih želja migrantov po azilu in jih v skladu z dogovorom vrača Hrvaški. FOTO: Uroš Hočevar, Delo

LJUBLJANA – Varuhinja človekovih pravic se je odločila preveriti, ali drži poročanje medijev, da naj bi slovenski policisti neustrezno ravnali in zavračali prošnje migrantov za azil. Nenapovedano je 19. junija obiskala policijski postaji v Črnomlju in Metliki.

Skope izjave, zajete v obliki uradnih zaznamkov in druge dokumentacije policije, so porajale dvome, ali so policisti vsakega posameznika v zadostni meri obravnavali na način, da bi ugotovili, ali potrebuje mednarodno zaščito in ali ima namen zanjo morda zaprositi, ugotavlja varuhinja.

»V pregledanih primerih smo med drugim pogrešali (resno) obravnavo osebnih okoliščin vsakega posameznika na način, ki bi lahko odpravil dvom, ali je imela oseba, ki je bila pridržana na policijski postaji, namero podati prošnjo za mednarodno zaščito oziroma ali jo je podala, pa je bila ta morda preslišana. V uradnih zaznamkih povzete izjave tujcev so izredno skope in se v pretežni meri nanašajo na potovanje ter prehod meje. Prav tako so skope tudi izjave o vzrokih za zapustitev matične države, ki so lahko pomemben dejavnik pri morebitni nameri za mednarodno zaščito,« piše v vmesnem poročilu.

Varuhinja meni, da bi morala policija posvetiti več časa posameznim primerom migrantov oziroma beguncev. FOTO: Jure Eržen, Delo
Varuhinja meni, da bi morala policija posvetiti več časa posameznim primerom migrantov oziroma beguncev. FOTO: Jure Eržen, Delo

Iz pregledane dokumentacije ni bilo razvidno, da bi tujci prejeli kakršna koli ustna pojasnila o vzrokih za njihovo vračanje. Ni jim bilo pojasnjeno, da jih morajo slovenski organi izročiti tujim varnostnim organom, ker v Republiki Sloveniji niso zaprosili za mednarodno zaščito, še piše v izjavi varuhinje.

Obstaja bojazen nepravilnosti

Varuhinja je 16. avgusta prejela odgovor ministrstva za notranje zadeve. Zagotovili so ji, da slovenska policija pri izvajanju svojih postopkov v celoti upošteva pravice tujcev, tudi pravico dostopa do postopka mednarodne zaščite, varuhinje pa prejeti odgovor »ni prepričal, da ne obstaja resna bojazen, da prihaja do nepravilnosti v okviru obravnave tujcev (zlasti na PP Črnomelj), upoštevajoč pri tem izpostavljena pričanja posameznikov in odstotek tujcev, ki so po podatkih PP Črnomelj v mesecu juniju 2018 podali namero za podajo prošnje za mednarodno zaščito (ta znatno odstopa od letošnjega povprečja na območju PU Novo mesto in tudi od povprečja na PP Metlika za mesec junij 2018).«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije