Veleposlanik v Ljubljani bosta mož in žena

Prvič v zgodovini bodo imeli Nemci za ambasadorja zakonski par – in to pri nas. Nathalie Kauther in Adrian Pollmann se bosta izmenjevala na tri četrt leta.
Fotografija: Kautherjeva in Pollmann FOTO: Osebni arhiv
Odpri galerijo
Kautherjeva in Pollmann FOTO: Osebni arhiv

Iz Berlina je v nedeljskem večeru odjeknila novica: »Eksperiment na zunanjem ministrstvu – zakonca bosta veleposlanika.« Tako se je glasil naslov ob poročilu o zamenjavi nemškega veleposlanika v Ljubljani, ki ga je objavila ugledna prva nemška javna RTV-mreža ARD. K nam na položaj veleposlanice oziroma veleposlanika prihajata zakonca Nathalie Kauther in Adrian Pollmann – in to istočasno!

Z otroki želita prebiti več časa

Kautherjeva in Pollmann sta 45 in 43 let stara pravnika, ki na nemškem zunanjem ministrstvu delata od leta 2005. Položaj dveh odposlancev za en diplomatski stolček zanju ni novost, saj sta oba že istočasno službovala na isti funkciji, in sicer kot namestnika nemškega ambasadorja v Bosni in Hercegovini. Oba hvalita tudi nemškega zunanjega ministra Heika Maasa, ki naj bi bil naklonjen tovrstni delitvi delovnega mesta oziroma funkcije. Za razumevanje take zunanjepolitične eksperimentalne poteze Nemčije pa je pomembno poznati politično pot bodočega dvoosebnega nemškega ambasadorja pri nas.

Ko sta se vrnila iz BiH v Berlin, sta po Pollmannovih izjavah »aktivno lobirala za ločen model« funkcije oziroma položaja. Pri tem ni moč spregledati, da je Kautherjeva dlje delala neposredno za nemškega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja, kjer je bila nekaj časa celo vodja njegove osebne pisarne. Z njim je pred tremi leti obiskala Slovenijo, ko je na Brdu potekalo srečanje voditeljev Brdo – Brijuni Proces, kjer je sedela nedaleč od Karla Erjavca. Njen mož Pollmann pa je bil vodja ekipe za Sirijo in Libanon pri nemškem zunanjem ministrstvu.
Nemško veleposlaništvo v Ljubljani bosta izmenjaje vodila mož in žena. Foto: Dejan Javornik
Nemško veleposlaništvo v Ljubljani bosta izmenjaje vodila mož in žena. Foto: Dejan Javornik

Pollmann je razkril tudi glavni razlog za delitev funkcije: »Glavna motivacija je bilo spoznanje, da želiva in morava prebiti več časa z najinimi otroki.« V skupnem zakonu imata tri, stare 10, osem in sedem let: »Z njimi morava biti, dokler oni še želijo najino prisotnost – kajti enkrat tudi tega povpraševanja ne bo več.« Vmes sta se diplomata soočila tudi z novimi vprašanji, ki jih prinaša ista poklicna funkcija za zakonca. Recimo, kdo bo kdaj veleposlanik, kdaj pa eden od staršev.

Začel bo mož

Iz referata za medije nemškega zunanjega ministrstva smo včeraj popoldne dobili potrdilo o zamenjavi na vrhu nemškega veleposlaništva v Ljubljani. »Gospa Kauther in gospod Pollmann bosta nastopila novo funkcijo v začetku avgusta,« sporočajo iz Berlina, kjer so veseli, da so v Kautherjevi in Pollmannu pridobili »dva zelo sposobna sodelavca za veleposlaniški položaj v Sloveniji«. Dodajajo pa še, da se je »podoben job-sharing model« (torej model delitve dela) že obnesel v njihovi praksi od leta 2017 na generalnem konzulatu v kanadskem Montrealu.

Na nemškem zunanjem ministrstvu še dodajajo, da se bosta Kautherjeva in Pollmann zamenjevala na približno tri četrt leta: »Gospod Pollmann nastopi položaj veleposlanika prvega avgusta,« še potrjujejo uradno zamenjavo. Veleposlanika sta se dogovorila, da bo drugi takrat – ob starševski vlogi – tudi namestnik nemškega veleposlanika, da bodo posli tekli bolj tekoče. Potek slovenskega eksperimenta menda z zanimanjem spremljajo številni mešani pari, zaposleni na nemškem zunanjem ministrstvu – po navedbah ARD je celo 11 odstotkov stalnega osebja na ministrstvu v partnerskih zvezah. Nemški eksperiment bomo nedvomno spremljali tudi pri nas. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije