Razkrito, v katerih slovenskih podjetjih imajo zaposleni najvišje plače
Pandemija je spremenila trg dela. Pomanjkanje delovne sile je lani spremljala tudi visoka rast plač. Z zmanjšanjem gospodarske aktivnosti leta 2020 se je namreč znižala stopnja prostih delovnih mest, ki kaže presežno povpraševanje po delovni sili.
Z naraščanjem inflacije se povečuje nevarnost prelivanja cen v plače in oblikovanja inflacijske spirale, na kar imajo vpliv tudi indeksacijski mehanizmi, ki jih vsebujejo kolektivne pogodbe. Pregled kolektivnih pogodb v Sloveniji kaže, da jih večina nima vgrajenih indeksacijskih mehanizmov. To lahko prispeva k temu, da v Sloveniji na kratki rok ne bo prišlo do bistvene pospešitve rasti plač, opozarja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj.
Zmagovalka je Slovenija
Slovenija je prišla iz epidemije relativno močnejša, kot je v njo vstopila. Britanski Economist uvršča Slovenijo med zmagovalke epidemije, na drugo mesto med državami Oecd. Slovenijo je izpostavil predvsem z vidika rasti prihodkov gospodinjstev in rasti vrednosti podjetij. Glede na izračune Economista se je prihodek gospodinjstev na osebo v Sloveniji v obravnavanem obdobju povečal za deset odstotkov. Tudi Economist ugotavlja, da je Nemčija, motor evropskega gospodarstva, med poraženci epidemije (npr. nemška gospodinjstva imajo manj denarja kot pred epidemijo). Vzrok je v ukrepih za boj z epidemijo covida 19. Še posebej so pomembni ukrepi proti brezposelnosti, na primer Avstrija ni naredila nič glede delovnih mest. Slovenija pa po drugi strani spada med države z najmanjšim znižanjem števila delovno aktivnih v času epidemije.
Visoke plače
V letu 2021 so bile države članice EU sicer bolj zadržane pri dvigovanju minimalne plače, vseeno pa sta okrevanje gospodarske aktivnosti in vračanje zaposlenih na delovna mesta prispevala k povišanju plač v skoraj vseh državah.
Kakšno je stanje pri nas? Na seznamu podjetij z najvišjimi plačami zaposlenih v Sloveniji, ki so ga objavile Finance, je med prvo deseterico kar polovica farmacevtskih družb.. Povprečna bruto plača je lani v družbi Merck Sharp & Dohme znašala 7.291 evrov, v Bayerju 7.209 evrov, v podružnici Novartisa pa 7.040 evrov.
Kdo je prvi na lestvici?
Najvišjo povprečno plačo s 35 zaposlenimi ali več za leto 2021 imajo v podjetju SAP, in sicer 11.579 evrov, kažejo podatki poslovne zbirke Dun & Bradstreet.
Po podatkih Statističnega urada RS je povprečna mesečna bruto plača v Sloveniji 2.007,92 evra.